Liyla and The Shadow of War

thumbnail
۱۸ سال به بالا

روایت کوتاهی از جنگ 51 روزه غزه از نگاه دختربچه‌ای کوچک و خانواده‎اش

سال: 2016
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  باوجود داستان کوتاه این بازی، کودکان و نوجوانان به‌راحتی با شخصیت لیلا حس همزادپنداری می‎کنند که ناشی از ترس‎های آشنای دوری از والدین یا از دست دادن آنها است. شخصیت اصلی با بروز حس رفاقت و دوستی با کودکان هم سن خود و نمایش ناراحتی خود از نابودی مدرسه‎اش به احساسات و ترس‎های عمیق کودکان و نوجوانان اشاره می‎کند.
  محتوای بازی بر اساس داستان واقعی جنگ 51 روزه غزه قرار دارد و اطلاعات انتهایی بازی شامل تعداد کشته‎ها، تعداد ساختمان‎های خراب‌شده، انفجارها و تمام خسارات ناشی از این جنگ را بیان می‎کند. این اطلاعات و داستان بازی در کنار واقع‎گرایانه بودن نمایش تصاویر ممکن است برای کودکان و حتی بسیاری از نوجوانان آسیب‎زننده باشد. تمام تمرکز بازی بر روی جنگ و نمایش هرچه بهتر این وقایع دردناک از نگاه دختربچه‌ی اصلی داستان دارد.
  داستان بازی پیچیدگی ساختاری یا کنترل ندارد و نوجوانان به‌راحتی می‎توانند در جریان داستان حرکت کنند. ساختار برنامه بیشتر روایت داستان است و به مهارتی جهت کنترل نیاز ندارد.
  در طول بازی بمب‎های متعدد به انسان‎ها، ماشین‎ها و ساختمان‎ها شلیک می‎شود. شخصیت‎های اصلی و فرعی دائماً براثر شلیک تیر، انفجار بمب، رها شدن مصالح و برخورد با موانع کشته می‎شوند و باوجود نبود خون یا خون‎ریزی جسد افراد به‌وضوح قابل‌مشاهده است. محیط سیاه بازی و انفجارهای ناگهانی باعث افزایش حس واقع‎گرایانه محتوای ارائه‌شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان لیلا روایتگر جنگ غزه در سال 2014 است و هر یک از وقایع نمایش داده‌شده در داخل داستان، به‌نوعی به اتفاقات هولناک این جنگ اشاره دارد. پدر لیلا شخصیت اول این بازی، با حرکت به‌سوی خانه و فرار از موشک و تیر دشمنان تلاش دارد تا خانواده‎ی کوچک خود را از خانه‎ خارج کند و به مکانی امن ببرد. در طول حرکت مادر لیلا می‎میرد و لیلا به همراه پدرش مسیر خود را ادامه می‎دهند. صحنه‎های اصلی بازی شامل کشته شدن چندین پسربچه در حین بازی، انفجار مدرسه، نابودی ساختمان‎ها و نیروگاه برق و درنهایت مرگ لیلا در آمبولانس است. اگرچه تصاویر سیاه طراحی‌شده‌اند و جزئیات خون‎ریزی را نمایش نمی‎دهند، اما به‌وضوح اجساد مردگان قابل‌مشاهده است. بعد از مرگ لیلا و بازگشت روح کودکان بسیار به سمت آسمان اطلاعات آماری جنگ اصلی با جزئیات برای بازیکنان نمایش داده می‎شود. تصاویر تاریک و موسیقی غمناک متن بازی در کنار داستان واقعی باعث ایجاد فضایی مملو از غم و ترس جدایی از والدین می‎شود که برای کودکان و بسیاری از نوجوانان آزاردهنده است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 6.1 iOS در تاریخ 97/08/09 بعد از اتمام بازی نوشته‌شده است.

  کیفیت

  رنگ قالب در این بازی سیاه بوده که با ساختار جنگی و داستان غم‎انگیز آن هم‎خوانی دارد. نورهای ظاهرشده در تصاویر نماد بمب، موشک و آتش بوده تا توجه بازیکنان را در حین حرکت به خود جلب کنند. موسیقی متن ملایم و غمناک است که در تمام طول مسیر به گوش می‎رسد و در نقاط حساس داستان مانند مرگ شخصیت‎ها تغییر ریتم پیدا می‎کند. شخصیت‎ها با پوشش کاملاً سیاه و بدون چهره مشخص در جریان داستان حرکت می‎کنند و تنها شخصیت لیلا دارای صدا بوده و در زمانی که وحشت می‎کند فریاد می‎زند. این بازی جوایز بسیاری از Indie Prize، Azplay، Roboot Develop، IMGA، A MAZE. و مواردی دیگر در گروه‎های مختلف شده است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۲.۳.۳ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۶.۱
  سال انتشار ۲۰۱۶