Life Is Strange

thumbnail
۱۸ سال به بالا
۱۶ تا ۱۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کنترل زندگی یک نوجوان در قالب داستان برمبنای انتخاب فردی و قدرت حرکت در زمان

سال: 2017
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی تم درام و بسیار احساسی دارد، Max در قالب یک نوجوان، شخصیت اصلی آن است که با تمامی احساسات ضدونقیض، نوجوانی خود را می‎گذراند. زندگی او با وجود مسائل مختلف نظیر روابط عاشقانه، ترس جدایی از دوستان، همدلی با دوستان، فداکاری، اتفاقات آزاردهنده و تحقیر در مدرسه، درون‌گرایی و به دوش کشیدن مشکلات همراه است و در این بین تلاش می‎کند تا احساسات و شخصیت خود را بشناسد. اگرچه محتوای بازی برای کودکان غریب و ناآشنا است، اما نوجوانان می‎توانند با عواطف، احساسات، تصمیمات و حتی نگرش Max به‌نوعی ارتباط برقرار کنند.
  سیگار کشیدن و نوشیدن الکل توسط برخی شخصیت‌ها بازی انجام می‌شود. شخصیت اصلی بازی در قسمت‌هایی از مسیر برای جلوگیری از بعضی اتفاقات ناگوار کارهای غیرقانونی انجام می‌دهد. تمام اتفاقات بازی با انتخاب بازیکن پیش می‌رود و او می‌تواند انتخاب کند تا مکس با دوست همجنسش رابطه‌ی احساسی برقرار کند. در صحنه‌هایی از بازی مهمانی‌هایی وجود دارد که در آن بعضی شخصیت‌ها پوشش نامناسب دارند. همچنین راجع به روابط شخصی خود با جنس مخالف نیز مکالماتی وجود دارد.
  در گفتگوهای بین دانش آموزان در بازی از کلمات نامناسبی استفاده می‌شود.
  کنترل بازی بسیار ساده است و در همان ابتدا بازیکن با سازوکار آن آشنایی پیدا می‌کند. حرکات هیجانی و ناگهانی بخش بسیار جزئی بازی را تشکیل می‌دهند و بیشتر جریان بازی در انتخاب مکالمات یا تصمیمات شکل می‌گیرد.
  بازیکن قدرت تصمیم‌گیری در مسیر بازی را دارد که با هر انتخاب سرنوشت بازی و شخصیت‌های آن تغییر می‌کند. قرار گرفتن به‌جای شخصیت و گرفتن تصمیمات در شرایط حساس به بازیکن کمک می‌کند تا بیشتر به عواقب تصمیمات خود در دنیای واقعی فکر کند و بهترین عکس‌العمل را با توجه به اولویت‌های خود داشته باشد.
  کشته شدن Chole با تفنگ در ابتدای بازی، صحنه‌های دعوا، بازی شخصیت‌ها با تفنگ، صدمه دیدن، صحنه‌ای ناواضح از خودکشی یکی از شخصیت‌ها، خون‌ریزی کردن Max براثر استفاده زیاد از قدرتش، پرندگان و نهنگ‌های مرده و شلیک Chloe به مرد و سگش ازجمله وقایع بازی به شمار می‎آیند که بازیکن بر اساس تصمیم خود با آنها مواجه می‌شود. در اواخر بازی بازیکن درمی‌یابد که دختر گمشده‌ای که در تمام بازی به دنبال آن بوده، در اصل مرده است؛ ولی تصویر واضحی از جنازه نمایش داده نمی‎شود. در بخش نهایی Max باید بین مرگ دوستش یا نابودی شهر یکی را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی ماجرایی در پنج قسمت داستانی را روایت می‌کند که برمبنای انتخاب بازیکن و پیامدهای پس از آن، جلو می‌رود. شخصیت اصلی بازی به نام Max Caufiled یک دانش‌آموز خجالتی در رشته عکاسی است. او زمانی که می‌خواهد Chloe (دوست خود) را بعد از پنج سال دوری از مرگ نجات دهد و متوجه می‌شود که نیروی به عقب برگرداندن زمان را دارد. آن دو با هم به دنبال دانش‌آموز گم‌شده‌ی شهر می‎روند و در طی مسیر با موقعیت‌های ناراحت‌کننده، عاشقانه و اعمال غیرقانونی درگیر می‎شوند. برگرداندن زمان دقیقاً مثل عقب زدن یک فیلم طراحی‌شده و تمام حرکات شخصیت‌ها به شکلی واقع‌گرایانه به‌صورت برعکس تکرار می‌شوند. دفعات نوجوان با تمرکز بر اتفاقات کوچک دنیای پیرامون، خود را کشف می‌کند و با انتخاب‌های خود مسیر بازی را پیش می‌برد و می‌تواند با برگرداندن زمان به عقب انتخاب جدیدی انجام دهد، اما باید بداند که ممکن است تغییر دادن گذشته باعث تغییری اساسی در آینده شود. تمرکز اصلی بازی بر روی روایت داستانی آن قرار دارد و چالش‎های اصلی Max همانند هر نوجوانی در دنیای عادی به تصویر کشیده شده است که باید در میان تمام مشکلات بزرگ و کوچک، خود را پیدا کند و حس تعلق به دوستان و دوری از آنها را تجربه می‎کند. در کنار داستان بسیار دقیق و باورپذیر بازی، خشونت بالایی در محتوای بازی مشاهده می‎شود که هیجان بازی را بسیار بالا می‎برد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم آن را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.7 iOS در تاریخ 98/03/27 نوشته‎شده است.

  کیفیت

  تصویرسازی بازی با گرافیک بسیار بالا طراحی‌شده است و کاملاً واقعی به نظر می‌رسد. گرافیک هنری بازی هم ازنظر ظاهری و هم از منظر کیفیت طراحی از سطح بالایی برخوردار است. حرکات بدن شخصیت‌ها واقعی به نظر می‌رسند اما گاهی اوقات دویدن آنها غیرطبیعی صورت می‌گیرد. این بازی تعاملی است و در اکثر مواقع صداگذاری‌ها باشخصیت‌های بازی هماهنگ است و موسیقی‌های متنوع و جذابی متناسب با فضای بازی وجود دارد. بالا و پایین رفتن هیجان و ضرب‌آهنگ پس‌زمینه باعث تأثیرگذاری بیشتر جریان بازی بر روی بازیکن می‎شود.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  بازی لینک مستقیمی در فیس‌بوک دارد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۷
  حداقل نیازمندی اندروید ۶.۰ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۷
  واحد پول رایگان
  ناشر ۳SQUARE ENIX LTD
  سال انتشار ۲۰۱۷