بشنو و بگو | مهارت‌های کلامی ارتباطی

thumbnail
۵ سال به بالا
۲ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه تصاویری برای تمرین صحبت کردن خردسالان

  بررس برنامه: پریا کنکاشور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این برنامه مخاطب خردسال دارد. به این منظور تمام آنچه باید انجام شود توسط گوینده توضیح داده می‌شود اما برای تاثیرگذاری آن، حضور والدین هنگام استفاده لازم خواهد بود.
  این برنامه نوعی تمرین شنیدن، درک کردن، جمله سازی و تکلم است که کودک طی آن علاوه‌ بر بهبود مهارت گفتاری خود یاد می‌گیرد جمله‌های طولانی بسازد و وقایع را به شکل معناداری به هم پیوند دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کودکانی که تازه شروع به حرف زدن می‌کنند و در ابتدای مسیر سخن گفتن قرار دارند با مشکل جمله‌بندی، ادای صحیح کلمات و ساختن جمله‌های معنادار مواجه هستند. گاهی نیز در بیان مفاهیم و آنچه رخ داده مشکل پیدا می‌کنند و این برنامه برای کمک به آن‌ها ساخته شده است. فهرست برنامه شامل مجموعه‌ای عکس از فعالیت‌های معمولی و کارهای روزمره مثل خوابیدن، مسواک زدن، دوچرخه سواری، رفتن به مدرسه و… می‌شود. والدین قبل از انتخاب تصویر، انتخاب می‌کنند که تصاویر در چند بخش به آن‌ها ارائه شود که این شامل 1 تا ۴بخش می‌شود. به طور مثال، با انتخاب تصویر مسواک زدن در حالت یک بخشی تصویری نقاشی‌شده از کودکی درحال مسواک زدن دیده می‌شود و گوینده با صدایی رسا و شمرده می‌گوید: «من قبل از خواب مسواک می‌زنم.» سپس از کودک خواسته می‌شود جمله‌ی شنیده شده را با فشردن دکمه‌ی ضبط تکرار کند و در آخر صدای ضبط شده‌ی خودش را می‌شنود. فارغ از اینکه کودک چقدر جمله را درست گفته باشد پس از پخش صدا تشویق می‌شود. در حالت دو کارتی، جمله با دو عکس مسواک زدن و دستشویی کردن بیان می‌شود و در حالت سه کارتی، شستن دست و صورت هم به آن اضافه می‌شود. در حقیقت با افزایش تعداد کارت‌ها، کودک یاد می‌گیرد چطور جمله‌های طولانی بسازد و چطور یک اتفاق ادامه‌دار را تعریف کند. این فرایند هم از جنبه‌ی ذهنی تاثیر داشته و هم برای کودکانی که نیاز به گفتار درمانی دارند کمک‌کننده است. این برنامه در تمام حالت‌های ۱تا ۴ کارتی خود تنها با دو تصویر رایگان بوده و برای استفاده از مجموعه تصاویر باید نسخه‌ی اصلی را خرید. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی 1.9 Android در تاریخ ۱۴۰۱/۹/۲۹ نوشته شده است.

  کیفیت

  تصاویری که به کودک نمایش داده می‌شود، نقاشی‌های ساده، واضح و مفهومی است که خیلی شفاف و بدون جزئیات گیج‌کننده منظور هر فعالیت را بیان می‌کند تا کودک در درک آن مشکل نداشته باشد. صدای گوینده شمرده، آرام، با طمانینه و مهربان است. برنامه توانایی تشخیص جمله‌ی گفته شده را ندارد و حتی اگر کودک سکوت کند هم برای ادای صحیح جمله تشویق می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  تنها دو تصویر از مجموعه تصاویر این برنامه رایگان است و برای دریافت تمام آن‌ها باید اشتراک خریداری نمود.

  نیازهای ویژه

  این برنامه برای کودکانی که نیاز به کمک برای تکلم و یا گفتار‌درمانی دارند مناسب است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  شماره‌ی تماس، سایت و آدرس شبکه‌های اجتماعی برنامه در صفحه‌ی نخست قرار گرفته است. برنامه نیازمند دسترسی به ضبط صدای گوشی است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۹
  واحد پول ریال
  ناشر داتیس پارس dpdpedu
  پلتفرم Android
  طبقه بندی آموزشی
  ارز ریال