Delicious - Christmas Carol

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مدیریت رستوران و آماده شدن برای جشن کریسمس

سال: 2016
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن به عنوان مدیر یک رستوران بازی را انجام می‎دهد و همانند بازی شغلی در نقش خود ظاهر می‎شود. داستان بازی زندگی یک خانواده را به خوبی نمایش می‎دهد. کودک با پدر خود آدم‎برفی درست می‎کند، پدربزرگ و مادر‎بزرگ به کودک محبت می‎کنند، کودک مدرسه می‎رود و در تئاتری کریسمسی ایفای نقش می‎کند. نمایش جزئیات به کودک کمک می‎کند تا با شخصیت‎های بازی همزاد‎پنداری کرده و خود را جزئی از جریان آن احساس کند.
  تصاویری بسیار کوتاه از بوسیدن امیلی و همسرش در بازی وجود دارد.
  بازی با انتخاب گزینه‎ی مورد‎نظر و ضربه زدن با انگشت روی آن انجام می‎شود. هر یک از خوراکی‎ها در بخش‎های متفاوت رستوران قرار دارند و بازیکن باید به سرعت به آن بخش‎ها رفته و سفارشات را آماده کند. آماده کردن برخی سفارشات مانند درست کردن شکلات داغ یا نان محدودیت زمانی دارند و در صورت تمام شدن وقت بازیکن باید مجدد آن‎ را آماده کند. از دست دادن زمان باعث ناراضی بودن مشتریان می‎شود.
  جلب رضایت مشتریان و کسب امتیازات بیشتر به سرعت‎عمل و مدیریت صحیح زمان نیاز دارد. در جریان برخی مراحل بازیکن باید سفارشات مشتریان را به یاد داشته باشد و با تکیه بر حافظه‎ی خود هر یک را آماده کند که می‎تواند حافظه‎ی کوتاه‎مدت او را به چالش بکشاند. گاهی موشی با کلاه بابا‎نوئل در مکان‎های مختلف بازی ظاهر می‎شود گاهی نیز اشیایی در تصویر پنهان شده‎اند که بازیکن باید آن‎ها را پیدا کند. اما یافتن آن‎ها در ریتم بسیار سریع بازی نیاز به تمرکز زیادی خواهد داشت. مکالمات میان شخصیت‎ها به خصوص مکالمات میان والدین و کودک حاوی نکات آموزنده‎ای زیادی است. به طور مثال والدین کودک را به نترسیدن از شکست و قدم برداشتن در مسیر رسیدن به آرزو‎ها تشویق می‎کنند یا به او کمک می‎کند تا با مشکلات خود مواجه شود و از آن‎ها درس بگیرد.
  وجود خوراکی‎ها و مواردی مانند جوراب‎‏های پشمی رنگارنگ و بسته‎های هدیه و همچنین برفی بودن محیط بازی حس کریسمس را به بازیکنان منتقل می‎کند. داستان بازی نیز بر کریسمس و دیدن بابانوئل تمرکز دارد که با نمایش جزئیات زیادی مانند تزئین درخت کریسمس بازیکن را با این جشن آشنا می‎کند. شخصیت‎ها گاهی لباس بابانوئل پوشیده‎اند و شعرهایی مانند Twinkle Twinkle Christmas Star که یکی از شعرهای معروف کریسمس است را می‎خوانند.
  در یکی از بخش‎های بازی کودک در تئاتر مدرسه‎ی خود نقش ستاره‎ی درخت کریسمس را ایفا می‎کند اما در جریان آن دچار اضطراب می‎شود و از بلندی سقوط می‎کند. هیچ تصویری از جراحت وجود ندارد اما پس از حادثه عده‎ای از دانش‎آموزان او را مسخره می‎کنند که می‎تواند برای کودکان با تجربه‎ی مشابه آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی نسخه‎ای از مجموعه بازی‎های Delicious است که تم کریسمس دارد. بازیکن در نقش شخصیت اصلی، یک رستوران را مدیریت می‎کند اما علاوه بر بازی اصلی قصه‎ی جذابی از زندگی خانوادگی او نیز روایت می‎شود. شخصیت بازی خانمی به نام امیلی است که به همراه همسر و دختر کوچک خود زندگی می‎کند. او در طی روز در رستوران خود کار می‎کند و با آماده کردن سفارشات مشتریان در کوتاه‎ترین زمان ممکن امتیاز کسب می‎کند. بازی ریتم سریعی دارد و جلب رضایت تمامی مشتریان چالش‎برانگیز است به خصوص که با افزایش امتیازات خوراکی‎ها و موارد متنوع دیگری هم به منوی رستوران اضافه می‎شود. بازیکن برای آماده کردن هر یک از آن‎ها، دریافت پول و تمیز کردن میز‎های مشتریان باید سرعت‎عمل زیادی داشته باشد. داستان بازی نیز در کنار این مسئولیت‎ها در حال انجام است که مضمون اصلی آن آماده شدن برای کریسمس و تدارک سفری برای دیدن بابانوئل است. بخش ابتدایی بازی به صورت رایگان در اختیار بازیکنان قرار می‎گیرد اما برای دسترسی به تمامی بخش‎های آن پرداخت هزینه نیاز است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 28 iOS در تاریخ 99/08/10 نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  بازی تصویر‎سازی دو بعدی دارد و طراحی آن تا حدی ابتدایی است اما نمایش جزئیات و وجود قصه‎ی درگیرکننده‎ی آن این نقص‎ها را جبران کرده است. تمامی شخصیت‎ها لباس زمستانی به تن دارند و تزئینات کریسمس در تمام مکان‎های بازی به چشم می‎خورد. منوی رستوران تنوع بسیار زیادی دارد و در هر مرحله موارد جدیدی نیز به آن اضافه می‎شود. خوراکی‎هایی مانند شیرینی‎های کریسمسی و لباس‎هایی مانند شال‎گردن‎هایی با طرح گوزن نیز در منو وجود دارند. مکالمات و مکان‎های متفاوتی مانند رستوران، قطار، اتاق کودک و کلبه‎ای جنگلی در جریان بازی نمایش داده می‎شوند. شخصیت‎ها صداگذاری ندارند و مکالمات آن‎ها در قالب متن‎هایی نمایش داده می‎شود اما موسیقی بازی تم کریسمسی دارد و در تمام جریان بازی شنیده می‎شود.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای در اختیار داشتن داستان کامل بازی پرداخت مبلغ 13.99$ لازم است. تبلیغاتی در جریان بازی نمایش داده می‎شود. در صفحه‎ی ابتدایی بازی نیز تبلیغی از دیگر محصولات شرکت سازنده‎ی بازی وجود دارد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  دسترسی به اینترنت برای انجام این بازی لازم است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۲۸
  واحد پول رایگان
  ناشر RealNetworks, Inc
  سال انتشار ۲۰۱۶
  ارز رایگان