Fallout Shelter

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاشی برای زنده‎ ماندن در پناهگاه و توسعه زندگی از ابعاد مختلف

سال: 2016
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای افزایش نفرات ساکن در پناهگاه، زنان حامله می‎شوند و بعد از گذر زمان مشخص فرزند خردسالی به دنیا می‎آید. زمانی که ساکنین زن و مرد مدتی در اتاق استراحت تنها قرار ‎گیرند، شکم زن برآمده می‎شود و پس از گذر سه ساعت فرزند او به دنیای می‎آید. در مراحل بالایی امکان تأسیس اتاق مشروب‌فروشی فراهم می‎گردد که ساکنین می‎توانند مشروبات الکلی مصرف کنند و مست شوند. برخی از لباس‎هایی که برای زنان در بازی وجود دارد نامتعارف‎اند.
  موفقیت در بازی نیازمند خطای پایین و شروع درست است. اگر بازیکن بدون آگاهی کامل بازی را آغاز کند احتمال مردن ساکنین بسیار بالا خواهد بود. به بازیکنانی که از قواعد نکات بازی آگاه نیستند، پیشنهاد می‎شود پیش از شروع بازی چندین نقد در مورد بازی مطالعه کنند.
  بازیکنان در این بازی در مورد مدیریت درست منابع اصلی نکاتی را می‎آموزند.
  در بازی از انواع تفنگ برای کشتن مهاجمین استفاده می‎شود. در جریان دفاع از پناهگاه تمامی شخصیت‎ها اعم از ساکنین، مهاجمین، حیوانات کشته می‎شوند (البته ساکنین با پرداخت هزینه قابلیت زنده شدن را دارند). در زمان حمله یا آتش‎سوزی کودکان و زنان حامله اگر در اتاق حاضر باشد، شروع به فریان زدن و فرار می‎کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی از مجموعه فیلم‎ و با بازی‎های Fallout است که در مورد افراد داخل پناهگاه بعد از نابودی سطح زمین است. در شروع جریان بازی هیچ شخصیتی در پناهگاه نیست و افراد در بیرون از پناهگاه قرار دارند. با واردکردن ساکنین به پناهگاه جریان فعالیت‎های داخل پناهگاه آغاز می‎شود. تعداد ساکنین محدودی در پناهگاه وجود دارد و جز اتاق استراحت اتاق دیگری موجود نیست. به‌مرور با آموزش هر بخش سه اتاق اصلی برای تأمین نیرو، آب و غذا ساخته می‎شود و ساکنین مشغول کار می‎شوند. با به‌روز رسانی اتاق‎ها وضعیت فعالیت آن اتاق بهبود می‎یابد. با هر بار بالا بردن سرعت فعالیت هر اتاق احتمال بروز نقص در اتاق نیز بالا می‎رود (البته به‌مرور درصد احتمال خطا کم می‎شود). کاهش هر یک از سه منبع اصلی (غذا، نیرو و آب) بر روی میزان شادی، سلامتی و فعال بودن اتاق‎ها مؤثر است. هدف اول این بازی زنده ماندن ساکنین است و بعد از آن در جهت بزرگ‎تر کردن پناهگاه، بهبود وضعیت افراد و اتاق‎ها و کنکاش در دنیای خارجی تلاش می‎کنند. بازیکن نیز در کنار ایجاد هماهنگی میان تمام ساکنین باید به وضعیت سلامت، تجهیزات و پول پناهگاه توجه داشته باشد و در راستای محقق کردن مأموریت‌های بازی نیز اقدام کند. بازی برخلاف ظاهر کارتونی که دارد پر از خشونت، کشتار، مسائل جنسی، بار مشروب‌فروشی، تفنگ و موجودات مخرب است. محتوای بازی و وقایع ناگوار باعث ایجاد شدن حس اضطراب و استرس در کودکان می‎شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر اساس حضور 18 ساکن در پناهگاه و بر مبنای نسخه 1.13.3 iOS در تاریخ 96/08/18 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  بعد از گذر چند ساعت، بازی با افت شدید هیجان مواجه می‎شود، زیرا جریان یکنواختی حاکم بر انجام فعالیت‎های می‎گردد. موسییقی متن بازی با ورود مهاجمین یا ایجاد شدن نقص، تنش‎زا و با تلفیق صدای زنگ خطر همراه می‎شود، اما در حالت عادی موسیقی وجود ندارد. با نزدیک شدن به صفحه بازی و ورود به هر اتاق، جزئیات بهتر قابل نمایش است و جملات بالای سر ساکنین کمک‌کننده خواهند بود. زمانی که در دورترین حالت نسبت به اتاق‎ها قرارگرفته باشید، هیچ حرکتی قابل‌مشاهده نیست و همه افراد ساکن ثابت‎اند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  جعبه‎های غذا در اصل جعبه‌های شانسی هستند که داخل خود از یک تا چند کارت شانس دارند. این جعبه‎ها در طول بازی به میزان کمی به دست می‎آیند و برای خریدشان می‎توان با پرداخت 0.99 دلار تا 99.99 دلار جعبه غذا به دست آورد. همچنین جعبه‎های نگه‎داری حیوانات نیز از 0.99 دلار تا 19.99 دلار موجود است. رباتی در بازی وجود دارد که در دنیای خارج به دنبال در نوشابه می‎گردد که در دو بسته‎ی 0.99 دلار و 3.99 دلاری موجود است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱۳.۳
  واحد پول رایگان
  ناشر Bethesda Softworks LLC
  سال انتشار ۲۰۱۶
  اقتباس فیلم و بازی‎های کنسولی Fallout
  ارز رایگان