Camp Pokemon

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی‎های کوتاه و متنوع برای باز کردن شخصیت‎های پوکمون

سال: 2014
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‎های پوکمون با قابلیت‎های ویژه و ظاهر عجیب خود دنیای جادویی و پرهیجانی را ایجاد کرده‎اند که به‌راحتی برای کودکان قابل‌درک است. کودکان به شخصیت‎های پوکمونی همانند حیوان خانگی نگاه می‎کنند و می‎توانند به‌راحتی آنها را به داستان‎های کودکانه و فانتزی خود ارتباط دهند.
  توضیحات مفصلی در مورد نحوه‎ی بازی در ابتدای هر بخش وجود دارد که با هر بار ورود نمایش داده می‎شود. در اولین ورود، خلاصه‎ای از نحوه‎ی انجام بازی نیز نشان داده می‎شود. بیشتر بازی‎ها با انتخاب گزینه و ضربه زدن بر روی صفحه انجام می‎شود، اما برخی از بازی‎ها حالت کنترلی و جست‎وجویی دارد که نیازمند حرکت فیزیکی صفحه‌نمایش یا حرکت انگشت بر روی صفحه‌نمایش است. درک ساختار بازی‎ها و ارتباط بین کارت، مدال و شخصیت‎های بسیار درهم‌تنیده است و برای کودکان کم سن، یاری فرد بزرگسال برای فهم بخش‎ها و ارتباطشان نیاز به کمک است.
  یکی از بازی‎های مجموعه مربوط به حافظه و در یاد نگه‌داشتن محل قرارگیری کارت‎ها است. همچنین در بازی دیگر، با حرکت صفحه‌نمایش به‌صورت فیزیکی باید توپی به هدف موردنظر برسد که تمرینی برای حفظ تمرکز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی بر اساس کارتون و شخصیت‎های معروف ژاپنی پوکمون ساخته‌شده است و هدف از بازی باز کردن شخصیت‎های جدید با گذر از مراحل است. گروه سنی هدف این بازی شامل کودکان پیش از دبستان و سنین اولیه دبستان است، اما باید توجه داشت که بسیاری از هدف‎گذاری‎های نهایی در مراحل برای کودکان این گروه سنی بسیار دشوار است. بازی در محیط یک دهکده شکل‌گرفته است و هر بخش از این دهکده راهی برای شروع مراحل یک بازی جدید است. در بخش غار پوکمون‎های جدید به بازیکن داده می‎شود که در اصل به‌عنوان جایزه‎ای برای تلاش و موفقیت او در مراحل پیشین است. هر بازی دارای بخش‎های مختلفی است که با پایان رساندن هر بخش در زمان مشخص کارت یا مدالی به بازیکن تعلق می‎گیرد. بازی‎های این مجموعه حرکت توپ و رسیدن به پوکمون، به خاطر سپردن جایگاه کارت‎های پوکمون، تشخیص سایه پوکمون و مواردی ازاین‌دست است. بازی به جهت آموزش ساخته نشده است و صرفاً جنبه تفریحی دارد، اما به علت ماهیت برخی از بازی‎ها، آموزش‎هایی در زمینه‎ی تمرکز، تقویت حافظه و هماهنگی دست و چشم صورت می‎گیرد. به علت محبوبیت مجموعه کارتون‎های پوکمون این بازی نیز طرفداران مخصوص به خود را خواهد دارد، با این تفاوت که بازیکنان به‌سرعت از بازی کسل می‎شوند، زیرا که هیجان ناشی از بازی‎ها بسیار کوتاه و بدون خلاقیت است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 1.3 iOS در تاریخ 96/11/04 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  تصاویر رنگارنگ و گرافیک به نسبت خوب بازی محیطی شاد و مفرحی را ایجاد کرده است. جزیره‎ی پوکمون‎ها با ظاهر سه‌ بعدی خود حس ماجراجویی را در بازیکنان تقویت می‎کند و قابلیت چرخش دارد. شخصیت‎های بازی دقیقاً همانند شخصیت‎های پوکمون‎ها در مجموعه‎های انیمیشنی و مجله‎های ژاپنی طراحی‌شده‌اند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  بخش ویدیوها برای دسترسی به کارتون‎های پوکمون طراحی‌شده است و با پاسخ به سؤال کوتاهی امکان دسترسی به سایر برنامه‎های مرتبط نیز در اختیار قرار می‎گیرد. در یکی از خانه‎های جزیره تبلیغات مرتبط با بازی‎ها یا کارتون‎های پوکمون قرار دارد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۲.۳ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۳
  واحد پول رایگان
  ناشر The Pokemon Company International Inc.
  سال انتشار ۲۰۱۴
  ارز رایگان