Bird Alone

thumbnail
۱۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دوستی با یک طوطی زیبا و تنها

  بررس برنامه: پریا کنکاشور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی تجربه‌ی عمیق احساسی را ایجاد می‌کند و باعث می‌‌شود بازیکن در نقش یک دوست صمیمی‌ فرو رود. در این تجربه احساسات زیادی درک می‌‌شود مانند حس مورد توجه قرار گرفتن، تحسین شدن، وابستگی، نیاز به تنهایی و خلوت شخصی و سهیم شدن احساسات و عواطف. طوطی قبل از دوستی با بازیکن بسیار تنهاست و همین باعث انزوا و گوشی‌گیری او بوده اما بعد از دوستی با بازیکن هر دو طرف حس تعلق و وابستگی زیادی نسبت به یکدیگر پیدا می‌کنند. در نسخه‌ی پولی بازی طوطی دغدغه‌هایی مثل کشف گذشته‌ی خود پیدا می‌‌کند و برای جستجوی پدرش کنجکاو است.
  انجام این بازی روش خاصی ندارد و به صورت مکالمه‌ی بین دو نفر پیش می‌رود. در هر مکالمه دو گزینه پیش روی بازیکن است تا انتخاب کند و مسیر صحبت را تعیین کند. طوطی گاهی هم از او می‌خواهد تا کارهایی را انجام دهد به طور مثال برای او نقاشی بکشد یا ادامه‌ی شعرش را تکمیل کند این کارها به سادگی انجام می‌‌شوند و تنها لازمه‌ی انجام این بازی تسلط نسبی بر زبان انگلیسی است.
  بازی جلوه‌ای از رابطه‌ی دوستانه و اجتماعی است. بازیکن با انجام آن متوجه می‌‌شود در حین برقراری یک رابطه‌ی سالم توجه کردن و اهمیت دادن به چه موضوعاتی می‌‌تواند باعث شکل‌گیری رابطه‌ای بهتر شود.
  طوطی بسیار تنها و غمگین است و گاهی از ناملایمات زندگی صحبت می‌‌کند. در نسخه‌ی رایگان بازی داستان خیلی جلو نمی‌رود اما در نسخه‌ی کامل، طوطی افکار خودکشی و نشانه‌های افسردگی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی تعاملی، داستانی بسیار احساسی و عاطفی از زندگی یک طوطی تنهاست. بازی گفتگو محور است و اغلب گفتگوها از طرف طوطی بیان می‌‌شود اما در این بین بازیکن نیز دخالت‌هایی در پیش‌ بردن داستان دارد. قصه از جایی آغاز می‌‌شود که بازیکن در یک فضای جنگل مانند با یک طوطی مواجه می‌‌شود این طوطی بسیار تنهاست، هرگز دوستی نداشته و بسیار مشتاق برقراری رابطه با دیگران است. او بسیار با استعداد و باهوش است و نگاه بسیار عمیقی به زندگی دارد اما از فرط تنهایی حتی اسمی هم برای خود ندارد. طوطی از بازیکن درخواست می‌‌کند تا دوستان صمیمی ‌یکدیگر شوند و او برایش اسم انتخاب کند. او شعر می‌گوید و از بازیکن می‌خواهد تا شعرهای او را تکمیل کند همچنین آن‌ها با یکدیگر به آبشار می‌‌روند و با صدای آب موسیقی ایجاد می‌‌کنند. طوطی به شکل بسیار زیبایی به بازیکن عشق می‌‌ورزد، به زیبایی به او توجه می‌‌کند و از او تعریف می‌‌کند و این تحسین‌ها به قدری زیبا بیان می‌‌شوند که به مرور رابطه‌ی احساسی بین بازیکن و طوطی شکل می‌‌گیرد. اما طوطی شخصیتی درون‌گرا دارد؛ او نمی‌‌تواند مدت زمان زیادی را به معاشرت بپردازد و نیاز به فضای شخصی و تنهایی دارد و هر گاه که آماده بود نوتیفیکشنی (اعلانی) برای بازیکن فرستاده می‌‌شود. اگر بازیکن به او بی‌توجهی کند، دلشکسته می‌‌شود و گریه می‌‌کند. به مرور، بازیکن و طوطی خاطرات مشترکشان را جمع‌آوری می‌‌کنند و ترانه‌هایی که باهم ساخته‌‌اند را در دفتری گردآوری می‌‌کنند. این رابطه تا جایی پیش‌ می‌‌رود که طوطی می‌خواهد درباره‌ی خود و خانواده‌‌اش به بازیکن بگوید اما نسخه‌ی رایگان بازی در این نقطه به اتمام می‌‌رسد و برای ادامه‌ی این رابطه باید نسخه‌ی کامل بازی را خرید. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی3.3 Android در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱۳ نوشته شده است.

  کیفیت

  از لحاظ جنبه‌های بصری، بازی از چند صفحه تشکیل شده که همگی ساده و کلی هستند و جزئیات زیادی در آن‌ها مشاهده نمی‌‌شود. این صحنه‌ها شامل تصویری از شاخه‌ی درختی در جنگل و در شب هنگام و همچنین تصویری از یک چشمه‌ی آب است. این تصاویر با وجود این‌که طراحی ساده‌ای دارند اما زیبا و رنگارنگ هستند. با این حال نقطه‌ی قوت بازی بخش صوتی آن است زیرا که موسیقی پس‌زمینه متناسب با فضای دوستی شکل‌ گرفته است و حس و حال خوبی به بازیکن می‌دهد. طوطی با صداهایی که از خود تولید می‌کند، آواز می‌خواند، تعجب می‌کند و ناراحتی خود را ابراز می‌کند. موسیقی که در محل چشمه ساخته می‌شود نیز صدایی از طبیعت است. بخش داستانی و گفتگو محور بازی جذابیت بسیار زیادی دارد دیالوگ‌ها به نحوی نوشته شده که به طور کامل احساس بین طوطی و مخاطب را نمایش می‌دهند و بعد از گذشت مدت کوتاهی از استفاده از برنامه، بازیکن احساس می‌‌کند که با دوست صمیمی‌ خود صحبت می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  نسخه‌ی کامل این بازی با انجام خرید درون ‌برنامه‌ای نمایش داده می‌شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  واحد پول رایگان
  طبقه بندی تفننی
  ارز رایگان