Dentures and Demons

thumbnail
۱۸ سال به بالا

ماجراجویی در نقش یک کارآگاه برای حل کردن پرونده‌ی قتل‌های شیطانی

سال: 2019
  بررس برنامه: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مرحله‌ی اول بازی، قهرمان یک نوجوان است که به همراه دوستانش در یک خانه‌ی قدیمی ماجراجویی می‌کنند. رابطه‌ی این بچه‌ها با هم، حس کنجکاوی‌شان، علاقه‌ای که به ماجراجویی دارند و تلاشی که برای نجات یکدیگر می‌کنند از مواردی است که در دنیای نوجوانان قابل درک خواهد بود. البته باید توجه داشت که این تنها مربوط به مرحله‌ی اول بازی می‌شود و از مراحل بعدی قهرمان بزرگسال است و محتوای بزرگسالانه‌ و خشونت قابل توجهی در بازی نشان داده می‌شود.
  در مکالمات جملاتی وجود دارد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به روابط و اعمال جنسی اشاره دارند. بیشتر این جملات در قالب طنز گفته می‌شوند اما از بار جنسی آن‌ها کم نمی‌کند. در مکالمات از کلماتی که اشاره به آلت جنسی منتسب به زنان و مردان دارند استفاده شده است. شخصیت اصلی اعتراف می‌کند که به نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد دارد و در قسمتی از بازی هم در حالتی بسیار مست نشان داده می‌شود. در یکی از مراحل بازیکن می‌تواند به یک کافه‌ی شبانه و مخصوص بزرگسالان برود که در آنجا زنانی در حال رقصیدن‌اند و او می‌تواند نوشیدنی الکلی سفارش دهد. یکی از شخصیت‌های فرعی بازی به مواد مخدر اعتیاد پیدا می‌کند و در قسمتی از بازی در حالی که گوشه‌ی خیابان نشسته نشان داده می‌شود.
  از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی مانند f..k، s..t و... در مکالمات استفاده می‌شود. همچنین شوخی‌های بسیاری در بازی وجود دارند که نژادپرستانه‌اند یا نسبت به زنان، افراد میان‌سال یا اقلیت‌های جامعه توهین‌آمیزند. در قسمتی از بازی بازیکن باید با گفتن انواع توهین‌ها تلاش کند تا دوستش را عصبانی کند که این توهین‌ها شامل مسخره کردن ظاهر و رنگ پوست و همچنین توهین به افراد خانواده می‌شود.
  کنترل‌های بازی چندان دشوار نیستند و با فلش‌هایی روی صفحه‌ی بازی مشخص شده‌اند. حل کردن بعضی از پازل‌های بازی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. مکالمات و متن‎های زیادی در بازی وجود دارند که درک تمامی آن‎ها نیاز به دانش کافی زبان انگلیسی دارد.
  بازیکن باید با جست‎و‎جوگری راه‎حل پازل‎ها را پیدا کند. به طور مثال بازیکن برای نجات دوست خود باید با دنبال کردن نور شمعی به مکان زندانی شدن او برسد. پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و مهارت‌های حل مسأله را در بازیکن تقویت کنند.
  فضای کلی بازی دلهره‌آور است که البته با چاشنی طنز همراه شده است. موضوع اصلی درباره‌ی قتل‌هایی مرموز است که در شهری کوچک رخ می‌دهند. در داستان موضوعاتی مانند شیطان‌پرستی، انجام مراسم‌های مذهبی مرتبط با آن‌ها و قربانی کردن افراد، قتل، شکنجه، آزار رساندن به کودکان و افرادی که توسط شیطان تسخیر شده‌اند مطرح می‌شود. همچنین تصاویری از مراسم قربانی کردن، اتاق شکنجه، اجساد خونینی که روی زمین افتاده‌اند و افرادی که به شکلی نامناسب بسته شده‌اند در طول مراحل دیده می‌شود. این صحنه‎ها به وسیله‎ی اشخاص دیگر رقم می‎خورند و شخصیت اصلی دست به خشونت نمی‌زند مگر این که واقعاً در خطر باشد. البته گرافیک این بازی پیکسلی و ساده است و تصاویر گفته‌شده با واقع‌گرایی نمایش داده نشده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Dentures and Demons یک بازی ماجراجویانه و پازلی است. بازیکن کنترل شخصیت اصلی به نام جونیور را برعهده دارد و باید در هر مرحله با گشت‌و‌گذار در قسمت‌های مختلف نقشه پازل‌هایی را حل کند و داستان را که درباره‌ی یک سری قتل مشکوک است، جلو ببرد. مکالمه‌های بازی پر از شوخی‌های زشت، نژادپرستانه و کلمات توهین‌آمیز است. گاهی بازیکن برای پیش بردن مکالمات باید مواردی مانند توهین ‌نژادپرستانه، مسخره کردن ظاهر، توهین به افراد خانواده مانند مادر یا خواهر و… را انتخاب کند. در خود داستان نیز موضوعاتی مانند شیطان‌پرستی، قتل، اجرای مراسم‌های قربانی کردن انسان‌ها، آزار کودکان و شکنجه مطرح می‌شود. همچنین تصاویری از اجرای این مراسم‌ها، اجساد خونین و افرادی که به نظر تحت تسلط شیطان هستند هم در بعضی مراحل وجود دارد. قهرمان اصلی در قسمتی از بازی اعتراف می‌کند که به نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد دارد و در یکی از صحنه‌ها هم در حالت مستی دیده می‌شود. البته گرافیک بازی بسیار پیکسلی و ساده است و این تصاویر به شکل واقع‌گرایانه‌ای نشان داده نشده‌اند. در پایان هر مرحله از بازیکن درخواست می‌شود که با پرداخت هزینه نسخه‌ی کامل بازی را خریداری کند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 1.0.66 Android در تاریخ 99/09/2 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  گرافیک بازی پیکسلی است اما با جزئیات زیادی طراحی شده است. موسیقی آن با توجه به فضای مرموز و دلهره‌آور، حس و حال داستان را به خوبی به بازیکن منتقل می‌کند. پازل‌ها متنوع‌اند و بعضی از آن‌ها می‌توانند بازیکن را تا حد زیادی به چالش بکشند. مکالمات بسیار زیادی در بازی وجود دارد که تعدد آن‎ها می‎تواند تا حدی خسته‎کننده باشد.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  در پایان هر مرحله از بازیکن درخواست می‌شود که با پرداخت مبلغ ۱.۵ دلار نسخه‌ی کامل بازی را خریداری کند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۰.۶۶
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۰.۳ یا بالاتر
  واحد پول رایگان
  ناشر Sui Arts
  سال انتشار ۲۰۱۹
  ارز رایگان