MineCraft – Pocket Edition

thumbnail
۹ سال به بالا
۶ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی بدون قانون و برای کنکاش در طبیعت برای افزایش خلاقیت

سال: 2011
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حس ساخت خانه و انواع ساختمان‎ها متنوع با ابزار و موارد اولیه بسیار شبیه به اسباب‎بازی‎های ساختنی خلاقانه همچون لگو است.
  بازی هیچ توضیح یا دستورالعملی برای شروع و ادامه ارائه نمی‎دهد. هدف بازی شفاف نیست و بازیکنان خود با کنکاش و جست‎وجوی محیط به کسب مواد اولیه متنوع و ساخت می‎پردازند. بازی بدون محدودیت و کمک است و درصورتی‌که بازیکنان گزینه «صلح‎آمیز» را انتخاب کنند از هرگونه دعوا و جنگی به دور خواهند بود ولی درصورتی‌که حالت صلح را انتخاب نکرده باشند در میان همه‎ی پیچیدگی‎های یادگیری و درک بازی باید با موجودات شرور نیز به جنگ بپردازند و آماده‎ی هر نوع حمله‎ای را داشته باشند.
  اين بازي کودکان را به تقويت خلاقيت براي پيدا کردن راه جديد و ساخت بدون هيچ قانوني دعوت مي‎کند و فضايي براي يادگيري کار گروهي و حمايت از هم‌گروهی‌ها را به وجود مي‎آورد. محیط برنامه به کودک و نوجوان اجازه می‎دهد تا خارج از محدود‎ی فکر خودش قدم بردارد و به ساخت بناهای عجیبی بپردازد که شاید هرگز در دنیای واقعی جایی نداشته باشند.
  اگر گزینه «صلح‎آمیز» انتخاب‌نشده باشد بازیکنان در طول بازی با هیولاها وارد جنگ خواهند شد و باید سیستم دفاعی خوبی طراحی کنند تا شکست نخورند. حداقل نیازمندی برای جنگ شمشیر و تیر است. در طول بازی همچنین بازیکنان برای به دست آورند گوشت موجودات زنده‎ای همچون گوسفند و گاو را می‎کشند که بعد از اولین ضربه قرمز می‎شوند و با ضربه‎های بعدی می‎میرند. اگرچه گرافیک بلوک مانند این بازی از میزان خشونت آن کاسته، ولی غرق شدن بازیکن در محتوای برنامه خود باعث تقویت شدن حس ترس از دست دادن دارایی‎های می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی نسخه کوچک‌شده‌ی بازی Minecraft است، نسخه اصلی این بازی در کامپیوتر و تلویزیون اجرا می‎شود. در نسخه‎های اولیه هیچ هیولا یا غولی وجود نداشته و منطقه ممنوعه‎ای تعریف‌نشده بوده است، اما به‌مرور این قابلیت‎ها برای افزایش جذابیت بازی طراحی شدند. بازی در وسط جنگل و بدون هیچ ساختار مشخصی شروع می‎شود، و بازیکن با حرکت و جمع‎آوری مواد اولیه همچون چوب یا گوشت حیوانات به مسیر خود ادامه می‎دهد. این بازی به بازیکن اجازه می‎دهد تا با استفاده از مواد اولیه، به ساخت‌وساز و توسعه منطقه بپردازند و خلاقیت خود را گسترش دهند. برای کودک و نوجوانی که به بازی اصلی آگاهی دارند، انجام این نسخه از بازی بسیار راحت خواهد بود و تنها تفاوت آن کوچک شدن فضای بازی است؛ اما برای افرادی که تاکنون این بازی را انجام نداده‎اند، شروع بازی و آشنایی با نحوه عملکرد کمی دشوار به نظر می‎آید. از مشکلات این بازی گنگ بودن هدف و نحوه انجام هر کاری با استفاده از ابزار و مواد است. خشونت بازی مربوط به جنگ با هیولاها است که در حالت صلح حذف می‎شود. از ویژگی‎های مهم این بازی اعتیادآور بودن آن برای کودکان و بخصوص نوجوانان است که علاقه فعالیت به‌صورت گروهی و حتی مقایسه کردن وضعیت ساختمان‎های بازی خود با دیگر دوستان است. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 1.1.7 iOS در تاریخ 96/06/21 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  نسخه موبایل این بازی همانند نسخه کامپیوتری آن بسیار موفق بوده و تقریباً با همان کیفیت ساخته‌شده است. تمام ویژگی‎های بازی اصلی در این نسخه حاکم است، و یادگیری بازی همچنان سخت و بدون هدف مشخصی طراحی‌شده است. بازیکنان باید صبور باشند تا به اعماق بازی پی ببرند و اگر تاب عمیق شدن را نداشته باشند، با محتوای اصلی این بازی آشنا نخواهند شد. به بازیکنان تازه‎کار در این بازی پیشنهاد می‎شود، پیش از شروع از برنامه‎های آموزشی و مقالات مربوط به این بازی استفاده کنند تا شروع بهتر و هدفمندتری را داشته باشند. گرافیک بازی بلوک مانند است و با تغییر میزان نور از رنگ روشن به تیره تغییر رنگ پیدا می‎کنند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  کودکان و به خصوص نوجوانان به قابلیت رقابتی این بازی جذب می‎شوند و حس ماجراجویی بدون محدودیت در زمین‎های وسیع باعث ایجاد انگيزه برای ادامه بازی می‎شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۲ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱.۷
  واحد پول دلار
  قیمت ۶.۹۹
  ناشر Mojang
  سال انتشار ۲۰۱۱
  اقتباس بازی کامپیوتری MineCraft
  ارز دلار