ریبو و رابی (آموزش و سرگرمی کودکان)

thumbnail
۹ سال به بالا
۴ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

برنامه‎ای برای آموزش الفبا و اعدادا فارسی و ایجاد بستری امن برای کار کودکان خردسال و دبستانی

سال: 1397
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  درک بازی و کار با هر بخش برای کودکان خردسال و پیش از دبستان بسیار دشوار خواهد بود که به کمک والدین و همراهی آن‎ها نیاز دارد. کودکان دبستانی برای فهم اولیه به‌طور حتم به همیاری والدین نیاز خواهند داشت، ولی می‎توان به‌مرور با کسب تسلط کافی و با گذر زمان بازی را به‌طور کامل در اختیار کودکان قرارداد. ساختار بازی به‌گونه‌ای طراحی‌شده تا ساختار منطقی و شفافی میان بخش‎ها تشکیل‌شده تا از ایجاد هرگونه ابهامی جلوگیری شود.
  هدف اصلی بازی آموزش الفبا، اعداد و شکل‎های هندسی به کودکان خردسال و دبستانی است. این بازی با استفاده از بازی‎های کوچک و ایجاد ارتباط منطقی بین بخش‎ها فضای آموزشی مناسبی را برای کودکان به وجود آورده است تا در کنار یادگیری مفاهیم جدید با تمرینشان به‌صورت مداوم در ذهن خود تصویب کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه با هدف آموزش الفبای فارسی، اعداد و شکل‎های هندسی ساخته شده است. در کنار بخش‎های آموزشی بخش‎های رادیو و تلویزیون برنامه‎های سرگرم‎کننده نیز برای کودکان طراحی‌شده‎اند. در هر بخش آموزشی بازی‎های کوتاهی مانند انتخاب شکل مناسب، کشیدن الگوی اعداد یا الفبا، نقاشی، قراردادن الگوی مورد نظر در جای مناسب و … وجود دارد تا به کودکان کمک کند مفاهیم جدید را راحت‎تر بیاموزند و به ذهن بسپارند. شخصیت‎های بازی با هدف ایجاد محیطی شاد و کودکانه طراحی‌شده‎اند تا فضای خشک یادگیری را بهتر سازند. کودکان خردسال و دبستانی به همیاری والدین خود نیاز دارند تا روش انجام بازی‎ها را درک کنند و به‌مرور بر روی روش استفاده از برنامه تسلط پیدا کنند. برنامه‎های تلویزیونی مجموعه‎ای از فیلم‎های کوتاه و سریال‎های مختلف‎اند که برای گروه سنی کودکان طراحی‌شده‎اند و بخش رادیویی برای ارائه محتوای علمی و سرگرم کننده طراحی‌شده‎اند. اگرچه بازی هیچ تبلیغی ندارد، اما لینک‎های ارتباط با تلگرام و اینستاگرام برای افزایش آگاهی والدین کودکان در صفحه اصلی قرار گرفته است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 1.1.5 Android در تاریخ 97/06/17 بعد از بررسی تمام بخش‎ها نوشته شده است.

  کیفیت

  ریبو و رابی دو شخصیت‎ انیمیشنی با ظاهری شاد و رنگی‎اند که به‌طور خاص برای این بازی طراحی‌شده‎اند. ریبو شخصیت اصلی و با رنگ آبی در جریان آموزش به کودکان کمک می‎کند و رابی با ظاهری بنفش خود در بخشی از قسمت‎های بازی‎های کوتاه مشاهده می‎شود. رنگ‎های استفاده‌شده در گرافیک دو بعدی این بازی شاد و روشن‎اند تا محیط و فضای بازی را برای کودکان کم سن جذاب کنند. موسیقی متن بازی یکنواخت و متناسب با هر بخش متفاوت است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  لینک ارتباط با تلگرام و اینستاگرام برای افزایش آگاهی والدین در صفحه اصلی قرار دارد. همچنین برای مشاهده‎ی برنامه‎های ویدیویی و برخی از بخش‎های زیرمجموعه‎ای بازی‎ها نیاز به برقراری اتصال به اینترنت وجود دارد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۱.۵
  سال انتشار ۱۳۹۷