Inventioneers

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۶ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

چرخه‎ای از اتفاقات به‌هم‌پیوسته برای رساندن وسیله‎ای خاص به هدف در بستری از قوانین فیزیک

سال: 2015
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‎های بازی و عروسک‎های داخل محیط از عواملی برای برقراری ارتباط بهتر کودک با بازی به شمار می‎آیند.
  یادگیری روش کارکرد با هر وسیله نیاز به زمان دارد ولی پیدا کردن منطق پشت استفاده از هر ابزار برای حل پازل ارائه‌شده به آزمون‌وخطا و تکرار مرحله با ایجاد تغییرات جدید نیازمند است. ساخت مراحل با خلاقیت شخصی هیچ محدودیت و قانونی ندارد و بازیکن می‎تواند از ساده‎ترین تا پیچیده‎ترین جریان‎ها را به وجود آورد.
  محتوای بازی بر روی قوانین فیزیک استوار است و برای رساندن وسیله به هدف نه‌تنها باید از تفکر انتزاعی استفاده کرد، بلکه باید مجموعه‎ای از فعالیت‎های به‌هم‌پیوسته را با دقت و ظرافت بسیار هماهنگ با یکدیگر در جای مناسب قرار داد تا نتیجه موردنظر حاصل شود. در این بازی می‎توان از طناب، انواع شیب، موانع، بمب، شخصیت‎های مختلف، چرخ و حتی قیچی برای ایجاد پیچیدگی در حین نوآوری شخصی استفاده کرد. بخش نوآوری شخصی برای ساخت و ابداع مراحل با سلیقه خود کودک است تا دیگران و دوستان خود را به چالش بکشد. کودکان در این بازی در مورد مفهوم روابط علت و معلولی می‎آموزند که هر تغییری ناشی از یک نیرو یا عامل دیگر بوده و درنهایت منجر به تأثیرگذاری بر روی وسایل دیگر نیز می‎گردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ساخت مراحل با خلاقیت بالا در کنار حل پازل‎های متنوع با استفاده از ابزار و وسایل در اختیار، هدف این بازی است که با بهره‎گیری از شخصیت‎های گوناگون کودک را به خود جذب می‎کند. داستان هر بخش از پازل‎ها در یک فضای مشخصی اجرا می‎شود؛ برای مثال بخش آشپزخانه، باغ و جزایر گنج هر یک از فضاسازی متفاوتی بهره گرفته‎اند ولی درنهایت تمام این پازل‎های یک هدف تعریف‌شده دارند. هدف هر پازل مربوط به رساندن وسیله‎ای مشخص به مقصدی مشخص است. برای مثال قرار دادن خرس در تخت کودک از اهداف بخش اتاق‌خواب کودک است. هیچ زمانی در طول بازی ثبت نمی‎شود و سرعت عمل معیار عملکردی به شمار نمی‎آید. عامل تعیین‌کننده مهارت بازیکن به توانایی حل کردن پازل با ابزار موجود در کنار کسب هر سه ستاره در طول مسیر است. کار با ابزار بر اساس قوانین فیزیک، سرعت، زمان، شتاب، زاویه و وزن است و کودک حتی بدون آگاهی از این قوانین و تنها با آزمون‌وخطا و تمرین مداوم می‎تواند به راه‌حل پازل دست پیدا کند. هر پازل قابلیت حل شدن با چندین روش را دارد تا قدرت خلاقیت کودکان را به چالش بکشد. همچنین بخش ساخت پازل و جریان‎های پیوسته به سلیقه کودک به گسترش نگاه تحلیلی و خلاقانه کمک می‎کند. برای دسترسی به تمام بخش‎های بازی خریداری نسخه پولی این بازی تنها گزینه است و راه ارتباط با Facebook در منو کناری بازی قرار دارد. کودکان دبستانی به‌مراتب به کمک بیشتری نیاز دارند تا هم با سازوکار بازی آشنا شوند و هم مدل فکری مناسب برای رسیدن به پاسخ را پیدا کنند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه 4.0.1 بعد از مرور نسخه رایگان این مجموعه در تاریخ 96/11/27 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  موسیقی متن بازی بسیار شاد و کوتاه است که در بازه زمانی کوتاهی از ابتدا تکرار می‎شود. گرافیک بازی کاملاً کارتونی، دو بعدی و مملو از رنگ‎های زنده و شاد است. کودک پیش از آن‏‎که با جذب بازی و جریان پازل‎ها شود، با ویژگی‎های ظاهری بازی مواجه می‎شود و شخصیت‎های بامزه و کودکانه‎ی همچون مادربزرگی با دماغ بزرگ به دنبال گربه که با ساختار طنزگونه طراحی‌شده‌اند در جذب کودک به بازی تأثیر بخصوصی دارند. این بازی برنده جایزه بهترین انتخاب از نگاه والدین در سال 2015 در بازی‎های iOS شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای استفاده کامل از بازی باید نسخه پولی خریداری شود که به قیمت 4.99 دلار است؛ با داشتن این نسخه بخش‎های قفل‌شده در اختیار بازیکن قرار می‎گیرد. لینک دسترسی به بازی‎های دیگر این ناشر در منو اصلی قرار دارد.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  لینک ارتباط با Facebook در منو کناری بازی قرار دارد. برای به اشتراک گذاشتن طراحی‎های شخصی باید حساب کاربری ساخته شود تا طرح‎ها را با دوستان به اشتراک گذاشت.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۴.۰.۱
  واحد پول رایگان
  ناشر Filimundus AB
  سال انتشار ۲۰۱۵
  ارز رایگان