Dumb Ways To Draw

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

حل کردن معماهای هر مرحله با کشیدن خط و استفاده از تفکر تحلیلی

سال: 2019
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن باید انگشتش را روی صفحه‌ی بازی بکشد تا بتواند خط‌ دلخواهش را ایجاد کند. خط‌ها می‌توانند هر شکلی باشند و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد بعد از کشیدن آن هم دیگر بازیکن هیچ مسئولیتی ندارد مگر این‌که بخواهد قسمتی از مسیر را پاک کند که در آن صورت باید از پاک‌کنش استفاده کند. اگر بازیکن برای حل معماها نیاز به کمک داشته باشد می‌تواند از راهنمایی‌های بازی استفاده کند.
  پازل‌های بازی ساختار متفاوتی دارند و برای حل کردن آن‌ها نیاز زیادی به استفاده از دو مهارت تفکر حل مسئله و تفکر تحلیلی است؛ زیرا علاوه بر تلاش برای رساندن شخصیت به انتهای مسیر، در مراحل متفاوت اجزایی مانند باد، اختلاف ارتفاع و ... هم اضافه می‌شوند که باید به آن‌ها توجه کرد و بر مبنای آن‌ها خط را کشید. مثل این‌که باد باعث حرکت شخصیت می‌شود و اگر با خطی جلویش گرفته نشود می‌تواند شخصیت را به سمت تیغ‌های بران ببرد اما در مرحله‌ای دیگر از باد می‌شود استفاده‌ی مثبتی کرد به این صورت که می‌توان خط را طوری کشید که شخصیت را به سمت انتهای مرحله هدایت کند.
  انواع موانع مانند تیغ‌های بران، گوی‌های بزرگ، جریان الکتریسیته و شمشیر در بازی وجود دارند که تمامی آن‌ها می‌توانند به شخصیت آسیب بزنند. آسیب‌ها به شکل له شدن، برق گرفتگی، نصف شدن و ... نشان داده می‌شوند و پخش شدن خون هم در خیلی از مواقع وجود دارد. حتی با شروع دوباره‌ی مرحله هم خون‌ها پاک نمی‌شوند و اگر بازیکن یک مرحله را چند بار ببازد بیشتر تصویر بازی خونی است. البته هیچ‌ کدام از شخصیت‌ها ظاهر واقعی ندارند و خشونت نمایش داده شده هم کارتونی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی نسخه‌ای از دنیای بازی‌های «روش‌های احمقانه برای مردن» است و بازیکن در آن باید معماهای متفاوتی را حل کند. بازی از نظر ظاهر شخصیت‌ها شباهت زیادی به دیگر بازی‌های مجموعه دارد اما تفاوت این بازی در این است که قرار نیست نکات ایمنی به بازیکن یاد داده شود بلکه او باید بتواند شخصیتش را از مسیرهای متفاوت رد کند تا بتواند به پایان هر مرحله برسد. در هر مرحله موانع متفاوتی مانند تیغ، گوی‌های بزرگ، باد و سیم‌های برق وجود دارند بازیکن هم تنها ابزاری که دارد تا شخصیتش به این موانع برخورد نکند یک مداد و پاک‌کن است. او باید با کشیدن انگشتش روی صفحه‌ی بازی و با استفاده از مهارت تفکر حل مسئله‌اش خط‌هایی در مسیر بکشد که هم راهی باشد برای رسیدن شخصیت به انتهای مرحله و هم از برخورد موانع به او جلوگیری کند؛ زیرا اگر هر کدام از آن‌ها به شخصیت برخورد کند، او به سرعت از بین می‌رود. با این‌که تمام تصاویر بازی کارتونی هستند و شخصیت اصلی هم ظاهر واقعی ندارد اما خشونت بازی کم نیست؛ به طور مثال ممکن است شخصیت از وسط نصف شود یا با برق گرفتگی بمیرد. با هر بار از بین رفتن هم خونش به اطراف پخش می‌شود که حتی با شروع شدن دوباره‌ی مرحله، خون همچنان وجود دارد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌ی 5.0.6 iOS در تاریخ 1400/10/13 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  بازی‌های زیادی ساخته شده‌اند که مبنای اصلی طراحی‌شان دنیای بازی‌های «روش‌های احمقانه برای مردن» است. این‌ بازی‌ها از نظر ظاهر شخصیت‌ها و نوع طراحی کلی مراحل شباهت زیادی به هم دارند اما پیام‌ها و عملکردشان متفاوت است؛ به طور مثال در بازی‌های روش‌های احمقانه برای مردن، موارد ایمنی آموزش داده می‌شود اما در این بازی معماهایی وجود دارند که برای حل کردنشان نیاز به کشیدن خط است. برای کشیدن خط، بازی فرمان‌پذیری خوبی نسبت به فرمان بازیکن دارد و حساسیت و دقت آن نسبت به خطی که او روی صفحه‌ی بازی می‌کشد زیاد است. موسیقی متن هم کمی مهیج است اما به حدی نیست که هیجان مضاعفی را منتقل کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای حذف تبلیغات، دسترسی به شکل‌های متفاوت شخصیت و مداد و دسترسی نامحدود به راهنما در بخش فروشگاه بازی، بسته‌هایی برای خرید درون برنامه وجود دارد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۵.۰
  نسخه تست شده روی iOS ۵.۰.۶
  واحد پول رایگان
  ناشر Metro Trains Melbourne Pty Ltd
  سال انتشار ۲۰۱۹
  پلتفرم Android، iPod Touch، iPad، iPhone
  طبقه بندی سرگرمی
  مهارت تفکر تحلیلی
  ارز رایگان