Brilliant

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۰ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ابزاری کاربردی برای آشنا شدن با بعضی از مفاهیم پیچیده‌ی ریاضی، فیزیک و برخی مفاهیم و مسائل علمی

سال: 2014
  بررس برنامه: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کار با برنامه بسیار راحت است و کاربر می‌تواند با انتخاب موضوعات موردعلاقه‌ی خود، دوره‌های آموزشی مرتبط با آن‌ها را مشاهده کند و پشت سر بگذارد. البته به دلیل مفاهیم پیچیده‌ی مطرح‌شده، آشنایی اولیه با زبان انگلیسی و داشتن واژه‌نامه‌ی تخصصی و علمی ضروری است.
  هدف برنامه، آموزش مفاهیم بعضاً‌ پیچیده و سخت ریاضی، هندسه، فیزیک، مکانیسم، حسابان و سایر موضوعات علمی از طریق سرگرمی و چالش‌های کوتاه و تعاملی است. کاربر پس از انتخاب مفاهیم و موضوعات علمی موردعلاقه‌ی خود، دوره‌های آموزشی مختلفی را می‌تواند شروع کند. علاوه بر مفاهیم علمی اصطلاحاً سنتی، موضوعات روز مربوط به فناوری‌های متنوع مثل هوش مصنوعی و تحلیل داده‌های کامپیوتری نیز در برنامه وجود دارد. دانشمندان و اساتید دانشگاهی شناخته‌شده‌ای در نگارش و تهیه‌ی بیش از ۶۰ دوره‌‌ی آموزشی موجود مشارکت داشته‌اند و به همین دلیل، می‌توان برنامه‌ی Brilliant را یکی از بهترین ابزار آموزشی موجود برای دانش‌آموزان دبیرستانی و به طور کلی، علاقه‌مندان ریاضی و فیزیک دانست. کمک به بهبود و تقویت روش‌‌های حل مسئله، تفکر تحلیلی و فرآیند‌های برنامه‌ریزی از نتایج استفاده‌ی مستمر این برنامه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  برنامه‌ی Brilliant ابزاری آموشی است که مسائل و مفاهیم بعضاً پیچیده‌ی ریاضی، علوم مهندسی و تحلیل داده‌‌های کامپیوتری را تشریح می‌کند. کاربر می‌تواند در بیش از ۶۰ دوره‌ی آموزشی که توسط محققان و اساتید این حوزه‌ها نگارش و تهیه شده، شرکت کرده و درباره‌ی موضوعاتی مثل هندسه، جبر، فیزیک و حتی مفاهیم مدرن‌تری مثل هوش مصنوعی اطلاعات کسب کند. در هر دوره، ابتدا توضیحاتی ارائه می‌شود و سپس کاربر می‌تواند در چالش‌های تعاملی آن دوره شرکت کند و با مشارکت در شیوه‌ی حل یا پیشبرد هر مسئله، اطلاعات کاربردی و مفیدی درباره‌ی آن به دست آورد. ادعای سازندگان برنامه این است که هدف نهایی آن‌ها، تقویت و بهبود مهارت‌هایی مثل روش‌های حل مسئله و تفکر تحلیلی کاربر است. علاوه بر دانش‌آموزان و علاقه‌مندان موضوعات مطرح‌شده، والدین و معلم‌ها نیز می‌توانند از این برنامه استفاده کنند و علاوه بر افزایش دانش خود، به یادگیری روش‌های جدید تفکر و مهارت‌های تحلیلی فرزندان یا دانش‌آموزان کمک کنند. استفاده از برنامه در ۷ روز اول رایگان است اما پس از آن، کاربر باید اشتراک ماهانه، فصلی یا سالانه را خریداری کند. همچنین به دلیل پیچیدگی برخی از مفاهیم ارائه‌شده، تسلط بر زبان انگلیسی و مخصوصاً‌ مهارت خواندن ضروری است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌‎ی iOS 6.4.3 در تاریخ ۱۵/۰۶/۱۴۰۱ نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  برنامه‌ی Brilliant را می‌توان تلاشی برای تفهیم ساده‌تر برخی از مسائل پیچیده‌ی ریاضی، فیزیک و علوم طبیعی دانست. هر دوره‌ی آموزشی از چند زیرگروه درسی تقسیم شده که تکمیل هر کدام از آن‌ها بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. هر گروه هم از تصویرسازی‌های جذاب، انیمیشن‌های کوتاه و چالش‌های تعاملی اختصاصی تشکیل شده و کاربری که از دانش زبان انگلیسی کافی برای درک این مفاهیم بهره‌مند باشد، می‌تواند از ترکیب آموزش و سرگرمی موجود در برنامه لذت ببرد. سیستم ارسال نوتیفیکیشن برنامه هم بسیار جالب است چون در هر کدام از آن‌ها، یک مسئله‌ی موردعلاقه‌ی کاربر ذکر شده و این موضوع باعث ترغیب او به باز کردن برنامه و کسب اطلاعات بیشتر می‌شود. علاوه بر نسخه‌ی موبایلی، نسخه‌ی وبسایت این برنامه هم وجود دارد و کاربر می‌تواند با اتصال آن‌ها،‌ هم روی گوشی همراه خود و هم روی رایانه‌ی شخصی‌اش فرآیند یادگیری را ادامه دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  از نسخه‌ی رایگان برنامه می‌توان به مدت ۷ روز استفاده کرد. کاربر باید پس از اتمام این دوره، اشتراک ماهانه (۱۲.۵ دلار) یا سالانه (۱۵۰ دلار) را خریداری کند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  استفاده از برنامه نیازمند اتصال به اینترنت است. کاربر باید در اولین ورود خود به برنامه، به یکی از حساب‌های کاربری خود در گوگل یا اپل وصل شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۵
  واحد پول رایگان
  ناشر Brilliant.org
  سال انتشار ۲۰۱۴
  دستگاه های سازگار Android، iPad، iPhone، iPod Touch
  طبقه بندی آموزشی
  مهارت تفکر تحلیلی، تفکر حل مسئله، سواد زبان خارجی، سواد زبان ریاضی