Mr. Crab

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

هدایت یک خرچنگ در مسیر دورانی و پر از مانع

سال: 2013
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن با ضربه زدن روی صفحه‌‎ی بازی باعث پرش آقای خرچنگ می‎‌شود. برای پرش با ارتفاع بیشتر نگه داشتن انگشت روی صفحه یا استفاده از دیواره‌‎های برج لازم است. حرکت خرچنگ تنها در یک جهت است و بازیکن شمایی کلی از مسیر نیز در اختیار ندارد که می‌‎تواند تمام کردن مراحل را چالش‎‌برانگیز کند. بازی امکانی در اختیار بازیکن قرار داده است تا حرکات خرچنگ را با باز و بسته کردن دهان خود هدایت کند اما در نسخه‎‌ی بررسی‌‎شده این امکان غیر فعال بود.
  بازی با هدف آموزشی تهیه نشده است اما مهارت‎‌های متفاوتی را به چالش می‎‌کشد. بازیکن باید مسیر را در نظر داشته باشد و با استفاده از برخی موانع و بهره‌‎گیری از مهارت تفکر حل مسئله‎‌ی خود به خط پایان برسد. بازیکن در ریتم سریع بازی باید در لحظه تصمیم بگیرد و روش مناسبی را برای عبور یا استفاده از موانع پیدا کند.
  موانعی مانند عنکبوت‎‌های بزرگ در بازی وجود دارند که با برخورد با آن‌‎ها خرچنگ بدون نمایش هیچ گونه تصویر خشنی به طبقات پائین‌‎تر سقوط می‎‌کند. ریتم بازی تند است و تلاش برای برخورد نکردن با موانع می‌‎تواند حس هیجان مضاعف را به بازیکن منتقل کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  در این بازی سرگرم‎‌کننده و در عین حال فکری هدایت یک آقای خرچنگ برعهده‎‌ی بازیکن است. محیط بازی طراحی‌‎های متفاوتی مانند ساحل و جنگل دارد اما ساختار اصلی آن برجی است که طبقات مختلفی دارد. آقای خرچنگ در طبقات برج به صورت دورانی حرکت می‌‎کند و با دیدن موانعی مثل عنکبوت یا ستاره‌‎ی دریایی می‎‌پرد. با این‌که بازیکن تنها کنترل پرش خرچنگ را بر عهده دارد اما رسیدن به پایان مرحله آسان نیست. خرچنگ تنها در یک جهت حرکت می‌‎کند و اگر مسیر اشتباهی در پیش بگیرد نمی‎‌تواند بلافاصله تغییر مسیر دهد همچنین با برخورد با موانع به طبقات پائین‌‎تر سقوط می‌‎کند. بازیکن گاهی باید از برخی موانع برای تغییر جهت استفاده کند که استفاده‌‎ی صحیح از آن‎‌ها باعث پرورش مهارت تفکر حل مسئله خواهد شد. خرچنگ‌‎های کوچکی هم در مسیر قرار دارند که بچه‌هی خرچنگ بزرگتر هستند. برای کسب امتیازات کامل هر مرحله آقای خرچنگ باید علاوه بر دریافت توپ‌‎های امتیازی بچه‎‌های خود را نیز در مسیر پیدا کند و به خط پایان برساند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‌ی 1.9.1 iOS در تاریخ 99/09/11 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  با وجود ساده بودن محتوا اما بازی کیفیت بسیار خوبی دارد. محیط‎‌های متفاوتی در بازی طراحی شده‌‎اند که با توجه به هر یک نوع موانع و رنگ اصلی مرحله تغییر می‌‎کند. به طور مثال در محیط ساحلی رنگ اصلی به رنگ شن است و موانعی مثل ستاره‌‎ی دریایی در آن وجود دارد. موسیقی بازی تا حدی مهیج است و صدای پای خرچنگ در هنگام راه رفتن شنیده می‌‎شود. طراحی خرچنگ بسیار فانتزی است او چشم‌‎هایی بزرگ و کلاه بر سر دارد.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  تبلیغات بسیاری از دیگر محصولات ناشر بازی در صفحه‎‌ی ابتدایی وجود دارد. برای در اختیار داشتن مواردی مثل کلاه‎‌های متفاوت برای خرچنگ پرداخت حداقل مبلغ 0.99$ لازم است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای استفاده از امکان هدایت خرچنگ با باز و بسته شدن دهان بازی به دوربین دستگاه هوشمند بازیکن دسترسی پیدا می‌‎کند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۹.۱
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۹.۱
  واحد پول رایگان
  ناشر Illusion Labs AB
  سال انتشار ۲۰۱۳