Ace Attorney Trilogy HD

thumbnail
۱۸ سال به بالا
حل پرونده‎های قتل در دادگاه به عنوان وکیلی تازه‎کار با تحقیق جهت یافتن سرنخ‎
سال: 2012
  بررس متن: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای داستانی و ماجراجویانه‎ی بازی حس کنجکاوی نوجوانان را درگیر می‎کند. هیجان رسیدن به نتیجه‎ی نهایی دادگاه و حالت دنباله‎دار بودن داستان‎ها برای نوجوانان معنادار است.
  شخصیت‎های خانم اغلب با نگاه جنسی به تصویر کشیده شده‎اند و کلیشه‎های جنسیتی در طراحی ظاهری تک‎تک شخصیت‎ها چه مرد و چه زن به وضوح قابل مشاهده است. اندام برخی از شخصیت‎های خانم به شکل غیرمتعارفی نمایش داده شده است و لباس‎هایشان در برخی از بخش‎ها با نوعی برهنگی همراه است. برخی از شخصیت‎های خانم حرکت‎هایی انجام می‎دهند که به گفته‎ی خود وکیل (شخصیت اصلی) برای اغوا کردن و جلب نظر حاضرین دادگاه انجام می‎شود. موضوع داستان‎ها روی خیانت، باج‎گیری، قتل، توطئه، دروغ برای حفظ جان شخصی، ریاکاری، تقلب و موارد مشابه قرار دارد. در تمام داستان‎ها فرد بی‎گناهی در دادگاه مورد بازجویی قرار می‎گیرد و متهم اصلی است.
  با وجود این که کلمات ناشایست در متن داستان دیده نشده، اما لحن بسیاری از شخصیت‎ها حالت تمسخر و کنایه دارد. خیلی از مکالمات با حالت تهدید و تحقیر شخصیت اصلی نوشته می‎شود.
  تسلط به زبان انگلیسی لازمه‎ی انجام این بازی است زیرا که تحلیل به دست آمده از مکالمات بین شخصیت‎ها در حل معما نقش ویژه‎ای دارند. پیدا کردن بخشی از سرنخ‎ها نیاز به آزمون‎وخطا دارد و در برخی مواقع باید تمام مکالمات موجود به شکل کامل انجام شود تا گزینه‎های جدید در اختیار بازیکن قرار بگیرد که هر دو زمان‎بر است.
  برای رسیدن به پاسخ مناسب برای هر سوال و دفاعیه باید تحلیلی بر روی شواهد، سرنخ‎ها و مکالمات بین شخصیت‎ها انجام شود. در عین حال که متن‎های طولانی و پرجزئیات بازی به تقویت سواد زبان انگلیسی بازیکن کمک می‎کند، چالش‎ها با گذر زمان پیچیدگی بیشتری پیدا می‎کنند که اهمیت تفکر حل مسئله را بالاتر می‎برد. افزایش تعدد سرنخ‎ها و طولانی بودن داستان‎ها باعث شده تا تحلیل شواهد دشوار شود و ذهن مخاطب بیشتر به چالش کشیده شود.
  طراحی ظاهری شخصیت‎ها و مدل واکنش نشان دادنشان به وقایع شباهت بسیار زیادی به انیمه‎های ژاپنی دارد. از طرفی فرایندهای حقوقی و قانونی داخل محتوای بازی از دادگاه‎ها و مدل‎های قضاوتی کشورهای غربی الگو گرفته شده است.
  موضوع اصلی پرونده‎ها روی موضوع قتل قرار دارد. در بخش تحقیقات و در جریان دادگاه تصاویری از مقتول، خون‎ریزی، ابزار مورد استفاده برای قتل و خشونت‎های فیزیکی نمایش داده می‎شود. با وجود کارتونی بودن طراحی ظاهری و گرافیک برنامه، به علت نزدیک بودن محتوا به دنیای واقعی، تأثیرگذاری تصاویر بالا است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  این بازی در نسخه‎ی Android با عنوان Ace Attorney: Dual Destinies تعریف شده است و پنجمین داستان در مجموعه‎ی Ace Attorney است. دانستن داستان‎های قبلی به درک بهتر سازوکار بازی و روابط بین شخصیت‎ها کمک می‎کند اما بدون آگاهی از جریان‎های قبلی نیز می‎توان از این بازی استفاده کرد. بازیکن در نقش Phoenix Wright وکیلی صادق با پشتکار بالا ولی تازه‎کار وارد داستان می‎شود. هر داستان حول قتلی قرار دارد که Phoenix Wright مسئول نجات مظنون بی‎گناه آن است. جریان بازی در دو بخش تحقیق و محاکمه انجام می‎شود. در بخش تحقیق بازیکن به دنبال سرنخ می‎گردد و در بخش محاکمه از فرد بی‎گناه دفاع می‎کند تا در نهایت به قاتل برسد. حل کردن هر معما و پیدا کردن پاسخ به هر سؤال در متن داستان در ابتدا نیاز به جمع‎آوری اطلاعات اولیه، پیدا کردن سرنخ‎ها و گفت‎وگو با شخصیت‎ها دارد. در قدم بعدی بازیکن باید با در نظر گرفتن شواهد و ارزیابی‎های شخصی به تحلیل مناسبی می‎رسد که در نهایت منجر به شکست یا پیروزی وکیل (شخصیت اصلی) در دادگاه شود. خشونت‎های تصویری و محتوای جنسی این بازی علت اصلی بالا بودن سن پیشنهادی است و محتوای ماجراجویانه برای نوجوانان جذابیت بالایی دارد. مکالمات طولانی و تکرار متن‎ها برای رسیدن به پاسخ باعث تقویت سواد زبان انگلیسی و همچنین سرعت مطالعه‎ی بازیکنان می‎شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.01.00 iOS در تاریخ 98/11/15 بعد از حل دو پرونده‎ی اول نوشته‎شده است.

  کیفیت

  گرافیک سه بعدی و با کیفیت برنامه در چهارچوب تصویری محدودی به نمایش در آمده که جزئیات تمام صحنه‎ها برای حل معماها اهمیت دارد. موسیقی متن بازی برجسته نیست و صداگذاری‎ها در حین مکالمات برای نشان دادن حس ترس، هیجان یا ناراحتی به شکل برجسته‎تری به گوش می‎رسد. چهره‎ی شخصیت‎ها با حالت‎های روحی‎شان تغییر می‎کند ولی از نظر پوشش در تمام داستان‎ها یکسان است. این بازی به عنوان بهترین بازی ماجراجویانه‎ی سه بعدی توسط IGN در سال 2013 شناخته شده است. همچنین در سال 2014 به عنوان یکی از 25 بازی برتر iOS طبقه‎بندی شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.
  تنها دو بخش اول این بازی در نسخه‎ی iOS رایگان است و برای خرید بازی کامل در هر دو حالت Android و iOS باید هزینه پرداخت کرد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.
  ارتباط با توییتر در بخش تنظیمات قابلیت فعال و غیرفعال شدن دارد.

  مشخصات برنامه

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۴ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۰۱.۰۰
  سال انتشار ۲۰۱۲