Monument Valley

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گذر از مسیر‎ و ساختمان‎ها درهم‎ پیچیده برای رسیدن به مقصدی ناشناخته با جلوه‎های بصری

سال: 2014
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای شگفت‎آوری که به تصویر کشیده‎ می‎شود در نگاه اول گنگ و عجیب به نظر می‎آید ولی به‌مرور با افزوده شدن ساختار داستانی در متن بازی، شفاف می‎شود. عبور کردن از درب‎های مرموزی که هرکدام به راهی مخصوص می‎رسند و فضاسازی‎های اسرارآمیز نیز ازجمله ویژگی‎های شگفت‎انگیز دنیای این بازی است.
  فصل اول بازی آموزش کوتاهی در مورد نحوه بازی دارد. حرکت هر بخش از ساختمان‎ها با دیگری متفاوت است و بازیکن با آزمون‌وخطا از نحوه حرکت هر بخش آگاهی پیدا می‎کند. نحوه حرکت شاهزاده خانم با زدن رو صفحه صورت می‎گیرد و در صورت مواجه‌شدن با کلاغ‎ها اجبار به تغییر مسیر وجود دارد.
  این بازی باعث تقویت ذهن کودکان شده و تشویقی برای تفکر خارج از محدوده‎ی فکری فعلی به‌حساب می‎آید. به چالش کشیده شدن کودکان در حین بازی به علت تخریب شدن ساختار بازی و اجبار به پیدا کردن راه‌حل جدید از روش‎های تقویت قدرت خلاقیت در کودکان به شمار می‎آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دره یادبود داستان یک شاهزاده خانم کوچک و سفیدرنگ است که در جریان رسیدن به هدفی پنهان، مسیر‎های پر پیچ‌وخمی را طی می‎کند و بازیکن با همراهی کردن و کمک به این شاهزاده در پی رسیدن به انتهای مراحل است. ساختار پازل گونه این بازی بسیار دقیق طراحی‌شده که تنهای یک‌راه حل منطقی برای گذر از مراحل وجود دارد، اما برای رسیدن به راه‎حل بازیکن می‎تواند چندین روش را امتحان کند و هیچ محدودیتی در بازی در نظر نگرفته شده است. موانع شاهزاده‎ی داستان کلاغ‎های سیاه‌رنگی‌اند که راه شاهزاده را می‎بندند و تنها با زمان‎بندی دقیق می‎توان از آنها عبور کرد. تغییر مسیر با کشیدن دیوارها یا بالا پایین بردن سطوح صورت می‎گیرد. این پازل با گرافیک بسیار عالی خود به کودکان اجازه می‎دهد تا خارج از محدوده فکری خود بروند و به غیرممکن‌ها فکر کنند و اجازه دهند تا جریان بازی آن‎ها را به‌مرور قوی‎تر کند. جوانب ظاهری و موسیقیایی این بازی باعث کسب تعداد بسیاری جایزه شده که همگی در راستای ایجاد نوعی آرامش و افزایش حس موشکافانه بازی به شمار می‎آیند. محدودیت سنی این بازی تنها به علت داشتن حداقل فهم در مورد تفکر انتزاعی و تجسم کردن است و هیچ محدودیت برای استفاده کودکان کم سن و حتی پیش از دبستان از این بازی وجود ندارد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 2.5.16 بعد از گذر از پنج فصل در تاریخ 96/10/12 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  ظاهر این بازی با استفاده از طرح‎های معماری ساخته‌شده و ترکیب رنگ‎های استفاده‌شده در بازی به حدی متنوع است که می‎تواند فضای کاملاً مثبت را به گودالی تاریک و منفی تبدیل کند. داستان بازی مرموز است و با بیان جملات معنوی به دنبال رسیدن به انتهای بازی بوده تا در کنار دست یافتن به هدف نهایی بعد از حل پازل‎ها بازیکن با فضای نسبتاً معنوی همراه باشد و آرامش به دست بیاورد. مهندسی موسیقی عالی و مرموز است که با تم داستان همخوانی کامل دارد و ساختار توهمی در بازی می‎سازد که با تغییرات ناگهانی و خطای دید بازی هماهنگ است. گرافیک عالی و سه‌ بعدی بازی با استفاده از خطای دید جذابیت ویژه‎ای به مراحل افزوده و بازی بازیکن را به استفاده از سبک نگاهی متفاوت و انتزاعی دعوت می‎کند. بعد‎های استفاده‌شده در داخل بازی با حرکت جابه‎جا شده و هر مرحله به‌مرور گسترده می‎شود. غیرقابل پیش‎بینی بودن رخدادها و خلاقیت بالای بازی از کسل‌کننده شدن آن جلوگیری می‎کند. این بازی برنده 14 جایزه ازجمله بهترین بازی iPad سال 2014، بهترین اپلیکیشن موبایل در دست BAFTA سال 2015، برنده جایزه طراحی Apple سال 2014، بهترین هنر تجسمی GDC سال 2015 و …. است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۲.۵.۱۶
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  واحد پول دلار
  قیمت ۳
  ناشر Ustwo Games
  سال انتشار ۲۰۱۴
  ارز دلار