Dinosaur Ocean Explorer

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراجویی همراه با دایناسورها در زیستگاه بومی حیوانات

سال: 2020
  بررس برنامه: زهرا صفایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حیوانات نادر و جذابی که در برنامه به نمایش گذاشته می‌شوند (مانند یک نوع عروس دریایی خاص به نام Fireworks Jellyfish) می‌توانند کودک را شگفت‌زده کنند. زیبایی مناظر و شاخصه‌های جالب حیوانات، حس کنجکاوی را در بازیکن تحریک کرده و او را برای ادامه‌ی مسیر و اکتشافات بیشتر تشویق می‌کند.
  تنها مسئولیت بازیکن هدایت ماشین دایناسور و کشتی به جلو و عقب است. در قسمتی از بازی، ماشین دایناسور گیر می‌کند که بازیکن باید از دایناسور دیگر درخواست کمک کند. بازیکن می‌تواند تنها با ضربه بر روی هر حیوان، توضیحات صوتی آن را بشنود؛ البته برای درک کامل توضیحات، تسلط نسبی به زبان انگلیسی ضروری است. به همین خاطر، حضور فعال و نظارت والد یا سرپرست در چند تجربه‌ی اول از برنامه پیشنهاد می‌شود.
  بازی همزمان با تشویق حس ماجراجویی و اکتشاف در کودک، حیوانات شگفت‌انگیز و زیستگاه هر کدام را به او معرفی می‌کند. کودک با ضربه بر روی هر کدام از حیوان‌ها، می‌تواند مشخصات بارز، صدای حیوان و تلفظ صحیح نام آن را یاد بگیرد که به سطح اطلاعات عمومی او در زمینه‌ی محیط‌زیست و جانوران کمک می‌کند. همچنین، دیدن آب شدن یخ‌های قطبی و تاثیر آن بر زندگی خرس قطبی می‌تواند کودک را به تفکر در مورد مسائل زیست‌محیطی فرو برد.
  حیوانات در این برنامه، بر اساس نسخه واقعی و در زیستگاه بومی منحصر به فرد خود نشان داده شده‌اند که تفاوت‌های اقلیمی و بومی را به کودک آموزش می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Dinosaur Ocean Explorer سعی دارد با ترکیب ماجراجویی و علوم طبیعی، محیطی سرگرم‌کننده و در عین حال آموزشی خلق کند تا کودکان با حیوانات نادر و زیستگاه آن‌ها آشنا ‌شوند. در ابتدا، کودک از میان پنج کشتی بزرگ تحقیقاتی باید یکی را انتخاب کند؛ سپس سفر علمی خود را به همراه دو دایناسور سوار بر کشتی شروع می‌کند. کشتی به مقصد می‌رسد، دایناسورها با ماشین‌های خود پیاده می‌شوند و به گشت‌وگذار در طبیعت می‎پردازند. بازیکن تنها مسئولیت به جلو و عقب راندن ماشین را به عهده دارد و تمامی موانع با برخورد به ماشین از میان راه برداشته می‎شوند. کودک از زیستگاه حیوانات کمیابی مانند آلپاکا، کیوی، پنگوئن امپراتور و … می‌گذرد. بالای سر هر حیوان نام آن نوشته شده است که با کلیک بر روی آن، تلفظ صحیح و مشخصات بارز حیوان را می‌توان شنید. بازیکن می‌تواند مانند دانشمندان، به دقت ویژگی‌های هر حیوان را در طبیعت زیر نظر بگیرد و به صدای آن‌ها گوش کند. کودک می‌تواند در طول مسیر با انواع حقایق طبیعت آشنا شود؛ برای مثال این که چرا آلپاکاها هنگام خطر تف می‌کنند یا تغییرات آب‌وهوایی چه تاثیری در قطب شمال و زندگی خرس قطبی می‌گذارد. در پایان هر مرحله، ماشین دایناسور در چاله یا زیر سنگ و برف گیر می‌کند؛ دایناسور دوم به کمک او می‌آید و او را به مرحله‌ی بعد می‌برد. کودک در این بازی، دنیای هیجان‌انگیز اکتشاف را تجربه می‌کند و به علوم طبیعی علاقه‌مند می‌شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی Android 1.0.5در تاریخ ۲۳/۰۶/۱۴۰۱نوشته شده است.

  کیفیت

  وجود 30 نوع حیوان مختلف که هر کدام زیستگاه خاص خود را دارند، پنج نوع کشتی تحقیقاتی غول پیکر، 6 نوع وسیله‌ی نقلیه و توضیحات صوتی همراه با هر ماجراجویی، تنوع بسیار خوبی در بازی Dinosaur Ocean Explorer ایجاد کرده است. در هر مرحله، تصاویر و مناظر پس‌زمینه‌ی بازی چندین بار عوض می‌شوند تا تغییر آب‌وهوا و زیستگاه منحصر به هر حیوان را نشان دهند. هر از چند گاهی دایناسور با صدایی کودکانه می‌خندد و هیجان و شادی خود را نشان می‌دهد. ترکیب صدای باد، آبشار، پرواز پرندگان، حیوانات جنگل، خرد شدن برگ‌ها و شاخه‌ی درختان زیر چرخ ماشین نیز فضایی آرامش‌بخش را به وجود می‌آورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  در ابتدای بازی، پنج کشتی تحقیقاتی در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد که تنها کشتی اول رایگان است و به کشف 6 حیوان می‌رود. برای دسترسی به کشتی‌های دیگر باید خرید درون‌برنامه‌ای به قیمت ۴ دلار انجام داد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برنامه برای باز کردن مراحل جدید و انجام خرید درون‌برنامه‌ای، نیاز به اتصال به اینترنت دارد. همچنین در صفحه‌ی اول، بازی‌های دیگر این شرکت نیز به کاربر پیشنهاد داده می‌شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۰.۵
  حداقل نیازمندی اندروید ۵.۰
  سال انتشار ۲۰۲۰
  دستگاه های سازگار Android، iPad، iPhone، iPod Touch، Mac
  طبقه بندی آموزشی
  مهارت سواد زبان خارجی