Hello Neighbor Hide & Seek

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۰ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کشف محیط پیرامون و حل پازل در قالب بازی قایم‎باشک

سال: 2018
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی محیط خانوادگی شخصیت را با کمک تصاویری از کارهای روزمره مانند غذا خوردن نمایش داده است و به نوعی موجب انتقال حس همزاد پنداری کودکان با شخصیت اصلی بازی شده‎ است. شخصیت‎های کودک بازی علاوه بر بازی قایم باشک انواع بازی‎های نقش‎آفرینی متنوع چون آتش‎نشان و بازی دزد و پلیس را انجام می‎دهند که همانند بازی کودکان در دنیای واقعی است و می‎تواند در دنیای کودکی معنا‎دار باشد.
  کنترل شخصیت توسط لمس صفحه‎ی بازی انجام می‎شود. آیکون‎هایی مانند پیکان جهت‎دار بازیکن را در جریان بازی راهنمایی می‎کند. پازل‎های بازی در مراحل متفاوت قرار گرفته‎اند که بازیکن برای پیدا کردن مکان پازل‎ها مجبور به صرف زمان بالا در بازی است. هیچ توضیحی مبنی بر چگونگی ارتباط میان اشیا وجود ندارد که خود موجب خستگی بازیکن از محیط برنامه می‎شود. با توجه به نمایش برخی تصاویر ناراحت‎کننده، همراهی والدین با کودک لازم است.
  حل پازل‎های بازی موجب بهبود مهارت تفکر حل مسئله در بازیکنان خواهد شد. به طور مثال بازیکن با یافتن دستگیره‎ای و استفاده از آن در باز کردن لوله‎ی آب به خاموش کردن آتش کمک می‎کند.
  کودکان مادر خود را در جریان بازی از دست می‎دهند که اگرچه تصویری از آن به نمایش گذاشته نشده است اما با تصاویری چون بازگشت پدر بدون مادر از بیمارستان، گریه‎ی پدر خانواده و کم شدن یک بشقاب بر میز غذا، حس از دست دادن به صورت برجسته‎ای به بازیکن منتقل می‎شود. پس از فوت مادر شخصیت پسر بازی دچار پرخاش و افسردگی می‎شود و دیگر تمایلی به بازی ندارد و همچنین تصاویری از شکاندن ظرف‎ها توسط او نمایش داده می‎شود. این عوامل شخصیت دختر را نیز دچار غم و ناراحتی کرده‎ است که به خوبی با نمایش حالت‎های صورت و رفتار گوشه‎گیرانه برای بازیکنان قابل درک است. در انتهای بازی شخصیت پسر به طور تصادفی موجب پرت شده دختر از بالای ساختمان می‎شود که هیچ تصویری از اتفاقات بعد از حادثه نمایش داده نمی‎شود. اگرچه برخی تصاویر بازی در تخیل شخصیت‎های کودکان بازی است اما تصاویری از آتش‎سوزی و موجوداتی مشابه با زامبی در آن نمایش داده می‎شود. موسیقی بازی موجب انتقال حس هیجان و ترس به کودکان خواهد ‎شد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  تمرکز اصلی این بازی بر دختر و پسر شخصیت اصلی در بازی Hello Neighbor و روایت‎گر داستان زندگی و تخیلات آن‎ها است. در جریان بازی، بازیکن در نقش دختر خانواده به بازی قایم‎با‎شک با برادر خود مشغول است. او با کاوش در محیط اطراف و یافتن اشیایی مثل اسباب‎بازی‎های گوناگون، پازل‎هایی که در مراحل متفاوت بازی قرار گرفته‎‎‎ا‎ند را حل می‎کند. اغلب پازل‎ها ساختار ساده‎ای دارند اما می‎توانند توانایی بازیکنان در حل پازل را به چالش کشند. با توجه به تکیه‎ی بازی بر ساختار بازی قایم‎باشک، در صورت دیده شدن شخصیت توسط برادر خود موجب باخت او در مرحله می‎شود. شخصیت‎ها در هنگام بازی وارد دنیایی تخیلی به همراه موجوداتی غیر واقعی می‎شوند که بازی با بهره‎گیری از تصاویر به خوبی مفهوم تخیل در کودکان را به نمایش گذاشته است. در داستان بازی تصاویر ناراحت‎کننده‎ای مثل از دست رفتن مادر کودکان و پرخاشگری پسر خانواده بعد از دست دادن مادر در بازی وجود دارند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‎ی 1.8.1 iOS در تاریخ 99/04/13 نوشته ‎‎‎شده است.

  کیفیت

  با وجود مکالمات بسیار اندک میان شخصیت‎ها اما داستان و محتوای بازی به خوبی توسط تصاویر به بازیکنان انتقال داده‎‎ شده است. صحنه‎هایی مثل بازی کودکان در فضای خانه، محبت میان فرزندان و والدین با نمایش تصاویری چون در آغوش کشیدن آن‎ها، خنده‎ی کودکان و سپس در برگرفتن غم در محیط خانه با نمایش تصاویری چون بی استفاده ماندن اسباب‎بازی‎ها و خشم و پرخاش شخصیت‎هادر بازی وجود دارند. در هنگام بازی تخیلات کودکان توسط رنگ‎های محو و شخصیت‎های غیر واقعی مانند پرنده‎ای با ظاهر متفاوت به خوبی تصویر‎سازی شده‎ است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای دسترسی به تمامی داستان بازی پرداخت مبلغ 20.99$ لازم است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  دسترسی به اینترنت جهت انجام بازی لازم است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۸.۱
  واحد پول رایگان
  ناشر TINYBUILD LLC
  سال انتشار ۲۰۱۸
  ارز رایگان