هفت نت

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۷ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش موسیقی و نت‎ها بر روی صفحه‎ی کلیددار در کلاس‎های کوتاه

سال: 1397
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مفاهیم ارائه‌شده در این برنامه برای تمامی سنین مناسب است ولی درک آن به‌تنهایی برای کودکان دشوار خواهد بود. به همین جهت کمک والدین برای درک محتوای آموزشی و انجام تمرین‎ها نقش کلیدی را ایفا می‎کند. نوجوانان می‎توانند به‌تنهایی و بامطالعه مفاهیم کلاسی مطالب جدید را بیاموزند. عدم امکان بازگشت به کلاس‎های پیشین مانع از تثبیت مفاهیم و محتوای آموزشی است.
  در این برنامه نت‎ها و مفاهیم مرتبط با موسیقی آموزش داده می‎شود. طبق معرفی اولیه برنامه آموزش با استفاده از صداهای نت‎ها صورت می‎گیرد و مبانی آموزش داده‌شده جهت اطلاعات اضافی به هنرجو داده می‎شود. کودکان و نوجوانان در این برنامه علاوه بر آشنایی با مبانی و اسم نت‎ها با ظاهر و صدای آنها نیز آشنا می‎شوند و به‌نوعی اجرایشان را بر روی صفحه‌کلید مجازی و ساده‎ی طراحی‌شده در پایین صفحه تمرین می‎کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  هفت نت برنامه‎ای آموزشی برای یادگیری مبانی موسیقی مانند اسم نت‎ها، صدای نت‎ها، تعریف مفاهیمی همچون اکتاو یا پرده‎های موسیقیایی و … ساخته‌شده است. با توجه به ادعای این برنامه آموزش مبانی به روش «گوشی» یعنی با استفاده از توانایی شنیداری به‌مراتب جذاب‎تر و ساده‎تر از روش نت خوانی است. بسیاری از کلاس‎های این برنامه در کنار آموزش محتوای دیداری مانند نام نت‎ها یا جایگاهشان اصول ابتدایی مرتبط با سلفژ را نیز آموزش می‎دهد. هنرجویان برای شرکت در کلاس‎ها به کارت ورودی خریداری‌شده از باجه‎ی داخل برنامه نیاز دارند. خرید کار‎ها با استفاده از سکه‎های داخل برنامه ممکن است که به علت سرعت‌پایین دستیابی به آنها هنرجویان را مجبور به خرید درون برنامه می‎کند. آزمون‎های کلاسی و اجرای تمرین‎ها با کمترین خطا موجب افزایش سکه‎های داخل برنامه می‎شود. با اتمام کلاس مفاهیم درسی غیرقابل دسترسی خواهند شد مگر آن‎که کارت ورودی جدیدی خریداری شود. محتوای بسیار زیاد هر کلاس درسی و تمرین‎های محدود مانع از تسلط کودکان و نوجوانان بر روی محتوای آموزشی این برنامه می‎شود. همچنین سرعت بالای موسیقی تمرینی هر کلاس هیچ ارزش آموزشی را به کلاس‎ها نمی‎افزاید. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 2.1.2 Android در تاریخ 97/06/17 بعد از عبور از چهار کلاس اول نوشته‌شده است.

  کیفیت

  شخصیت‎های بازی (معلم و منشی‎ها) نقش فعالی در جریان بازی ندارند و متن نمایش داده‌شده بر روی صفحه منبع آموزش است. فونت درهم مطالب کلاس درسی در کاهش درک مطالب و سرعت یادگیری موثر است. نت‎های تمرینی هر کلاس درسی برگرفته شده از موسیقی‎های معروف مانند موسیقی معروف تولدند تا حس جذابیت بازی را نیز افزایش دهند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای خرید کارت و ورود به کلاس باید از سکه‎های درون برنامه استفاده کرد که در جریان بازی به کندی به‎دست می‎آیند. در نتیجه بازیکنان مجبور به خرید بسته‎های داخل بازی یا استفاده از کارت طلایی می‎شوند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای انجام بازی دسترسی دائمی به اینترنت نیاز است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۲.۱.۲
  سال انتشار ۱۳۹۷