ModMath

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۷ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ابزاری کاربردی برای مشارکت در فهم و حل مسائل ریاضی

سال: 2017
  بررس برنامه: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کار با ابزارهای محدود ولی کاربردی برنامه بسیار راحت است و کاربر می‌تواند با یک بار لمس صفحه به ابزارهای مختلف آن دسترسی پیدا کند. البته استفاده از کیبورد عددمحور مخصوص برنامه ممکن است به کمی زمان و مهارت نیاز داشته باشد که به همین خاطر، تعامل و حضور فعال والدین در حداقل چند تجربه‌ی اول استفاده از آن پیشنهاد می‌شود.
  دانش‌آموزانی که اختلالات خوانش‌پریشی و نوشتارپریشی دارند می‌توانند با استفاده از این برنامه، مسائل مختلف ریاضی را به درستی بخوانند و با استفاده از ابزارهای مختلف آن، برای حل آن‌ها تلاش کنند. دسته‌بندی و کنار هم قرار دادن اعداد و نشانه‌های ریاضی ممکن است برای این گروه از کودکان سخت باشد که برنامه این کار را با دقت بسیار و به شکلی اتوماتیک انجام می‌دهد. علاوه بر این موارد، برنامه می‌تواند به طور کلی برای بهبود و تقویت مهارت‌های ریاضی مفید و موثر باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  برنامه‌ی موبایلی ModMath ابزاری کاربردی و آموزشی است که با هدف تسهیل فرآیند یادگیری ریاضی برای کودکانی با نیازهای ویژه طراحی شده است. کودک می‌تواند با استفاده از این برنامه، معادله‌ها و نمودارهای ریاضی را ترسیم و حل کند. او در ابتدا،‌ یک صفحه‌ی کار می‌سازد و با کلیک روی هر بخش از معادله یا نمودار، پنل ابزاری را باز می‌کند که قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. زمانی که کودک اعداد، معادله‌ها یا سایر داده‌های ریاضی را وارد می‌کند، برنامه به صورت اتوماتیک آن‌ها را در ستون‌ها یا ردیف‌های هماهنگ و خوانا می‌گذارد. این قابلیت به طور خاص برای کودکانی که از دیسلکسی (خوانش‌پریشی) یا دیسگرافیا (نوشتارپریشی) رنج می‌برند بسیار مناسب و کاربردی است و یادگیری ریاضی را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کند. انجام اعمالی مثل تقسیم‌ اعداد یا دسته‌بندی آن‌ها با استفاده از این برنامه بسیار ساده‌تر خواهد شد. کودک می‌تواند تنظیمات مربوط به رنگ و نمایش اعداد را تغییر دهد، پروژه‌های خود را به PDF تبدیل کند، نسخه‌های آماده‌ی چاپ از آن‌ها بسازد و یا یافته‌ها و ساخته‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. در هر صفحه، قابلیت ورود فقط یک مسئله وجود دارد اما کودک می‌تواند چندین صفحه را در قالب یک فایل برای خودش یا دیگران ای‌میل کند. نسخه‌ی رایگان برنامه تقریباً تمام ویژگی‌های ابتدایی و لازم را دارد اما کاربر می‌تواند با انجام یک خرید درون‌برنامه‌ای به ارزش ۵ دلار، نسخه‌ی حرفه‌ای را خریداری کند که از دو قابلیت یادداشت‌ها و دسترسی به گالری تصاویر بهره می‌برد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی iOS 2.5 در تاریخ ۱۵/۰۶/۱۴۰۱ نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  محیط برنامه‌ی ModMath بسیار ساده و بدون دکمه‌ها و قابلیت‌های متعدد است و همین موضوع باعث شده که بتوان آن را یک ابزار کاربردی و باکیفیت دانست. نوشتن معادلات و راه‌حل آن‌ها به شکلی روان و بدون تعلل انجام می‌شود و اگرچه برنامه با هدف کمک به کودکانی با برخی نیازهای ویژه طراحی شده، اما هر کودکی که به دنبال حل مسائل ریاضی است می‌تواند از آن استفاده کند. تنها ایراد برنامه را شاید بتوان الزام استفاده از آن روی دستگاه‌های iPad دانست. در واقع، علاوه بر نبود نسخه‌ی مربوط به سیستم‌عامل آندروید، قابلیت اجرای برنامه روی گوشی‌های iPhone نیز وجود ندارد.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  کاربر می‌تواند با انجام خرید درون‌برنامه‌ای و پرداخت ۵ دلار،‌ نسخه‌ی Pro را خریداری کند که از دو قابلیت اضافه کردن یادداشت‌ها و دسترسی به گالری تصاویر بهره می‌برد.

  نیازهای ویژه

  این برنامه توسط والدین کودکی که از دیسلکسی (خوانش‌پریشی) و دیسگرافیا (نوشتارپریشی) رنج می‌برد، ساخته شده است. علاوه بر مشارکت در درک و حل مسائل ریاضی برای کودکانی با مشکلات خوانشی و نوشتاری، آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند که برنامه می‌تواند به کودکانی با اختلال‌های بیش‌فعالی (ADHD) و اوتیسم نیز کمک کند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۲.۵
  واحد پول رایگان
  ناشر Mod Math I.P.
  سال انتشار ۲۰۱۷
  طبقه بندی آموزشی
  ارز رایگان