بازی دانا: برنامه آموزشی کودکان

thumbnail
۶ سال به بالا
۳ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش مفاهیم ساده برای کودکان و خردسالان

  بررس برنامه: پریا کنکاشور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تخیلی بودن فضای برنامه، شخصیت اصلی و شکل انتزاعی جزایر باعث تحریک قدرت تخیل کودک خواهد شد.
  کودک تنها با گوش سپردن به صحبت‌های گوگولی و اشاره به صفحه به سادگی از برنامه استفاده می‌کند. اما خردسالان در تجربه‌ی اول استفاده به همراهی والدین نیاز خواهند داشت.
  مفاهیم موجود در برنامه آموزنده هستند و به آموزش اعداد، حروف، مفاهیم اندازه و فاصله و...، رنگ‌ها و اشکال هندسی می‌پردازند. تمرین‌هایی برای یادگیری رسم‌الخط حروف به شکل خلاقانه و در قالب پر کردن جای خالی در نقاشی‌ها وجود دارد و کودک در حین استفاده از برنامه، مفهوم دسته‌بندی و جایگذاری را نیز می‌آموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی دانا مجموعه‌ای ایرانی است که مفاهیم آموزشی پایه‌ای و ساده را با زبانی کودکانه و در فضایی شاد و فانتزی به کودکان و خردسالان آموزش می‌دهد. این برنامه طراحی کاملاً کارتونی با رنگ‌های گرم و موسیقی‌های شاد دارد و شخصیت اصلی آن هیولای بامزه‌ای به نام «گوگولی» است. گوگولی راهنما و آموزنده‌ی برنامه است و با جملات تشویقی کودک را ترغیب به آموزش می‌کند. فهرست برنامه ۶ جزیزه‌ی انتزاعی است که نام آن‌ها به ترتیب رنگ‌ها، اشکال، مفاهیم، اعداد، الفبا و سرگرمی است. بخش رنگ‌ها، نام رنگ‌ها را آموزش نمی‌‌دهد بلکه سعی دارد تا توان تمایز دادن بین رنگ‌ها را به کودک آموزش دهد و از او می‌خواهد تا رنگ‌ها و شکل‌های رنگی را دسته‌بندی کند. همچنین بخشی سرگرم‌کننده برای رنگ‌آمیزی الگوهای نقاشی وجود دارد. در بخش اشکال اسامی شکل‌هایی مثل دایره و مربع و مثلت آموزش داده می‌شود و بخش‌های الفبا و اعداد نیز به ترتیب نحوه‌ی نوشتن و شمردن را به کودک آموزش می‌دهند. بخش مفاهیم نیز به آموزش مفهوم اندازه، بزرگی و کوچکی، فاصله و طول می‌پردازد. بخش سرگرمی نیز شامل چند بازی کوتاه می‌شود. گوگولی آموزش‌ها را بیان می‌کند و آنچه باید انجام شود را نیز توضیح می‌دهد به همین دلیل خردسالانی که سواد خواندن ندارند نیز می‌توانند از برنامه استفاده کنند. اما محتوای برنامه کاملاً رایگان نیست و از هر جزیره تنها یک یا دو بخش آن رایگان است و بعضی جزایر مثل سرگرمی پولی هستند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی 2.5 Android در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۹ نوشته شده است.

  کیفیت

  طراحی بازی بسیار شاد با رنگ‌های گرم و موسیقی‌های کودکانه است. جزیره‌ها شکل انتزاعی و جالبی دارند و چهره‌ی شخصیت اصلی بسیار دوست‌داشتنی بوده و صدای دلنشینی دارد. رویکرد تشویقی بازی برای کودک جذاب خواهد بود و تنوع خوبی در بخش‌های آموزشی دیده می‌شود. رویکرد خلاقانه‌ای برای آموزش بخش‌های مختلف درنظر گرفته شده که در آموزش کودکان موثر خواهد بود. بعد از اتمام هر بخش، گوگولی با یک موسیقی شاد شروع به رقصیدن می‌کند و صحنه‌ی شیرینی را به وجود می‌آورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برنامه کاملاً رایگان نبوده و برای استفاده‌ی کامل از بخش‌های مختلف، باید آن‌ را خریداری کرد.

  دنیای واقعی

  کودک می‌تواند تمرین رسم‌الخط الفبا و اعداد را در دنیای واقعی نیز اجرا کند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای ورود لازم است تا هم به اینترنت متصل بود و هم شماره موبایل را برای دریافت کد احراز هویت وارد کرد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۲.۵
  واحد پول رایگان
  ناشر ایده پردازان ارتباط راد
  پلتفرم Android
  طبقه بندی آموزشی
  ارز رایگان