متل خوان – کتاب و قصه‎های کودکانه

thumbnail
۹ سال به بالا
۳ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
مجموعه‌ای از ترانه‌ها و داستان‌ها به زبان فارسی باهدف ترویج کتاب‎خوانی
سال: 1397
  بررس متن: حامد داوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  محیط برنامه به‌خصوص در بخش کتاب‎های پویا، به خوبی با علاقه‎مندی‎های کودکان هماهنگی دارد.
  به علت سادگی منو و همچنین فارسی بودن آن، پیچیدگی در استفاده وجود ندارد. البته باید در نظر داشت که کودکان خردسال برای استفاده از بخش ترانه‎ها یا داستان‎های پویا به همیاری والدین خود نیاز خواهند داشت.
  این برنامه می‌تواند تقویت مهارت‌های روخوانی و املانویسی را به دنبال داشته باشد. باوجود اینکه تمرکز اصلی برنامه بر روی کتاب‌خوانی و یادگیری کلمات و مفاهیم است، کودکان می‎توانند در بطن برخی از داستان‎ها دانش عمومی خود را نیز افزایش می‎یابد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  این مجموعه دارای چهار بخش با عناوین کتاب‌های پویا، روخوانی، قصه‌ها و ترانه‌ها است که در هرکدام داستان‌های متفاوتی وجود دارد. کتاب‌های پویا شامل داستان‌هایی با پس‌زمینه‌های متحرک بوده که ازنظر بصری برای کودکان بسیار چشم‎نواز است. بخش روخوانی متن داستان نمایش داده می‎شود و هماهنگ با صدای قصه‌گو، کلمات برجسته می‎شوند که باعث تقویت مهارت روخوانی و املانویسی کودکان می‌شود. بخش سوم برخلاف دو قسمت قبل تصاویری از داستان را نشان نمی‎دهد و فقط قصه‌گو داستان را می‌خواند. درنهایت در بخش ترانه آهنگ‌های زیبای کودکانه پخش می‌شوند و همراه با آن انیمیشنی مرتبط با ترانه نمایش داده می‌شود. با ورود به برنامه اسم جنس و سن فرزند از والد پرسیده می‌شود و می‎توان به تعداد فرزندان، حساب کاربری جداگانه‎ای ساخت و کتاب‌های نمایش داده‌شده را بر اساس هر فرد شخصی‎سازی کرد. قابلیت رمزگذاری بر روی برنامه به‌عنوان مانعی برای استفاده بیش‌ازحد از برنامه در اختیار والدین قرار دارد. برنامه تنها با خرید اشتراک قابل‌استفاده است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی در تاریخ 97/01/25 نوشته‌شده و برمبنای نسخه Android 1.1 است.

  کیفیت

  صداگذاری‌ها هماهنگ با سن مخاطبین در بخش داستان و ترانه‌ها و همچنین پس‌زمینه‌ی زیبا و رنگارنگ برنامه باعث به وجود آمدن علاقه در کودکان نسبت به کتاب و کتاب‌خوانی می‌شود. تنوع ساختاری برنامه موجب از بین رفتن حس کسلی یا یکنواختی در زمان کتاب خواندن برای کودکان شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.
  با اولین ورود به برنامه اشتراک هدیه به کاربر داده می‎شود و به میزان مدت‌زمانی هدیه، می‌توان از برنامه به‌صورت کامل استفاده کرد. پس از اتمام زمان هدیه، والدین باید اقدام به خرید اشتراک کنند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.
  این اپلیکیشن به‌صورت آنلاین اجرا می‌شود و اطلاعات اولیه برای ساخت حساب شخصی شامل نام، جنس و تاریخ تولد کودک یا کودکان است.

  مشخصات برنامه

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۱
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۲ یا بالاتر
  سال انتشار ۱۳۹۷