داستان‌های پیامبران برای کودکان

بررس متن: پریا کنکاشور

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

داستان‌ها و دانستی‌هایی درمورد چند تن از پیامبران الهی

ناشر: NP

داستان‌های پیامبران برای کودکان

8+
6 تا 8 با همراهی والدین

داستان‌ها و دانستی‌هایی درمورد چند تن از پیامبران الهی

ناشر: NP

بررس متن: پریا کنکاشور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
این برنامه مخاطب را به انجام کارهای نیک و اعمال پسندیده‎ای مثل کمک به دیگران، نوع‎دوستی و صداقت تشویق می‎کند و همچنین داستان‌های تاریخی و مذهبی را برای کودکان نقل می‎کند که باعث آشنایی بیشتر آن‎ها با زندگی‎نامه‎ی پیامبران الهی می‎شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در اکثر داستان‌های پیامبران لحظات ناگواری از مواجه با سختی‌ها وجود دارد. به طور مثال به نازل شدن بلا و سیل برای قوم نوح یا آزار دادن حضرت مریم و عیسی توسط مردم اشاره شده است. جهت تلطیف داستان‎ها برای مخاطب کودک، بخش‌های ناراحت‎کننده تا حد ممکن توضیح داده نشده است با این وجود می‎تواند برای کودکان حساس ناراحت‎کننده باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده
در فهرست برنامه نام هجده پیامبر همراه تصویر کارتونی از آن‎ها قرار داده شده است که کاربر با لمس نام هر یک می‎تواند در صفحه‎ی مجزائی داستان مربوط به آن‎ها را مطالعه کند. این برنامه روش استفاده‎ی بسیار ساده‌ای دارد و برای کاربران پیچیده نخواهد بود. با توجه به ساختار نوشتاری برنامه همراهی والدین با کودکانی که هنوز سواد خواندن ندارند لازم است.
آنچه والدین باید بدانند

این برنامه شامل داستان‌ها و اطلاعاتی از هجده پیامبر الهی است. داستان‌ها شامل شرح مختصری از زندگینامه‎ی‎ این پیامبران و همچنین رفتار و سلوک آن‎ها است. برنامه با داستان خاتم انبیاء حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم آغاز می‎شود و داستان‌ پیامبران دیگری از جمله عیسی، ایوب، یونس، صالح، سلیمان، ادریس و... را نیز در بر می‎گیرد. درمیان تمام پیامبران حضرت محمد پوشش داستانی بیشتری داشته است و در دو بخش مجزا قرارداده شده‌ است. بخش اول مربوط به داستان رسالت پیامبر و وقایع تاریخی بعد از بعثت تا فتح مکه می‎شود و در بخش دوم حکایت‌ها و داستان‌های پند‎آموزی در مورد ایشان نقل شده‌ است. اما برای سایر پیامبران فقط شرح کوتاهی از داستان زندگی‌شان نوشته شده است که بعضی مانند داستان حضرت عیسی طولانی‎‌تر و برخی مانند داستان حضرت هود کوتاه‌تر هستند. این داستان‌ها نثر کتابی و ساده‌ای دارند اما برای درک بهتر کودکان سعی شده است تا از بعضی جزئیات صرف نظر شود تا داستان‌ها شکل کودکانه‌تری پیدا کنند. به طور مثال داستان قوم لوط بدون اشاره به گناه اصلی این قوم نوشته شده است. برای برخی از پیامبران نیز اطلاعاتی از جمله معنی اسم، طول عمر آن‎ها و نام پدر و مادرشان نیز ذکر شده است. این برنامه در مجموع می‎تواند به زبان ساده روایت‌های قرآنی از پیامبران را نقل کند و باعث آشنایی بیشتر کودکان با آن‎ها شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی ۷۱۴.۱ Android در تاریخ ۹۹/۲/۳۱ نوشته شده است.

کیفیت

این برنامه شکل بسیار ساده‌ای دارد. منوی اصلی آن شامل چند گزینه‎ی عکس‌دار است و طراحی خاصی برای آن انجام نشده است. متن داستان‌ها نیز پشت سر هم و بدون کادربندی نوشته شده و ویراستاری برای آن انجام نشده است. دسترسی به برنامه با چند بار ورود و خروج دچار خطا شده و قفل می‎شود. پس‌زمینه‎ی تمام داستان‌ها صفحه‎ی سفید و فاقد طراحی جذب کننده برای کودکان است. اما اطلاعات جالب و کمیابی در داستان‌ها نقل شده که کمتر به گوش کودکان رسیده است و می‎تواند برای آن‎ها جالب باشد. از منابع بسیار زیادی از جمله بحار‌الانوار، تاریخ انبیا و سایت حوزه برای نوشتن داستان‌ها استفاده شده است که به محتوای برنامه اعتبار می‎بخشد.

مصرف گرایی

در منوی اصلی بخشی جهت معرفی برنامه‎های ساخته شده توسط شرکت سازنده‎ی این برنامه وجود دارد.

جزئیات برنامه موبایلی
سایز اندروید 3
نسخه تست شده روی اندروید 714.1
واحد پول رایگان
ناشر NP