ریسک

thumbnail
۱۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فتح دنیا با حمله و تصرف تمامی کشورها بر پایه‌ی شانس و خلاقیت

سال: 1397
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه در ابتدای بازی قوانین به زبانی ساده شرح داده‌شده‌اند، اما باید توجه داشت که بین فهم بازی و کسب مهارت در آن فاصله زیادی وجود دارد که تنها با تمرین روش‎های جدید قابل‌دستیابی است. باوجود قوانین نسبتاً پیچیده‎ی بازی متن فارسی ارائه‌شده در پایین هر مرحله به درک بهتر بازی کمک می‎کند. مدت‌زمان طولانی بازی به‌خصوص در حالت چهار نفره ممکن است برنامه‎ریزی استراتژیک بازیکنان را دشوار کند.
  چهارچوب این بازی بر روی تفکر خلاقانه و تحلیل محیط قرار دارد. بازیکنان با بررسی حرکات رقبا و یافتن بهترین راه‎حل تلاش می‎کنند تا با کمترین سرباز بیشترین کشور را به دست آورند. در عین حال که بازی مملو از لحظات هیجانی است، بازیکنان در تمام مدت باید تمرکز خود را حفظ کنند تا بتوانند پیش‌بینی دقیقی از حرکات حریف خود کسب کنند. نوجوانان در این بازی با امتحان کردن روش‎های جدید حمله و دفاع استراتژیک، حریف را ارزیابی می‎کنند تا در زمان مناسب و با یافتن نقطه ضعف حریف کشورهای بیشتری را از آن خود کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی ریسک بر اساس بازی رومیزی با همین عنوان (RISK) ساخته‌شده است که هدف اصلی آن تصرف تمامی کشورها روی نقشه است. برای انجام این بازی حداقل دو و حداکثر چهار بازیکن نیاز است که با رنگ‎های آبی، قرمز، سبز و زرد نمایش داده می‎شوند. صفحه بازی شبیه‎سازی از نقشه‎ی جهان بوده که دارای چندین قاره و کشور است (این نقشه تفاوت‎هایی با نقشه واقعی جهان دارد). قوانین بازی در ابتدا به زبان فارسی شرح داده می‎شود و بعد از انتخاب تعداد نفرات، بازی آغاز می‎شود. بازی زمانی به اتمام می‎رسد که یکی از بازیکنان بتواند تمام کشورهای داخل نقشه را به تصرف خود درآورد که این کار با حمله و گرفتن کشورهای رقیب ممکن می‎شود. نوجوانان در این بازی تفکر استراتژیک و خلاقانه را تمرین می‎کنند و با دقت به حرکات حریفان، تمرکز خود را بهبود می‎بخشند. توجه به روش عملکرد سایر بازیکنان از مهم‎تری نکات این بازی بوده، زیرا که تنها با به دست آوردن پیش‌بینی صحیح از روش عملکرد رقبا می‎توان به نتیجه مطلوب و برد بازی دست پیدا کرد. هیجانات بازی در مرحله دوم هر دور قرار دارد که در آن بازیکنان به کشورهای یکدیگر حمله می‎کنند و نتیجه‎ هر حمله بر اساس عدد نشان داده‌شده بر روی تاس‎ها مشخص می‎شود. نوجوانان ممکن است از نتایج منفی به‌دست‌آمده در هر دور از بازی به‌شدت واکنش نشان دهند و حتی تمایل خود به ادامه‎ی بازی را از دست بدهند ، اما با تشویقشان به ادامه بازی می‎تواند در تقویت بردباری و تمرکز نقش به سزایی داشته باشد. باوجود محتوای حمله و دفاعی بین کشورها، هیچ نوع خشونت یا خون‎ریزی در بازی مشاهده نمی‎شود و حتی ساختار گرافیکی بازی حاکی از جو طنز و دوستانه‎ی شخصیت‎ها است. والدین با انجام این بازی به همراه فرزندانشان می‎توانند در کنار تمرین روش‎های متنوع بازی به‌صورت غیرمستقیم نگاه کل‎نگری و جزءنگری را به فرزندان خود آموزش دهند. در این نسخه از بازی رقابت تنها به‌صورت آفلاین و با حضور افراد در کنار هم ممکن است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 1.1 Android در تاریخ 97/06/05 بعد از انجام بازی در هر سه حالت نوشته‌شده است.

  کیفیت

  فونت ارائه‌شده در نوشتار بازی تا حدودی ناخوانا بوده که درک بازی را زمان‎بر و دشوار می‎کند. شخصیت‎های داخل بازی هرکدام نماد یک بازیکن‎اند که به‌صورت دایره‎های رنگی با ظاهری نسبتاً خنده‎دار طراحی‌شده‌اند. شخصیت‎ها هر یک پوشش متفاوتی را ارائه می‎دهند و باوجود چهره‎ی جدی‌شان، هیچ نوع حس خشونت یا عصبانیت را به مخاطب منتقل نمی‎کنند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۱
  سال انتشار ۱۳۹۷