ARK Survival Evolved

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

زندگی مانند انسان‎های اولیه در دوران دایناسورها و ارتقای مهارت‎های فردی برای زنده ماندن و تکامل یافتن

سال: 2018
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حرکت در دنیای شگفت‎آور دایناسورها و قدم گذاشتن به میلیون‎ها سال قبل برای مخاطبین نوجوان نه‌تنها جذابیت بالایی دارد، بلکه راهی برای توسعه دادن تفکرات خلاقانه‎ی آنها است تا خارج از دنیای روزمره‎ی خود در میان دایناسورها قدم بزنند و زندگی متفاوت با آنچه در دنیای واقعی دارند را بسازند.
  در ابتدا پیش از ارتقای توانایی ساخت لباس، شخصیت اصلی (زن یا مرد) برهنه نمایش داده می‎شوند و تنها بخش‎های خصوصی بدن پوشیده است.
  قوانین بقا در کنار تکامل یافتن در این بازی بسیار درهم‌تنیده‌اند و هیچ نوع شفافیت یا راهکار مشخصی وجود ندارد. در طول بازی بارها و بارها شخصیت اصلی کشته می‎شود و تنها از این طریق می‎تواند با ویژگی، قدرت و روش حمله دایناسورها آشنا شود. نیازهای اولیه به‌خصوص در زمان‎های بحرانی عامل کلیدی به شمار می‎آیند و مدیریت آن‎ها تنها با تمرین میسر می‎شود. گزینه‎های بازی درهم‌تنیده‌اند و باید در تمام مدت در میان گزینه‎های بسیار زیاد رفت‌وآمد داشت تا اقدام موردنظر شکل گیرد.
  در کنار داستان بازی نوجوانان در مورد تاریخچه و ویژگی‎های دوران دایناسور‎ها می‎آموزند و حتی با نام و ظاهرشان آشنا می‎شوند. نوجوانان مهارت‎ها و نیاز‎های اولیه برای زیستن در طبیعت و مشکلات مرتبط با آن را فرامی‌گیرند و به‌مرور تجربه کسب می‎کنند. نوجوانان تفکر سیستمی و نگاه کلی به مسائل را می‎آموزند و با پیشرفت در بازی آن را تقویت می‎کنند. در این بازی مهارت‎های فردی همچون مدیریت زمان، تخصیص منابع، جست‎وجوگری و ... را تقویت می‎کنند و باید با تغییرات محیطی خود را وقف دهند. در بخش بازی آنلاین نوجوانان بر مهارت‎های گروهی و همکاری تمرکز دارند تا بقای خود را تضمین کنند.
  شخصیت اصلی بازی با چهره‎ای خشن در کنار ساحل ظاهر می‎شود. در طول بازی با مشت، سلاح‎های جنگی، تیر و ... به تخریب طبیعت و کسب مواد اولیه می‎پردازد. در برخی از موارد برای کسب مواد موردنیاز خون به تصویر پاشیده می‎شود. برای به دست آوردن گوشت یا انتخاب حیوان تحت سلطه به مبارزه با دایناسورها در گونه‎های مختلف باید پرداخت و گاهی در این نزاع شخصیت اصلی زخمی می‎شود و حتی می‎میرد. در صورت سقوط، وارد شدن سم به بدن و یا کاهش نیاز‎های اولیه‎ی زیستن مانند اکسیژن، غذا، آب، کاهش یا افزایش دمای بدن و روش‎های دیگر، شخصیت اصلی می‎میرد. در برخی از مواقع با وارد شدن مه، شروع باران یا ورود به دریا، کنترل و دید بازیکن کاهش می‎یابد و احتمال حمله یا کشته شدن بالا می‎رود. تصاویر بازی کاملاً واقع‎گرایانه طراحی‌شده‌اند و صداهایی همچون نفس‌نفس زدن شخصیت در حین دویدن باعث ایجاد حس نزدیکی در نوجوانان می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انسانی در وسط ناکجاآباد در کنار آبی بیدار می‎شود و بدون هیچ هدفی در جنگل سرگردان می‎شود تا درنهایت به این نتیجه می‎رسد که باید به‌تنهایی دست‌به‌کار شود و الزامات بقای خود را فراهم کند. در شروع با دست‌خالی و کنکاش در محیط، منابع اولیه برای ساخت سلاح، آتش، خانه، لباس و ابزار اولیه به دست می‎آید و به‌مرور با افزایش سطح بازیکن مهارت‎های لازم برای تولید هر ابزار جدید کسب می‎شود. در کنار ایجاد بستر لازم برای زنده ماندن، نوجوانان باید به نیازهای اولیه‎ی شخصیت خود اهمیت دهند و به آن رسیدگی کنند. دشمنان اصلی این بازی انواع دایناسور‎هایی‎اند که در اندازه و شکل‎های متنوع در کنار انسان‎ها زندگی می‎کنند. شخصیت اصلی باید در عین حال که از برخی از دایناسورها فرار می‎کند تا کشته نشود، برخی را حیوان دست‎آموز خود کند و مهارت‎های او را بالا ببرد. خشونت موجود در بازی به علت واقع‎گرایانه بودن گرافیک بازی باعث درگیر شدن احساسات نوجوانان می‎شود. بازی دارای صحنه‎های زخمی شدن، پاشیده شدن خون به تصویر، سمی شدن انسان، خفگی در آب، سقوط و حمله دایناسورها است که به همراه صداهای وحشتناک و ناله طراحی‌شده است. اگرچه در زمان‎های بحران، تنش و استرس بالایی در بازی وجود دارد به‌خصوص اگر بازی به صوت قبیله‌ای اجرا شود، اما نوجوانان می‎توانند مهارت‎های مدیریت شخصی مانند زمان‎بندی، برنامه‎ریزی، کنترل منابع و هدف‌گذاری را تقویت کنند و تفکر سیستمی داشتن به مسائل را نیز بیاموزند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه 1.0.78 iOS در تاریخ 97/04/05 بعد از رسیدن به سطح 8 در بازی تک نفرِ نوشته‌شده است.

  کیفیت

  گرافیک سه بعدی با قابلیت چرخش 360 درجه و جلوه‎های ویژه‎ی بازی از کیفیت عالی برخوردارند. فضا‎سازی با ترکیب رنگ‎های کدر و سایه‎ روشن‎ها برای نشان دادن تغییر آب‎وهوا و زمان در شبانه‎روز، جلوه‎ی بصری خاصی را به بازی اعطا کرده است. تغییرات محیطی نه‌تنها در گرافیک بازی بلکه در صدا نیز ایجاد می‎شود و حس قرارگیری در محیط بازی را دوچندان می‎کند. شخصیت اصلی بازی قابل‌تغییر و اصلاح بوده و نمای دید بازیکن برای مشاهده پیکره‎ی شخصیت به طول کامل یا ناقص نیز قابل‌تغییر است. شخصیت اصلی (مرد/زن) با چهره خشن، بدنی کثیف با شکست‎های زاویه‎دار در بدن نمایش داده‌شده است. دایناسورها بر اساس تصویر واقعی‎شان از آنچه علم به دست آورده است طراحی‌شده‌اند و ویژگی‎هایی همچون حمله کردن، فرار کردن و تعقیب کردن را از خود نشان می‎دهند که با ویژگی‎های اصلی آنها هم‎خوانی دارد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای عضویت در قبایل مختلف، اتصال به اینترنت نیاز است. لینک ارتباط با Facebook و Twitter در منوی ورودی بازی قرار دارد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۷.۰ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۰.۷۸
  واحد پول رایگان
  ناشر Wildcard Properties LLC
  سال انتشار ۲۰۱۸
  ارز رایگان