Instagram

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

شبکه‎ی اجتماعی مخصوص عکس و ویدیو

سال: 2012
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  باوجود قابلیت فیلتر و گزارش دهی بخش جست‎وجوی این شبکه اجتماعی ممکن است شامل تصاویر و ویدیوهای ناخوشایند جنسیتی، مصرف مواد و الکل و فعالیت‎های غیراخلاقی و نامتعارف باشد.
  در برخی از ویدیوها از کلماتی برای توهین کردن یا ناسزا گفتن استفاده می‎شود که اغلب جنبه‎ی طنز یا ابراز احساسات شخصی دارد.
  کار با برنامه و درک آن دشوار نیست و نوجوانان با صرف کمترین زمان ‌بر آن مسلط می‎شود.
  ویدیوها و عکس‎های موجود در برخی از صفحات به جهت آموزش ساخته‌شده تا مهارت‎هایی همچون یادگیری زبان جدید، کار با ابزار خاص و فعالیت‎های هنری ترویج شوند.
  نوجوانان می‎توانند با استفاده از این شبکه اجتماعی با سبک زندگی و جاذبه‎های گردشگری ملل مختلف آشنا شوند و حتی دوستانی به‌صورت آنلاین در کشورهای دیگر پیدا کنند.
  تصاویر و ویدیوهای قرارگرفته بر روی صفحات شخصی و کاری افراد به راحتی در دسترس عموم قرار می‎گیرد و حتی با محدود کردن افراد موردعلاقه در بخش جست‎وجو ممکن است ویدیوهایی از آزار جنسی، دعوا، شورش و ... مشاهده شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این شبکه اجتماعی به‌طور خاص به‌منظور به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدیو ساخته‌شده است که به‌مرور با باب‌شدن هشتگ‎ها(#) ازنظر متنی نیز جاذبه‎های خاص خود را به دست آورد. نوجوانان با ساخت حساب کاربری می‎توانند عکس و ویدیوهای شخصی خود را با افراد خاص یا عموم به اشتراک بگذارند. در صفحه اصلی تصاویر و ویدیوهای به اشتراک گذاشته‎ شده‎ی افرادی موردعلاقه کاربران نمایش داده می‎شود و در بخش جست‎وجو تصاویر و ویدیوهایی قرار دارند که بر اساس نوع رفتار کاربر به نظر مناسب می‎آیند. نوجوانان با دنبال کردن صفحات آموزشی و اطلاع‎رسانی می‎توانند فضای ارائه‌شده در صفحه اصلی را مفید و یادگیرنده کنند و با دنبال کردن افراد آشنا و ایجاد محدودیت در بخش تنظیمات از وارد شدن به فضاهای ناآشنا جلوگیری کنند. به علت نبود محدودیت در محتوای بارگذاری شده، ممکن است مشکلات اخلاقی و نامتعارفی در تصاویر و ویدیوها مشاهده کرد. باوجود بخش گزارش‎دهی، همچنان زمان زیادی برای حذف تصاویر و ویدیوها نامتعارف و غیراخلاقی نیاز است. به علت سادگی استفاده از این شبکه و جذابیت‎های بصری ارائه‌شده در تصاویر، مخاطبین زیاد و مختلفی در این شبکه فعالیت می‎کنند که در عین مثبت بودن باعث جذب شدن افراد خلاف‌کار و مشکل‎دار می‎شود تا از تصاویر شخصی و خانوادگی افراد سوءاستفاده کنند. بخش داستانی بالای صفحه اصلی شامل ویدیوهای کوتاهی است که تنها به مدت 24 ساعت قابل‌دسترسی‌اند و بخش پیام‎های مستقیم برای مکاتبه و ارسال تصاویر برای افراد به‌صورت خصوصی طراحی‌شده است. باوجود محدودیت‎های این شبکه برای جلوگیری از ذخیره‎سازی تصاویر و ویدیوها برنامه‎های متعددی برای این کار طراحی‌شده است که در دسترس عموم قرار دارد. کاربران این برنامه باید بدانند که این شبکه اجتماعی همانند تمام شبکه‎های اجتماعی دیگر با استفاده از اطلاعات شخصی ارائه‌شده، هشتگ‎ها، tag، علاقه‎مندی‎ها و … رفتار کاربران را بررسی کرده و از این اطلاعات برای منافع شبکه و سایر وب‎سایت‎ها استفاده می‎کنند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 60.1.017.79 Android در تاریخ 97/06/07 نوشته‌شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  کاربران این شبکه اجتماعی به‌صورت مستقیم تحت بمباران تبلیغات به‌صورت ویدیویی و تصویری قرار دارند که در میان پیام‎های خانه و داستآن‌های بالای صفحه قرار می‎گیرد. پرهیز از این تبلیغات غیرممکن است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  این شبکه اجتماعی با زیر نظر داشتن فعالیت‎های کاربران در مورد علایق، موقعیت مکانی، فعالیت‎هایشان و حتی افراد مرتبط با آن‌ها اطلاعات به دست می‎آورد و از این اطلاعات هم برای خود و هم برای سایر وب‎سایت‎ها استفاده می‎کند. پیشنهاد‎های افراد آشنا یا تصاویر پیشنهادی همگی بر اساس نوع رفتار کاربر تعیین می‎شوند. همچنین برای بارگذاری عکس یا ویدیو نیاز دادن دسترسی به دوربین، میکروفون و فایل‎های داخل دستگاه وجود دارد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۶۰.۱.۰۱۷.۷۹
  حداقل نیازمندی اندروید متفاوت بر روی هر دستگاه
  واحد پول رایگان
  ناشر Instagram
  سال انتشار ۲۰۱۲
  ارز رایگان