نوروکید ؛ اپلیکیشن جامع اتیسم

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای کاربردی برای کودکان با اختلال طیف اتیسم

  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برنامه چهار بخش اصلی دارد که با ورود به آن‌ها می‌توان امکانات متنوعی مانند بازی‌های متفاوت، اسامی مدارس و مراکز، وقت گرفتن از دکتر و مشاور و تست غربالگری را در اختیار داشت. به غیر از بازی‌ها، بخش‌های دیگر برنامه برای استفاده‌ی والدین طراحی شده‌اند اما در بخش بازی‌ها، بیشتر بازی‌ها سطح‌بندی شده‌اند تا کودکان در سنین و سطح مهارت متفاوت بتوانند از آن استفاده کنند.
  بخش آموزشی برنامه محدود به بخش‌ بازی‌های آن است. در جریان بازی‌ها مهارت‌های متفاوتی مانند عملیات ساده‌ی ریاضی، شناخت اعداد، حافظه، تمرکز، تشخیص تشابه و تفاوت و شناخت اعضای بدن تمرین می‌شود. با این‌که پانزده بازی در بخش بازی‌ها وجود دارد و هر کدام رویکرد متفاوتی دارند اما در آن‌ها سعی شده است تا مهارت‌های شناختی کودکان تقویت شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نوروکید مجموعه‌ای از امکانات متفاوت است که به طور ویژه برای کودکان با اختلال اتیسم تهیه شده است. برنامه شامل چهار دسته‌بندی کلی بازی‌های شناختی، پزشک و مشاور، تست تشخیص و بانک‌های اطلاعاتی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها نیز امکانات متنوعی دارند. بخش بازی‌های شناختی شامل پانزده بازی‌ کوتاه با هدف کمک به تقویت حافظه، شناخت اعداد، انجام عملیات ریاضی ساده، درک شباهت و تفاوت بین اشکال و بهبود مهارت‌های شناختی کودک می‌باشد. تصاویر بازی‌ها ساده هستند و در هیچ کدام از آن‌ها سرعت زیاد، نورهای خیره‌کننده و صحنه‌های خشن وجود ندارند؛ همچنین هر مرحله را می‌توان چندین بار انجام داد تا کودک بتواند مباحث مورد آموزش را به خوبی تمرین کند. در بخش تست تشخیص، بازه‌های سنی متفاوت مشخص شده‌ است و والدین می‌توانند به سوالات متناسب با رده‌ی سنی کودک خود جواب دهند. لازم به ذکر است که نتیجه این تست قطعی نیست اما با بررسی علائم اصلی اتیسم کمک می‌کند تا در صورت نیاز به روان‌پزشک کودک و نوجوان مراجعه کنند. بخش پزشک و مشاور و همچنین بانک‌های اطلاعاتی، فهرستی از پزشکان، مراکز و مدارسی که در رمینه‌ی زمینه‌ی اوتیسم فعال هستند را در اختیار والدین قرار می‌دهد. برای استفاده از بعضی بخش‌های برنامه والدین باید شماره‌ی تلفن، نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل خود را در آن قرار دهند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌‌ی ۰.۶.۱ iOS در تاریخ 1400/10/22 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  در ابتدای ورود به برنامه، چهار بخش اصلی آن همراه با اسم و تصویر مشخص شده‌ است. دسته‌بندی‌ها به خصوص برای والدینی که کودک‌شان اختلال اوتیسم دارد یا والدینی که می‌خواهند درباره‌ی علائم این اختلال بیشتر بدانند کاربردی هستند؛ آن‌ها می‌توانند از سؤال‌های تست تشخیص استفاده کنند، نام مدارس و مراکز تخصصی را ببینند و از پزشک و مشاور وقت بگیرند. بخش بازی‌ها هم تصاویر ساده‌ای دارند و از رنگ‌ها و
  نورهای تند استفاده نشده است. با وجود سادگی تصاویر، بازی‌ها جریانشان روان انجام می‌شود و مشکل نرم‌افزاری وجود ندارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای استفاده از بعضی از بخش‌های برنامه دسترسی به اینترنت لازم است.

  نیازهای ویژه

  این برنامه به طور ویژه برای کودکان دارای اختلال اوتیسم طراحی شده است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای استفاده از امکاناتی مانند گرفتن نتیجه‌ی تست تشخیص می‌بایست شماره‌ی تلفن، آدرس ایمیل و نام و نام خانوادگی را در برنامه وارد کرد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۰.۶.۱
  واحد پول رایگان
  ناشر نوروکید
  پلتفرم iPod Touch، iPad، iPhone
  طبقه بندی آموزشی
  ارز رایگان