بال‎های تاریک (قسمت اول)

بررس متن: پریا کنکاشور

14+

کشف راز آدم‎ربایی بازیگران معروف با حل کردن معماهای مرموز

ناشر: لکسیپ گیمز

بال‎های تاریک (قسمت اول)

14+

کشف راز آدم‎ربایی بازیگران معروف با حل کردن معماهای مرموز

ناشر: لکسیپ گیمز

بررس متن: پریا کنکاشور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
این بازی جنبه تحلیلی و حل مسئله‌ای بالایی دارد بازیکن باید با دقت نظر بسیار زیادی در محیط‌های مختلف به دنبال نشانه‌ها گشته و ارتباط معناداری بین آنها ایجاد کند. هر سرنخ جدید می‎تواند به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد و یا با ترکیب شدنش با سرنخ‌های قبلی شی جدیدی را ایجاد کند. برخی سرنخ‌ها حتی می‎توانند صرفاً یک مفهوم را برسانند و بازیکن برای تشخیص این‌ها نیاز به قدرت تجزیه تحلیل بالایی خواهد داشت. در مجموع انجام این بازی نیاز به تفکر ، تمرکز و تحلیل بالایی دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان بازی روایت دهه ۵۰ و حال‎وفضای آن زمان در ایران است و در انتهای بازی آدم‌ربایی‌ها و جنایت‌های موجود به سازمان ساواک زمان حکومت پهلوی مرتبط می‌شود.
ترس و خشونت
محیط بازی در کل تاریک است و فضای غالب بر بازی مرموز و ایجاد کننده‎ی حس ترس است. با وجود اینکه تصاویر به خودی خود ترسناک نیستند ولی صدایی که برای شخصیت اصلی در نظر گرفته‌شده ابهام و ترس را به بازیکن القا می‌کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده
بازی در ابتدا روند ساده‌ای داشته و بازیکن به راحتی متوجه می‎شود در فضاهای مختلف باید دنبال چه وسیله‌ای باشد حتی گوینده شخصیت اصلی گاهاً به وضوح بیان می‎کند که باید دنبال چه وسیله‌ای گشت. اما با گذشت چند مرحله شخصیت اصلی وارد فضاهای بسیار وسیع و مختلفی می‎شود که جزئیات بسیار زیادی دارند. گشتن به دنبال سرنخ‌های مفید در این فضاها دشوار و زمانبر است. علاوه بر چالش یافتن نشانه‌ها نحوه استفاده از آنها بسیار پیچیده‌تر است چرا که ممکن است مفهوم یک جمله نوشته شده در اتاق اول در حقیقت اشاره‌ای به رمز کمدی در اتاق نهایی باشد. ایجاد این ارتباطات معنادار بین معماها و سرنخ‌ها بسیار پیچیده، سخت و زمانبر خواهد بود. امکان استفاده از راهنما در هر بخش نیز وجود خواهد داشت.
آنچه والدین باید بدانند

بال‌های تاریک یک بازی ایرانی با تم ماجراجویی و معمایی است. روند این بازی به شکل یک داستان نقاشی شده پیش می‌رود و بازیکن باید در حین پیشروی داستان، بازی را انجام دهد. این بازی که از دسته بازی‌های اتاق فرار محسوب می‌شود و داستان بازیگری در سال‌های قبل از انقلاب را روایت می‌کند. در برهه‌ای از زمان آدم‌ربایی سریالی رخ می‌دهد که طی آن بازیگران سرشناس ایران یکی پس از دیگری مفقود می‌شوند. سام حقیقی (شخصیت بازیکن) روزی به‌طور اتفاقی بعد از بیدار شدن از خواب متوجه تغییراتی در اطرافش می‌شود. او در مکانی ناشناس از اتاق خود خارج می‌شود و وارد تیمارستانی به نام بال‌های تاریک می‌شود. بازیکن باید با جست‎وجو در مکان‌های جدید، اشیاء مربوط به معما را پیدا کند و تمام نشانه‌ها و سرنخ‌ها را به یکدیگر ارتباط دهد تا راز این آدم‌ربایی را پیدا کند. محیط‎های متنوع و پرجزئیاتی در این بازی استفاده‎شده است. داستان بازی تا حدی می‌تواند به حل شدن معماهای موجود کمک کند و سام نیز با قرار گرفتن در محیط‌های جدید راهنمایی‌های جزئی به بازیکن می‌کند. با وجود راهنمایی‎های خریدنی، جریان بازی پیچیده است و به پایان رساندن آن ساده نخواهد بود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‌ی ۱۴ Android در تاریخ ۹۸/0۹/۱۹ نوشته‌شده است.

کیفیت

این بازی از داستان پرهیجانی دارد و تصویرسازی خوبی از نظر کیفی دارد. فضای محیط بازی و داستان آن جذابیت و هیجان را بیشتر کرده است. تصاویر با کیفیت و متنوع همراه با جزئیات زیادشان جلوه‎ی بصری بازی را بالا برده است. این بازی کاندید دریافت جایزه‌های زیادی از جمله نامزد بهترین بازی نگاه مخاطبین در TGC 2018 و نامزد بهترین بازی موبایل در IMGA Mena 2018 شده و موفق به دریافت چند جایزه و عنوان از جمله برنده بهترین بازی مردمی در سومین جشنواره بین المللی بازی‌های خاورمیانه و برنده غزال زرین بهترین بازی رایانه‌ای سال در جشنواره هفتم نیز شده است.

مصرف گرایی

قابلیت خرید درون برنامه‌ای جهت دریافت راهنمایی بیشتر وجود دارد.

جزئیات برنامه موبایلی
سایز اندروید 124
نسخه تست شده روی اندروید 14
واحد پول رایگان
ناشر لکسیپ گیمز