Khan Academy

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۴ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‎ای از دروس آموزشی رایگان به چندین زبان همراه با آزمون‎های کوتاه

سال: 2015
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  به‌طور حتم استفاده از برنامه به‌تنهایی به سطح متوسطی از زبان نیاز دارد و حتی کار با بخش‎های ساده‎ی آموزشی برای کودکان خردسال و دبستانی با چالش همراه خواهد بود. همچنین برای استفاده از بخش آزمون‎ها کودکان علاوه بر سواد زبانی برای درک سؤالات به سواد کافی مرتبط با محتوای انتخاب‌شده نیز نیازمندند. همراهی والدین یا فرد بزرگسال برای ترجمه مطالب برای کودکان و کمک به نوجوانان جهت درک مطالب آموزشی در ابتدای برنامه بسیار مفید خواهد بود.
  هدف از این برنامه ایجاد محتوای آموزشی در حوزه‎های متنوع ازجمله ریاضی، فیزیک، کامپیوتر، تاریخ، شیمی، زیست‎شناسی، مهندسی، پزشکی، اقتصاد، مالی، هنر و ... است. طبقه‎بندی دقیقی برای هر بخش وجود دارد و هر طبقه‎بندی به‌تنهایی شامل دسته‎های تفکیک‌شده و درس‎های به‎هم‎پیوسته است. تمام موضوعات مطرح‌شده در برنامه دارای دروس مرتبط از سطح ابتدایی تا پیشرفته است تا کاربران متناسب با سطح دانش خود با برنامه هماهنگ شوند. آموزش‎های گروه سنی خردسال و اوایل دوره‎ی سنی دبستان بیشتر به شکل ویدیوهای کوتاه و رنگی به همراه سؤال و جواب‎های تعاملی است تا حس موفقیت و پیشرفت را برای کودکان قابل‌لمس کند. به‌مرور با افزایش سطح دانش ارائه‌شده، ویدیوها طولانی‎تر و مطالب به شکل مقالات ارائه می‎شوند و تنها در برخی از آنها آزمون نهایی قرار دارد. آزمون‎ها نه به‎عنوان معیار اندازه‎گیری، بلکه تنها به‌منظور دوره‎ی مطالب و یافتن نقاط قوت و ضعف کودکان و نوجوانان ارائه می‎شود. بیشتر ویدیوها به زبان انگلیسی بوده و برخی به زبان‎های غیر انگلیسی نیز ارائه می‎شود. همچنین متن نوشته‎ی تمام ویدیوها در پایین صفحه‌نمایش داده می‎شود که به مهارت شنیداری و زبانی کاربران نیز کمک می‎کند.
  بخش تاریخ برنامه اطلاعات جامعی در مورد تاریخ و سیاست‎های آمریکا، تاریخ هنر، تاریخ جهان، موسیقی و نقاشی در جای‎جای دنیا ارائه می‎کند. مطالب این بخش به شکل ویدیویی همراه با توضیحات، مقالات یا آزمون ارائه می‎شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  وب‎سایت Khan Academy در سال 2006 با مأموریت ارائه دروس آموزشی به شکل رایگان فعالیت خود را آغاز کرده است. این برنامه بدون هیچ تفاوتی تمامی دروس و مطالب آموزشی موجود بر روی وب‌سایت این مجموعه را در این برنامه نیز ارائه می‎کند و به کودکان و نوجوانان اجازه می‎دهد تا در خارج از محیط مدرسه به یادگیری دانش و مهارت جدید بپردازند. دسته‎بندی‎های متعددی در این برنامه وجود دارد تا به کاربران فرصت انتخاب علاقه‎مندی‎هایشان را بدهد و با ارائه محتوای آموزشی در قالب آزمون‎های کوتاه، ویدیو‎های آموزشی، مقالات و تصاویر، خشکی و یکنواختی آموزش را کاهش داده است. دسته‎بندی‎های اصلی این مجموعه ریاضیات، علوم، اقتصاد و مالی، هنر، کامپیوتر، آزمون‎ها، محتوای والدین، مصاحبه‎ها و درنهایت دانشگاه، شغل و مواردی دیگر است. در این برنامه از ابتدایی‎ترین محتوای آموزشی مانند شمارش اعداد برای کودکان پیش از دبستان می‎توان یافت تا مفاهیم پیچیده‎ی اقتصادی و کارآفرینی برای بزرگسالان. زبان پیش‎فرض در بیشتر دروس انگلیسی بوده و باوجود ویدیوهای آموزشی در زبان‎های متنوع هنوز محتوایی به زبان فارسی در این برنامه وجود ندارد، به همین جهت یاری و کمک والدین یا فردی بزرگسال برای استفاده از برنامه برای کودکان پیش از دبستان و دبستانی بسیار اهمیت دارد. نوجوانانی که سواد زبانی کافی برای درک مفاهیم را دارند، می‎توانند به‌راحتی از برنامه استفاده کنند و حتی از محتوای طبقه‌بندی‌شده برای پژوهش‎های علمی مدرسه نیز بهره‎ ببرند. ساخت حساب کاربردی کاملاً اختیاری بوده، اما با داشتن حساب کاربری شخصی برای هر یک از فرزندان، امکان دنبال کردن درس‎های موردعلاقه به‌صورت جداگانه بر روی یک دستگاه ممکن می‎شود و همچنین با تکمیل دروس، Badge مخصوص برنامه به کاربران اعطا می‎شود. Badge تنها به‌عنوان عاملی برای نمایش پیشرفت کاربران طراحی‌شده است و استفاده‎ی مالی یا علمی ندارد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 5.2.1 iOS در تاریخ 97/08/13 نوشته‌شده‌ است.

  کیفیت

  طراحی ساده و طبقه‎بندی منظم دروس به کودکان و نوجوانان اجازه می‎دهد تا بدون دشواری در برنامه حرکت کنند و تفکیک‎ انجام‌شده بر اساس رنگ باعث درک بهتر تفاوت بخش‎ها می‎شود.

  دنیای واقعی

  والدین و معلمان می‎توانند از محتوای ارائه‌شده در این برنامه برای آموزش و توسعه مهارت‎های کودکان و نوجوانان در خانه و مدرسه استفاده کنند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای ثبت پیشرفت شخصی بهتر است که حساب کاربری ساخته‌ شود و در وب‌سایت این مجموعه استفاده شود. حساب کاربری کودکان زیر 13 سال توسط والدین یا قیم ساخته می‎شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۵.۲.۱
  واحد پول رایگان
  ناشر Khan Academy
  سال انتشار ۲۰۱۵
  ارز رایگان