روبیکا

بررس متن: نیلوفر غیبی

16+ 12 تا 16 با همراهی والدین

برنامه‎ای مملو از قابلیت‎های متنوع، کاربردی و سرگرم‌کننده

ناشر: توسعه کسب‎وکار توسکا سال انتشار: 1397

روبیکا

16+
12 تا 16 با همراهی والدین

برنامه‎ای مملو از قابلیت‎های متنوع، کاربردی و سرگرم‌کننده

ناشر: توسعه کسب‎وکار توسکا

سال انتشار: 1397

بررس متن: نیلوفر غیبی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
دنیای آموزش روبیکا به‌منظور ارائه محتوای آموزشی طراحی‌شده است که ویدیوهای آموزشی در مورد زبان، کامپیوتر، مهارت‎های فنی، کار با نرم‎افزارهای و روش‎های ارتقای مهارت فردی در آن قرار دارد. بخش سلامت نیز کانال‎های متنوعی با محتوای بهداشت، سلامت و پیشگیری از بیماری‎ها دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در بخش اخبار مطالبی در مورد مشکلات سیاسی، قتل، جنگ و وقایع روز مشاهده می‎شود که هیچ محدودیتی در دسترسی برای کودکان و نوجوانان ندارد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
بخش دنیای رسانه بدون هیچ محدودیتی فیلم‎های متنوعی را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‎دهد و در بخش اخبار روز محتوای خبری خارج از دنیای کودکان و نوجوانان ارائه می‎شود که شامل محتوای سیاسی نیز است.
سهولت استفاده
حرکت در برنامه‎ها به علت ساختار درهم برنامه بسیار دشوار است که پیدا کردن مطالب موردنظر را نیز دشوار می‎کند. بعد از کار و تمرین با بخش‎ها به‌مرور تسلط کامل بر روی برنامه به دست می‎آید.
آنچه والدین باید بدانند

روبیکا برنامه‌ای برای استفاده‎های متعدد، از آموزش و سرگرمی گرفته تا پرداخت قبوض و شرکت در نظرسنجی‎های ریاست جمهوری است. تنوع بالای این برنامه از نظر موضوعی در عین جذاب کردن آن، محیطی گیج‌کننده ساخته است. این برنامه از چهار بخش اصلی تشکیل‌شده است. بعد از واردکردن شماره موبایل و ساخت حساب کاربری با تکمیل اطلاعات حساب، بخش روبینو برای به اشتراک گذاشتن تصاویر و متن‎های شخصی باز می‎شود. کودکان با استفاده از بخش‎های خاصی همچون «دنیای کودکان» می‎توانند ساعت‎های سرگرم‎کننده‎ای را برای خود بسازند و نوجوانان با استفاده از ویدیوهای آموزشی مهارت‎های فنی و زبانی خود را ارتقا دهند؛ اما در کنار محتوای آموزشی و سرگرم‎کننده کودکان و نوجوانان با رسانه‎های بزرگسالانه، اخبار بی‎پرده در مورد جنگ و کشتار یا حتی خدمات بانکی نیز در تماس قرار دارند. نبود قابلیت ایجاد محدودیت برای کاربران غیر بزرگسال به‎خصوص در بخش تراکنش‎های بانکی ممکن است مشکلات متعددی را برای کاربران به وجود آورد. با وجود راه‎اندازی نشدن بسیاری از زیرمجموعه‎های برنامه، مخاطبین بسیاری از این برنامه استفاده می‎کنند. قابلیت مشاهده تصاویر و ویدیوها در بخش روبینو همانند برنامه Instagram بوده که بدون هیچ محدودیتی در اختیار تمامی کاربران قرار دارد و هیچ فیلتری جهت مشخص کردن محتوای اخلاقی و غیراخلاقی وجود ندارد (تنها کاربران می‎توانند گزارش دهنده مشکل‎دار بودن تصاویر و ویدیوها باشند). برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.5.6 Android در تاریخ 97/07/22 نوشته‌شده است.

مصرف گرایی

تبلیغات ویدیویی اسپانسرها در ابتدای ویدیوها و بنر‎‌های تبلیغاتی در صفحات مختلف مشاهده می‎شود. همچنین تبلیغاتی برای فروش محصولات نیز در میان متن اصلی برخی از کانال‎ها وجود دارد.

حریم خصوصی

برای شروع استفاده از برنامه شماره تماس نیاز است و برای استفاده از محتوای کانال‎ها برقراری ارتباط دائمی با اینترنت الزامی است. همچنین دسترسی به لیست مخاطبین، بخش ذخیره‎سازی عکس و ویدیوها، پیامک و میکروفون نیز برای استفاده کامل از برنامه درخواست می‎شود که کاربران با توجه به نوع استفاده خود، می‎توانند برخی از آنها را محدود کنند. بخش خدمات پرداختی برای استفاده از خدمات بانکی مانند خرید اینترنت، خرید شارژ، کارت ‎به ‎کارت، پرداخت قبوض و موارد دیگری از این قبیل قرار دارد.

جزئیات برنامه موبایلی
سایز اندروید 25
نسخه تست شده روی اندروید 1.5.6
حداقل نیازمندی اندروید 4.2 یا بالاتر
واحد پول رایگان
ناشر توسعه کسب‎وکار توسکا
سال انتشار 1397