Football Manager 2023 Touch

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مدیریت فوتبال در قالب تیم‌های باشگاهی و ملی با گیم‌پلی نسبتاً آهسته، برخی نکات آموزشی و مکانیسم‌های پیچیده

سال: 2022
  بررس برنامه: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با وجود بخش‌های آموزشی و تمرینی مختلف، مدیریت باشگاه در این بازی چندان راحت نیست. مکانیسم‌های پیچیده و ابعاد متفاوتی برای مدیریت وجود دارد و بازیکن‌های ناآشنا با این مجموعه، زمان سختی برای هماهنگ شدن با بخش‌های مختلف آن خواهند داشت. امکان انتقال برخی از مسئولیت‌ها به سایر اعضای مدیریتی باشگاه وجود دارد اما به دلیل تعدد منوها و گزینه‌های بسیار، حتی استفاده از این قابلیت هم منجر به راحت شدن سایر وظایف سرمربی (بازیکن) نخواهد شد.
  بازیکن باید ابعاد فنی، اقتصادی و اجرایی باشگاه را مدیریت کند و نظارت دقیقی روی اجزای مختلف هر یک داشته باشد. لایه‌های عمیق مدیریتی بازی، مهارت‌های برنامه‌ریزی و حل مسئله و فرآیندهای تصمیم‌گیری بازیکن را تقویت می‌کند. شرکت در بخش «چالش‌ها» نیز ممکن است مهارت مدیریت بحران را بهبود دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Football Manager 2023 Touch عنوانی در سبک شبیه‌سازی است که بازیکن را در نقش سرمربی یک باشگاه فوتبال قرار می‌دهد. او باید تمام ابعاد فنی، اقتصادی و اجرایی باشگاه خود را مدیریت کند. نحوه‌ی چینش و تاکتیک تیم در طول مسابقات، برنامه‌‌ریزی تمرینات تیمی و انفرادی، نظارت و پیگیری فرآیند درمان بازیکن‌های مصدوم و تعیین اهداف کوتاه‌مدت و برنامه‌های بلندمدت باشگاه از جمله مسائل فنی است که بازیکن به طور مستقیم درباره‌ی آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. تصمیمات اجرایی و اقتصادی بسیاری نیز وجود دارد که نیازمند توجه و استراتژی بازیکن است. تمدید قرارداد بازیکن‌ها، مذاکره با باشگاه‌های دیگر برای خرید بازیکن جدید، نظارت بر بخش‌های مختلف مالی باشگاه مثل اسپانسر‌ها، جوایز مالی و مدیریت درست بودجه از جمله این تصمیمات است. در ابتدای بازی از بازیکن درباره‌ی میزان تجربه‌ی او از مجموعه بازی FM پرسیده می‌شود و اگر بازیکن آشنایی چندانی نداشته باشد، بخش‌های آموزشی و تمرینی متنوعی برای یاد گرفتن مکانیسم‌های مختلف بازی برای او به نمایش گذاشته خواهد شد. البته با وجود بخش‌های مختلف آموزشی، آشنا شدن و مهارت پیدا کردن در تمام ابعاد مدیریت باشگاه، نیازمند تجربه‌ی قابل‌توجهی است و به همین خاطر، بازیکن‌های تازه‌وارد ممکن است به زمان زیادی برای رسیدن به تجربه و مهارت مدنظر خود نیاز داشته باشند. تجربه‌ی بازی می‌تواند مهارت‌هایی مثل مدیریت منابع، هدف‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت و برنامه‌ریزی اقتصادی را در بازیکن تقویت کند. علاوه بر حالت اصلی، قسمت‌های «ساخت باشگاه» و «چالش‌ها» نیز وجود دارند که بازیکن می‌تواند در بخش اول، باشگاه مخصوص خود را با تمام جزییات (مثل نشان، لباس‌های رفت و برگشت و استادیوم اختصاصی) بسازد. بخش چالش‌ها نیز بازیکن را در سناریوهای کوتاه‌مدت حتی سخت‌تر از حالت اصلی قرار می‌دهد و از او می‌خواهد که در هر سناریو، به یک یا چند هدف مختلف در بازه‌ی زمانی مشخصی برسد. تجربه‌ی این قسمت می‌تواند فرآیند‌های تصمیم‌گیری و مدیریت بحران مخاطب را بهبود دهد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 1.5 iOS در تاریخ ۱۴/۰۹/۱۴۰۱ نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  اگرچه بازی Football Manager 2023 Touch شبیه‌سازی دقیق و پر از جزییاتی از مدیریت یک باشگاه فوتبال را ارائه می‌دهد،‌ اما همانند نسخه‌های قبلی خود، بافت‌های گرافیکی واقع‌گرایانه یا به طور کلی، عملکرد بصری قابل‌قبولی ندارد. البته طرفداران این مجموعه هم آن را به خاطر ویژگی‌های گرافیکی‌اش تجربه نمی‌کنند. هوش مصنوعی بازیکنان به بالاترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده و در هر بازی، سناریوهای مختلف و متفاوتی ممکن است رخ دهد. سختی بالای بازی و لایه‌های عمیق مدیریتی در گیم‌پلی همچنان ممکن است برای بازیکن‌های ناآشنا با این مجموعه، گیج‌کننده و پیچیده باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  این بازی یکی از عناوین سرویس اشتراکی ماهانه‌ی Apple Arcade است که می‌توان ماه اول آن را به صورت رایگان امتحان کرد اما پس از آن، خریداری اشتراک ماهانه برای ادامه دادن به تجربه‌ی بازی و یا دانلود سایر عناوین سرویس ضروری است. برای دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل Android نیز نسخه‌ی ساده‌تری (بدون موتور گرافیکی ۳بعدی) وجود دارد که به عنوان یک بازی مستقل و با قیمت ۱۰ دلار فروحته می‌شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  واحد پول دلار
  ناشر SEGA
  سال انتشار ۲۰۲۲
  پلتفرم Android، Apple Arcade، Mac
  طبقه بندی شبیه‌سازی
  مهارت تفکر تحلیلی
  ارز دلار