Cooking Mama Let’s Cook

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش آشپزی و تهیه‎ی مواد اولیه در مجموعه‎ای از بازی‎های کوتاه

سال: 2015
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان می‎توانند در این بازی نقش مزرعه‌دار، کشاورز، آشپز و رستوران‎دار را ایفا کنند و در هر نقش و مسئولیت‎های آن غرق شوند که برایشان نه‌تنها معنادار و قابل‌درک است، بلکه عاملی جهت نوآوری و خلاقیت بیشتر در بازی‎های دنیای واقعی‌شان به حساب می‎آید.
  تنوع بالای گزینه‎ها و برجسته شدن تک‎تک تغییرات مانع از فهم سریع و آسان محتوای اصلی بازی می‎شود. با آموزش‎های اختصاصی هر بخش دشواری در درک چگونگی کار با برنامه وجود ندارد، اما بخش‎های بی‌نظم و تودرتوی بازی به‌طور حتم به پیچیدگی بازی می‎افزاید. بازی‎های کوتاه مهارتی، به بازیکنان تازه‎کار کمک می‎کند تا با خطای کمتری از دستورات و روش پخت غذا پیروی کنند، اما کماکان فشار زمانی برای عبور از مراحل پخت و درست کردن مواد غذایی ممکن است از سه ستاره شدن جلوگیری کند.
  بازیکنان با دستورهای غذایی و روش پختشان آشنا می‎شوند و با تمرین کردن بیشتر بر روی دستورات غذایی تسلط پیدا می‎کنند. آنها در‎می‎یابند که برای رساندن غذاها به مشتریان، باید مسئولیت‎پذیر باشند و با برنامه‎ریزی صحیح به‌تمامی فعالیت‎های تولید مواد اولیه رسیدگی کنند.
  برخی از دستورات غذایی و روش‎های پخت از کشورهای شرقی همچون ژاپن الگو گرفته‌شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی برای یادگیری دستورهای غذایی و آشپزی طراحی‌شده است که در کنار این هدف با واردکردن بازی‎های کوتاه، ساختاری پیچیده و متنوعی از بازی‎های به هم متصل را تشکیل داده است. بازیکنان با دنبال کردن بخش‎های بازی درنهایت به مهارت بالاتر و رضایت مشتریان بیشتر دست خواهند یافت. کودکان و نوجوانان از بخش مواد اولیه باید کار خود را آغاز کنند و با کاشت و برداشت میوه‎ها و سبزیجات در کنار پروش حیوانات به مواد اولیه تازه و مناسب برای آشپزی دست می‎یابند. برای به دست آوردن این مواد، حضور بازیکنان در بخش موردنظر لازم است و با خارج شدن از بخش جریان بازی متوقف می‎شود، درنتیجه تولید هر دستور غذایی نه‌تنها به زمان برای پخت نیاز دارد، بلکه به زمان زیادی برای تولید مواد اولیه نیز نیاز خواهد داشت. بخش مهارتی برای افزایش قابلیت‎های فردی بازیکنان در رویارویی با چالش‎های آشپزی مانند هم زدن یا تخم‎مرغ شکستن طراحی‌شده است. درنهایت با پخت غذاهای جدید امکان عرضه کردنشان به مشتریان فراهم می‎شود و شانس افزایش سرمایه نیز بالاتر می‎رسد. محیط دوستانه و شاد بازی حس خوشایندی را در کودکان و نوجوانان ایجاد می‎کند، اما پیام‎های متعدد ظاهرشده در وسط صفحه و برجستگی‎های متنوع در هر صفحه به‌مرور آزاردهنده می‎شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.41.0 iOS در تاریخ 97/07/29 بعد از رسیدن به سطح سه در تمامی بخش‎ها نوشته‌شده است.

  کیفیت

  گرافیک دو بعدی و پر زرق‎وبرق بازی ازجمله اصلی‎ترین دشواری‎های استفاده از این برنامه است. باوجود کیفیت نسبتاً خوب بازی ازنظر طراحی تصاویر و شخصیت‎پردازی‎ها، به علت نامنظم بودن و ساختار بسیار پیچیده‎ی گزینه‎های بازی، تمرکز لازم از بازیکن سلب می‎شود. موسیقی پر از هیجان با ساختار آرامشی محتوای بازی هماهنگ نیست و تنوع رنگی بالای تصاویر در کنار برجستگی‎های متنوع از راه بزرگ‎نمایی کردن یا اشاره‎ی مستقیم نیز در طولانی‌مدت باعث خسته شدن چشم می‎شود.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  بسته‎های متنوعی برای خرید دستورات غذایی با قیمت‎های متغیر از 0.99 دلار تا 3.99 دلار ارائه می‎شود. برخی از بسته‎ها به‌صورت مناسبتی طراحی می‎شوند و برای مدت محدودی ارائه می‎شوند. تبلیغات ویدیویی نیز برای باز کردن ویدیوهای آموزشی یا در صورت کم داشتن برخی مواد اولیه در صورت برقرار بودن ارتباط با اینترنت ارائه می‎شود.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای مشاهده‎ی ویدیوهای آموزشی باید به اینترنت متصل بود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۴۱.۰
  سال انتشار ۲۰۱۵