ماهک: داستان، قصه و کتاب کودک

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجوعه‌ای از محتوای صوتی و تصویری سرگرم‌کننده برای کودکان

  بررس برنامه: پریا کنکاشور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مفاهیمی مثل کنجکاوی، کشف و جستجو در محیط، قهرمان بودن و ازخودگذشتگی که در محتوای داستان‌ها و کارتون‌ها به آن پرداخته شده برای کودکان و در جهان ‌آن‌ها معنادار خواهد بود.
  یکی از شخصیت‌های فیلم کارتونی، پسری است که با لحنی غیرمودبانه با افراد صحبت می‌کند.
  برای استفاده از هر بخش داشتن سواد زبانی برای خواندن موضوعات و کلیک روی محتوای موردنظر کافی است. کودکانی که توان خواندن ندارند باید در این زمینه از والدین همراهی بگیرند
  در لابه‌لای محتوای داستان‌ها و فیلم‌ها، مفاهیم تربیتی و اخلاقی مثل ادب، ساده‌زیستی، احترام به بزرگتر وجود دارد. در بخش کلیپ، سرودهایی خوانده می‌شود که کودک می‌تواند آن‌ها را حفظ کند و همچنین بخش نقاشی و اوریگامی و بخش ورزش حاوی مهارت‌های آموزشی برای آن‌ها خواهد بود.
  پرداختن به داستان‌های شهدا و همچنین ائمه‌ی شهید برای برخی کودکان حساس، نامناسب و خشن تلقی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماهک مجموعه‌ای آموزشی و سرگرم‌کننده برای مخاطب کودک و خردسال است. در این برنامه‌ی ایرانی چند بخش با نام‌های کارتون، نقاشی، داستان، لالایی، کلیپ و ورزش دیده می‌شود. در هر یک از بخش‌های کارتون و داستان، ده‌ها محتوای متفاوت قرار گرفته است. هر یک از این داستان‌ها و کارتون‌های کوتاه که اغلب ساخت ایران و سازمان‌های پشتیبان برنامه است، موضوعات آموزشی و اخلاقی مثل دوری از چشم و هم چشمی، دروغگویی، اهمیت خوش‌قولی و مفاهیم تربیتی از این قبیل را پوشش می‌دهند. شخصیت‌های این کارتون‌ها و داستان‌ها همگی ظاهری شبیه ایرانیان دارند و از جمع‌های خانوادگی، سفره‌های غذا و پوشش و حجاب زنان، همگی اسلامی بوده و برای کلیپ‌ها و کارتون‌ها دوبلور فارسی با صدایی با کیفیت و زیبا قرار داده شده است. این برنامه توسط سازمان اوج پشتیبانی می‌شود و به همین دلیل، فضای اعتقادی در تمام بخش‌های این برنامه جریان دارد و همچنین، داستان‌ها و محتوای زیادی درمورد زندگی نظامیان در آن دیده می‌شود. در بخش کلیپ‌ها، سرودهای کودکانه در باب مراسم‌های مذهبی مثل عاشورا و اربعین قرار گرفته است. اما بخش نقاشی شامل فیلم‌های کوتاهی از آموزش دادن طرح‌های ساده نقاشی مثل کشیدن خروس و طوطی و یا آموزش‌های اوریگامی ساده است. بخش ورزش نیز شامل ۴ ویدیوی کارتونی کوتاه است که کودکی در آن حرکات ورزشی اجرا می‌کند و کودک می‌تواند با او همراهی کند. بخش لالایی در نسخه‌های بعدی فعال خواهد شد. کودک با فعالیت و صرف زمان در برنامه امتیاز کسب می‌کند او می‌تواند برای داستان‌ها و کارتون‌ها نقاشی کشیده و به برنامه ارسال کند. اما بخش دیگری در برنامه «پویش» نام دارد که به شکل مناسبتی فعال می‌شود. در این بخش از کودکان خواسته می‌شود تا به تولید محتوا بپردازند تا در مسابقه شرکت داده شوند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی2.6.45Android در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۳ نوشته شده است.

  کیفیت

  از نظر طراحی و ویژگی‌های بصری، برنامه در کیفیت استانداری قرار دارد. صدای دوبلورها زیبا و مناسب است و انیمیشن‌ها نیز با کیفیت خوبی طراحی شده‌اند. داستان‌ها کوتاه و مختصر هستند و قلم روان و گیرایی دارند. چهره‌پردازی برای شخصیت‌ها جذاب است و باگی در برنامه ایجاد نمی‌شود. با وجود پرسیدن سن کودک در آغاز اما تمام محتوا برای همه سنین نمایش داده می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  دنیای واقعی

  کودک می‌تواند بخش آموزش نقاشی و همچنین ورزش‌ها را در دنیای واقعی نیز انجام دهد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای ثبت نام بعد از وارد کردن شماره‌ی همراه، تمام اطلاعات کودک از قبیل سن، جنسیت، نام فامیلی و… از او پرسیده و ثبت می‌شود. برنامه آنلاین اجرا شده و می‌توان از طریق لینک با پشتیبان برنامه در تماس بود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۲.۶.۴۵
  واحد پول رایگان
  ناشر دبستانی‌ها
  پلتفرم Android
  طبقه بندی سرگرمی
  مهارت سواد زبانی
  ارز رایگان