قرآن برای کودکان

بررس متن: پریا کنکاشور

6+

روایت داستان‌های جذاب پیامبران از آدم تا خاتم به شکل کارتونی

ناشر: قرآن برای کودکان

قرآن برای کودکان

6+

روایت داستان‌های جذاب پیامبران از آدم تا خاتم به شکل کارتونی

ناشر: قرآن برای کودکان

بررس متن: پریا کنکاشور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
کودکان در این برنامه با نام پیامبران مهم تاریخ و همچنین داستان‌های زندگی آن‌ها آشنا می‌شوند. این داستان‌ها همگی دارای نکات مثبت و پیام‌های آموزنده اخلاقی و دینی‌اند. آیاتی که داستان‌ها از آن‌ها برگرفته شده‌اند نیز روی عنوان داستان درج شده و کودک را به خواندن آیات اصلی این داستان‌ها تشویق می‌کند و این سبب میشود تا ارتباط بهتری با مفاهیم قرآنی برقرار کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در برخی از داستان‌ها وقایعی برای پیامبران رخ می‌دهد که تلخ و ناخوشایند‌ند. اتفاقاتی از قبیل به آتش افتادن ابراهیم و یا بلعیده شدن یونس توسط ماهی و به چاه افتادن یوسف توسط برادرانش. این اتفاقات پایان خوشی دارند و به شکل کارتونی روایت شده‌اند و روایت نیز به گونه‌ای نوشته شده که خیلی سطحی از آن‌ها میگذرد. با این حال می‌تواند برای برخی کودکان ناراحت کننده و تأثیرگذار باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده
استفاده از این برنامه بسیار ساده است و کودکان می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند. برای ورود به داستان هر پیامبر با لمس تصویر و انتخاب گزینه دانلود داستان، بارگذاری آن آغاز می‌شود. سپس با لمس گزینه شروع داستان روایت آغاز می‌شود. کودک می‌تواند متن داستان راوی را روی صفحه مشاهده کند و با لمس هر یک از اجزاء تصویر آن‌ها را به حرکت در بیاورد و با اشاره به سمت چپ و راست صفحه داستان را به عقب و جلو ببرد.
آنچه والدین باید بدانند

این برنامه در فضای کارتونی و کودکانه‌ای داستان خلقت انسان و پیامبران الهی را به کودکان می‌آموزد. فضای این برنامه بسیار دلنشین و زیبا طراحی شده و این باعث جلب نظر بیشتر کودکان می‌شود. فهرست اصلی، تصویر نقاشی شده طولانی‌ای است که با کشیدن به سمت چپ ادامه آن قابل رویت می‌شود. در این تصویر مردهایی کارتونی کشیده شده‌اند که نماد پیامبران الهی‌اند. تصویر پس‌زمینه هر شخص نیز تداعی کننده داستان آن پیامبر است. به طور مثال تصویر حضرت یونس، پس زمینه‌ای از دریا و نهنگ دارد که یادآور داستان زندگی آن حضرت در شکم نهنگ است. با انتخاب هر داستان و دانلود کردن آن روایت اصلی با صدای امین زندگانی آغاز می‌شود. متن قصه‌ها در کنار تصاویر قرار گرفته و راوی از روی آن روایت می‌کند. هر قسمت از قصه‌ها تصویر نقاشی شده زیبایی دارد که با داستان آن بخش مطابقت دارد. کودک می‌تواند در حین شنیدن داستان تمام اجزاء تصاویر را لمس کند که این کار باعث حرکت کردن تصویرها شده و شکل انیمیشن متحرک و جالبی به خود می‌گیرد. در بین بعضی از داستان‌ها سوال‌های کوتاهی نیز مطرح می‌شود تا کودک در طی شنیدن داستان تمرکز خود را حفظ کند. روایت پیامبران در این برنامه از داستان آدم و حوا آغاز شده و در ادامه به هابیل و قابیل نوح، یونس، یوسف، ایوب و ... و در نهایت به مباهله پیامبر اکرم می‌پردازد. در شروع برنامه ذکر شده که داستان‌های جدیدی هر چند هفته یکبار به فهرست داستان‌های موجود اضافه می‌شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی ۴.۱.۰ Android در تاریخ ۹۹/۲/۱۵ نوشته شده است.

کیفیت

این برنامه از کیفیت طراحی و محتوایی بسیار خوبی برخوردار است. نقاشی‌ها به شکل با کیفیت و زیبایی کشیده شده‌اند تمام اجزاء این تصاویر قابلیت تحرک دارند که این جذابیت بصری برنامه را بیشتر می‌کند. صدای گوینده بسیار دلنشین و شمرده داستان‌ها را روایت می‌کند. متن داستان‌ها به سادگی نوشته شده‌اند و برای کودکان قابل درک‌اند. روند داستان‌ها جذاب است و مانع از خستگی کودک می‌شود. تنوع رنگ‌ها، تصاویر، شخصیت‌ها و موضوعات به اضافه موسیقی هیجان بخش پس‌زمینه از نکات مثبت این برنامه هستند که مجموعه جذاب و آموزنده‌ای برای کودکان ایجاد میکند.

جزئیات برنامه موبایلی
سایز اندروید 65
نسخه تست شده روی اندروید ۴.۱.۰
واحد پول رایگان
ناشر قرآن برای کودکان
اقتباس داستان‌های قرآنی