I got this

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۶ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
داستانی تعاملی در مورد دختری مبتلا به دیابت و مشکلات روحی و جسمی مرتبط با بیماری‎اش
سال: 2015
  بررس متن: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان به‌خوبی می‎توانند ترس‎ از دست دادن دوستان، بیماری، شکست خوردن و دور شدن از زندگی عادی را حس کنند و در صورت داشتن شرایط مشابه با آن ارتباط بگیرند. کودکان می‎توانند تغییر رخ‌داده شده در تعاملات و صحبت‎های اطرافیان امیلی را درک کنند و با آن حس همزادپندارانه داشته باشند. محیط آشنای خانه و مدرسه برای کودکان و نوجوانان باعث شده تا با محیط به بهترین شکل ممکن ارتباط برقرار کنند‌ و در کنترل اوضاع باشند.
  حرکت در داستان ساده و با ضربه‎های کوتاه یا کشیدن انگشت صورت می‎گیرد، ولی در برخی از صحنه‎ها نبود راهنمایی ممکن است برای بازیکنان به‌خصوص کودکان کمی روش حرکت را گنگ کند. مثلاً در زمان به خواب رفتن امیلی در کلاس ریاضی باید بر روی صفحه چندین بار ضربه زده شود تا او از خواب بیدار شود. همراهی والدین برای کودکان جهت شرح داستان بازی بسیار اهمیت دارد.
  این بازی در مورد بیماری دیابت و به ‎خصوص دیابت نوع دو اطلاعات محدود ولی کاملاً درستی ارائه می‎کند. این اطلاعات شامل نوع بیماری، علت بروز آن، روش درمان و ترس‎های مرتبط با آن است. همچنین راه‎کارهای ارائه‌شده در محتوای بازی بسیار ساده و کاربردی‎اند و در تمام طول برنامه پیام مثبت بازی کودکان و نوجوانان را به سمت تغذیه سالم‎تر و ورزش بیشتر تشویق می‎کند. کودکان و نوجوانان آگاه به زبان انگلیسی می‎توانند از متن ساده‎ی بازی برای تمرین این زبان استفاده کنند.
  مدل‎های تغذیه‎ای و محیط مدرسه همانند مدرسه‎های آمریکایی و با سبک غذایی این فرهنگ به تصویر کشیده شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  این بازی داستان کوتاهی از امیلی (شخصیت اصلی) را بازگو می‎کند که دچار مشکلات عجیب و ناگهانی می‎شود و در نهایت به علت آن پی می‎برد. داستان به شکل تعاملی و با کمک بازیکنان به جلو می‎رود. شخصیت اصلی امیلی دختری کوشا و ورزشکار است که مدتی با مشکل کمبود انرژی، بی‎حوصلگی و کاهش تمرکز مواجه شده ‎است. با کمک بازیکنان، شخصیت اصلی یک روز کامل را در مدرسه به پایان می‎رساند و در نهایت متوجه بیماری عجیبی می‎شود که تابه‌حال با آن آشنا نبوده است. امیلی مبتلا به دیابت نوع دو شده است و برای موفق شدن در درس‎ها و ورزش موردعلاقه‌اش و کنترل کردن بیماری باید بر چالش‎های بزرگ روحی و فیزیکی خود پیروز شود. در انتهای داستان تنها با رعایت رژیم غذایی، ورزش بیشتر و کنترل میزان قند امیلی موفق می‎شود تا با ترس‎ها و مشکلات خود کنار آید و به یک زندگی عادی را در پیش بگیرد. تعامل مستقیم بازیکنان با شخصیت اصلی و درک ترس‎ها و افکار منفی امیلی به بازیکنان کمک می‎کند تا بتوانند با ذهن بازتر و منعطف‎تری با بیماری دیابت آشنا شوند. این بازی به‌طور خاص برای کودکان و نوجوانان دیابتی طراحی‌شده است، اما برای افرادی که با کودکان و نوجوانان مبتلا به این بیماری تماس نزدیک دارند نیز مناسب است تا حالت‎های روحی و فیزیکی‌شان را بهتر درک کنند. کودکان و حتی نوجوانانی که سواد زبان انگلیسی ندارند و یا امکان مطالعه کامل متن‎های بازی را ندارند، بهتر است از والدین یا فرد بزرگسالی کمک بگیرند تا بتوانند داستان برنامه را درک کنند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 2.0 iOS در تاریخ 97/09/14 بعد از تمام کردن داستان نوشته‌شده است.

  کیفیت

  گرافیک کارتونی با حالت نقاشی تصاویر به‌صورت دو بعدی ارائه‌شده است. بازی از نگاه شخصیت اول بازی، امیلی، نمایش داده می‎شود و تنها در زمان قرار گرفتن شخصیت روبه‎روی آینه یا کامپیوتر امکان مشاهده‎ی صورت او وجود دارد. خط داستانی بازی مشخص و شفاف است و شخصیت‎ها با دقت انتخاب‌شده‌اند. شخصیت‎های فرعی یعنی مادر و پدر امیلی و دوستانش در شکل دادن داستان و کمک به او در مسیر چالشی بیماری‎اش بسیار نقش پررنگی را ایفا می‎کنند. موسیقی متن با تغییر حالت‎های امیلی در زمان شادی، ناراحتی و نگرانی تغییر پیدا می‎کند و بعد از آغازی شاد و ایجاد احساسات بسیار غم‎انگیز مجدداً به ریتم و آهنگی شاد ختم می‎شود که نمایانگر پایان خوش زندگی عادی و بدون دشواری ناشی از بیماری امیلی است.

  مشخصات برنامه

  حداقل نیازمندی اندروید ۲.۳ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۲
  سال انتشار ۲۰۱۵