Charisma - Interactive Comics

thumbnail
۱۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

قرار‎گیری در داستان‎های کمیک با محتوای بزرگسالانه

سال: 2020
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان‎های متفاوتی از کتاب‎های کمیک معروف مانند شرلوک هلمز و دراکولای لندن در این مجموعه به چشم می‎خورد. بازیکنان در نقش یکی از شخصیت‎ها بازی را انجام می‎دهند و با پاسخ دادن به سؤالات، با هر یک از قهرمانان محبوب خود در داستان‎های کمیک تعامل می‎کنند. تعامل کردن به بازیکن امکان می‎دهد که خود را بخشی از داستان احساس کند و با قهرمانان خود هم‎ذات ‎پنداری کند. او می‎تواند در نقش دستیار کارآگاه ظاهر شود و مجرمی را دستگیر کند یا به مأموریتی مخفی رفته و از حمله‎ی دشمنان جلوگیری کند. برخی داستان‎ها محتوای متفاوتی مانند آرمان‎گرایی و حق‎طلبی را نیز دنبال می‎کنند.
  ببیشتر شخصیت‎های خانم بازی با کلیشه‎های جنسیتی طراحی شده‎اند و لباس چسبان یا کوتاه پوشیده‎اند. صحنه‎هایی از حمام کردن یک مرد لخت نیز در بازی وجود دارد. تعدادی از مکالمات در مورد قرار‎های عاشقانه، فیلم‎ها و روابط جنسی است.
  در تعدادی از داستان‎ها کلمات نامناسب و گاهی رکیک استفاده می‎شود. اگر بازیکن برخی مأموریت‎های خود را انجام ندهد شخصیت‎های دیگر کلمات و جملات تحقیرآمیزی مانند ترسو و به درد نخور را به او نسبت می‎دهند.
  کتاب‎های کمیک بر نقاشی صحنه‎های داستان و مکالمه مبتنی هستند. روش انجام بازی ساده است و بازیکن پس از قرار گرفتن در هر داستان در صورت نیاز باید پاسخ خود را در بازی تایپ کند. در برخی مواقع بازی پاسخ‎های متفاوتی را به بازیکن پیشنهاد می‎کند و او را برای انجام مجدد بازی و دادن پاسخ‎های مورد‎نظر تشویق می‎کند. پاسخ‎های پیشنهادی بازی تغییر چندانی در روند بازی ایجاد نمی‎کنند اما فشار بازی مبنی بر استفاده از آن‎ها می‎تواند به بازیکن حس اشتباه بودن پاسخ‎هایش را تحمیل کند. برای درک صحیح داستان دانش کافی زبان انگلیسی نیاز خواهد بود.
  در برخی از داستان‎ها بازیکن آشپزی می‎کند یا ایده‎هایی برای پر کردن مفید اوقات فراغت خود دریافت می‎کند. بازیکنان می‎توانند داستان خود را بنویسند و برای گروه سازنده‎ی بازی ارسال کنند. در صورت تأیید داستان آن‎ها در برنامه قرار داده خواهد شد که می‎تواند نقش مثبتی در شکوفایی خلاقیت بازیکنان داشته باشد.
  تعداد زیادی از داستان‎ها محتوای خشن دارند. تصاویری از درگیری، سلاح، از بین بردن انسان‎ها، جراحت و خون‎ریزی در تصاویر داستان‎ها نمایش داده می‎شوند. موجوداتی مثل دراکولا و حمله‎ی آن‎ها به افراد بیگناه نیز در بازی وجود دارد. در برخی داستان‎ها بازیکن باید اعمال خشونت‎آمیزی مثل از بین بردن دیگران را انجام دهد و در آخر حتی توسط دیگر شخصیت‎های داستان تشویق می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‎های نقاشی‎شده (کمیک) زیادی در دسته‎بندی‎های متفاوتی مانند ترسناک، علمی تخیلی، کارآگاهی و هیجانی در برنامه وجود دارند. شرحی از مضمون هر داستان به صورت خلاصه وجود دارد و بازیکن با توجه به سلیقه‎‎ی خود داستان مورد‎نظرش را انتخاب کرده و به عنوان یکی از شخصیت‎ها وارد داستان می‎شود. بازی تعاملی است و بازیکن با پاسخ‎هایی که به دیگر شخصیت‎ها می‎دهد با هر یک ارتباط برقرار می‎کند. داستان‎ها مسیر مشخصی را طی می‎کنند تا به انتها برسند اما در برخی مواقع با پاسخ‎های متفاوت بازیکن خط سیر داستان‎ها تغییر می‎کند. تمامی داستان‎ها بزرگسالانه هستند و خشونت، برهنگی، زد‎وخورد و همچنین مصرف مشروبات الکلی در آن‎ها دیده می‎شود. برنامه به طور حتم برای بازیکنان علاقه‎مند به دنیای کمیک جذاب خواهد بود اما با توجه به این که بازیکن در نقش یکی از شخصیت‎های داستان، بازی را انجام می‎دهد می‎تواند حس هم‎ذات‎ پندارانه‎ای برای او ایجاد کند و باعث تشویقش به انجام این اعمال ناپسند در دنیای واقعی شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 3.2.3 iOS در تاریخ 99/08/1 نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  داستان‎های برنامه به خوبی توسط نقاشی‎های متفاوت به تصویر کشیده شده‎اند. شخصیت‎های بسیاری در داستان‎ها وجود دارند که هر یک ظاهری متفاوت دارند. کتاب‎های کمیک بسیار مکالمه محور هستند و با توجه به الهام گرفتن برنامه از این کتاب‎ها متن‎های بسیار در آن قرار دارد. با وجود کیفیت بسیار خوب نقاشی‎ها اما مکالمات بازی با کیفیت‎تر نیز هستند. صداگذاری بازی نیز متناسب با تصاویر و وقایع داستان‎ها است که مجموعه‎ای واقعی را برای بازیکن تداعی می‎کند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برنامه خرید درون برنامه‎ای به مبلغ 2.79$ دارد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  دسترسی به اینترنت برای انجام تمامی داستان‎ها لازم است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۳.۲.۳
  واحد پول رایگان
  ناشر To Play For Limited
  سال انتشار ۲۰۲۰
  ارز رایگان