Michka

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۶ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روایت زندگی یک حشره و جریان فراموش کردن قلب خود در قالب داستانی در مورد آزار کودکان

سال: 2017
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان به‌راحتی با شخصیت اصلی (میچکا) حس همزادپنداری دارند. روابط بین حشرات و خانواده میچکا دقیقاً همانند روابط انسانی به تصویر کشیده شده است. ترس‎ها و نگرانی‎های میچکا با صدای کودکانه و با حالت معصومانه‎ای بیان می‎شود که تمام احساسات کودک را به خود جلب می‎کند. میچکا با گل توی دل خود دعوا می‎کند، قهر می‎کند و آشتی می‎کند و تمامی احساسات مثبت و منفی را بدون هیچ ابهامی نمایش می‎دهد تا درک بهتری برای کودکان و خوانندگان داستان ایجاد کند. دنیای عجیب و پررمزوراز شوکولاتوها همانند دنیایی جادویی و پر از شگفتی نمایش داده‌شده است.
  بیشتر محتوای این برنامه روایت داستان زندگی میچکا است که در قالب یک کتاب قرارگرفته است. کودک با زدن بر روی سمت چپ صفحه به صفحه بعدی کتاب می‎رود و با زدن روی سمت راست صفحه به صفحه قبل بازمی‌گردد. در بین روایت داستان، یک بازی کوتاه قرار دارد که در آن میچکا باید در حین فرار سه حباب را به دست بیاورد. نحوه بازی در هر بخش به‌طور کامل توضیح داده می‎شود و بازیکن تنها با زدن روی صفحه باعث پرش شخصیت می‎شود. با هر بار باخت بازی از چندین قدم قبل‎تر مجدد آغاز می‎شود و نیازی به تکرار کل مسیر نیست.
  هدف اصلی بازی آگاهی دادن به کودکان و والدین در مورد مسائل مربوط به سوء رفتارهای علیه کودکان است. در این راه داستان نکات اخلاقی جانبی جهت کمک به کودکان درگیر با این نوع از مشکلات ارائه می‎کند. تأکید اصلی این بازی به حفظ ارتباط کودک با والدین و صحبت با آنها است.
  در نگاه اول شخصیت‎های منفی ممکن است برای کودکان حساس آزاردهنده باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اپلیکیشن میچکا پیش از آن‌که یک بازی باشد یک کتاب داستان دیجیتال در مورد یک حشره کوچک و دوست‌داشتنی به نام میچکا است. با شروع بازی، داستان زندگی میچکا به‌صورت تصویری، شنیداری و نوشتاری آغاز می‎شود. این بازی اجتماعی با هدف بیان مشکل سوء رفتارهای جنسی نسبت به کودکان ساخته‌شده است و در انتهای بازی تلاش شده است تا راه‎کار درست برای برخورد با این قبیل مشکلات مطرح شود. شخصیت‎پردازی‎ها همگی با دقت و تیزبینی خاصی طراحی‌شده است تا از کودکان بتوانند در دنیای امن و بدون نگرانی داستان با عمق آن روبه‎رو شوند. بعد از اتمام صحبت‎های قصه‎گو با زدن روی سمت چپ تصویر، صفحه بعدی باز می‎شود و راوی به گفتن ادامه داستان می‎پردازد. میچکا در شروع داستان با پدر و مادر خود زندگی پر از خوشی و لحظات شاد را دارد، ولی در جریان داستان درگیر دنیای سیاهی می‎شود و در چالش‎های سختی قرار می‎گیرد. در دنیای سیاه کرم بزرگی به نام آقای کوپوم با دست زدن به بال میچکا (که در این دنیا عضو شخصی حشرات است) به‌نوعی او را مورد آزار قرار می‎دهد. در این دنیا هر حشره در دل خود گلی دارد که با اتفاقاتی که برای میچکا می‎افتد، گل او گلبرگ‎هایش را از دست می‎دهد؛ اما درنهایت میچکا موفق به ارتباط مجدد با گل خود می‎شود و حتی به آقای کوپوم کمک می‎کند تا گل از یاد رفته خود را به یاد بیاورد. در این بازی تلاش شده است تا در قالب داستان مشکل سوء رفتار‎های مربوط به کودکان و راه‎کار برخورد با آن مطرح شود. برخلاف پیکره تلخ این داستان، پایان شیرین آن باعث روشن شدن مجدد دنیای میچکا می‎شود و بازی کوتاه وسط بازی هیجان خاصی به بازی افزوده است. در کنار توصیه به حضور والدین در حین استفاده از این برنامه (جهت در دسترس بودن برای پاسخ به سؤالات احتمالی کودک)، به والدین با کودکان حساس توصیه می‎شود که داستان این بازی را پیش از استفاده فرزندانشان به‌طور کامل بخوانند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 1.03 Android در تاریخ 96/08/17 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  شخصیت‎های داستان میچکا، مادر و پدر میچکا، آقای کوپوم، شوکولاتوها، پلیس زنبور، گل دل میچکا و گل دل آقای کوپوم‎اند. صداگذاری این برنامه بااحساس، لطیف و در برخی موارد خنده‎دار است که همگی موجب کشیده شدن کودک برای رسیدن به انتهای داستان می‎گردد. موسیقی پس‌زمینه بسیار قوی کارشده است به‌طوری که با تغییر حال فضای داستان جریان جدیدی را به خود می‎گیرد و شنونده را بیش‌ازپیش درگیر داستان می‎کند. تصاویر داستان با قصه‎گو هماهنگ‎اند و به‌طور دیداری برخی از جنبه‎های داستان را شرح می‎دهند و از نظر گرافیکی از کیفیت بالایی برخوردارند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  شخصیت‎ شوکولاتوها در کنار داستان پرهیجان بازی باعث انگیزه گرفتن کودکان به بازی می‎شود.

  دنیای واقعی

  والدین می‎توانند در صورت نیاز بعد از انجام بازی و مطالعه داستان، فرصتی را برای گفت‎وگو و مکالمه با کودکان خود قرار دهند و به سوالاتشان پاسخ دهند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  در انتهای بازی لینک کانال تلگرام برای ارسال نقاشی‎های گل دل کودکان در اختیار قرار می‎گیرد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۰۳
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  واحد پول رایگان
  ناشر IranCubator
  سال انتشار ۲۰۱۷
  ارز رایگان