Mussila

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش موسیقی از راه تمرین و شناسایی آلات موسیقیایی

سال: 2017
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‎ها با ظاهر عجیب خود دنیایی جدید و متفاوتی را به تصویر کشیده‎اند که برقراری ارتباط با کودکان را راحت‎تر کرده است. ظاهر ساده‎ی شخصیت‎های بازی و رنگارنگ بودن محیط در ایجاد شدن حس همزادپنداری در کودکان در حین بازی تأثیر بالایی دارد. همچنین این بازی از منظر ظاهر و شنیدار برای کودکان کم سن بسیار جذاب است، زیرا که در تمام مراحل این بازی و حتی در منو اصلی موسیقی‎های بسیار شادی اجرا می‎شود و کودک می‎تواند حس پیشرفت در درک موسیقیایی خود را با گذر از هر مرحله کسب کند.
  بازی دارای یک منو ورودی و 40 مرحله است که با انتخاب مرحله خود بازیکن با یکی از سه حالت مواجه می‎شود: انتخاب سازی که صدای آن پخش می‎شود، انتخاب نتی که اجرا می‎شود یا اجرای نت بر اساس الگوی نواخته شده است. بعد از انتخاب مرحله تنها با تمرین و تکرار به‌راحتی می‎توان به پاسخ‎های صحیح رسید.
  بازی به‌منظور تقویت گوش موسیقیایی کودکان و آموزش آلات موسیقی ساخته‌شده است. در این بین کودک با انواع نت‎ها به‌صورت غیرمستقیم آشنا می‎شود و صدای هر سازی را می‎شنود. امکان تمرین در بخش موسیقی آزاد وجود دارد و کودک می‎تواند با اجرا بر روی کیبورد صدای هر سازی را تمرین کند و موسیقی را در دنیایی بدون محدودت تمرین کنند و قدرت خلاقیت خود را توسعه دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی با هدف یادگیری موسیقی و آشنایی با ادوات موسیقی طراحی‌شده و از خانواده برنامه‎های یادگیری موسیقی است. حداقل پیچیدگی موجود در ساختار این بازی موجب ایجاد حس راحتی در استفاده از بازی برای کودکان می‎شود، حتی آن دسته از کودکانی که هیچ‎گونه آشنایی با موسیقی ندارند نیز می‎توانند از این برنامه استفاده کنند. بازی از مسیر پیچ‌وخم داری تشکیل‌شده است که در این مسیر مراحل بازی قرارگرفته‌اند. کودک می‎تواند هر مرحله‎ای را بدون در نظر گرفتن ترتیب مراحل انتخاب کند و اجباری برای شروع از ابتدایی‎ترین مرحله وجود ندارد. با اتمام هر مرحله یک ستاره به کودک تعلق می‎گیرد و از این ستاره‎ها برای تزئین شخصیت‎های بازی استفاده می‎شود. مراحل بازی سه دسته هستند: شنیدن موسیقی و انتخاب سازی که از آن برای نواختن استفاده‌شده است، انتخاب نت موسیقیایی بر اساس صدایی که شنیده می‎شود (چه به‌صورت ضربه دست یا با استفاده از ادوات موسیقی) و در آخر اجرای نت بر اساس الگو بر روی کیبورد. مهم‎ترین ویژگی این بازی معرفی انواع آلات موسیقی همچون پیانو، گیتار، ویولن، ترومپت و … است و کودکانی که در آستانه شناسایی ساز‎ و انتخاب آلات موسیقی موردعلاقه خود قرار دارند، از این برنامه بیشترین بهره را خواهند برد. در طول بازی چندین مرحله برای اجرای موسیقی آزاد وجود دارد و بازیکن با تعویض آلات موسیقی و تمرین به‌صورت شخصی می‎تواند آهنگ جدید تولید کند و با این فضا آشنا شود. مراحل به‌مرور پیچیده می‎شود و به کودک اجازه می‎دهند با روند بازی مهارت خود را افزایش دهد. ساختار بازی امتیازی نبوده و همین امر باعث حذف هرگونه تنش یا اضطراب احتمالی برای رسیدن به پاسخ درست می‎گردد. والدین باید در نظر داشته باشند که این برنامه هیچ آموزشی در مورد خواندن نت‎های موسیقی یا اصول موسیقیایی نمی‎دهد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه 1.11 iOS بعد از گذر از تمام مراحل در تاریخ 96/10/10 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  گرافیک بازی به‌صورت دو بعدی و مملو از انواع رنگ‎های مختلف است و ظاهر هر یک از شخصیت‌ها با دیگری متفاوت بوده و حتی امکان تزئین لوازم جانبی شخصیت‎ها با استفاده از ستاره‎ها وجود دارد. اگرچه این بازی برای آشنایی و علاقه‎مند کردن کودکان به مباحث و ابزار موسیقی و حتی شناسایی علاقه کودکان از میان تمام ادوات موسیقی مفید است، اما هیچ ساختار مشخصی برای آموزش نت‎ها یا ریتم ندارد و برای آموزش آکادمیک مفید نخواهد بود. خطوط نرم و گرد استفاده‌شده در طراحی محیط و شخصیت‎ها، جذابیت خاصی ازنظر بصری به بازی داده است که برقراری ارتباط را راحت‎تر کرده است.

  دنیای واقعی

  والدین می‎توانند کودکان خود را به کلاس‎های آموزش موسیقی یا کنسرت کودکان ببرند تا ادوات موسیقی را از نزدیک مشاهده کنند و با بازی ارتباط بهتری برقرار کنند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۴ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱۱
  واحد پول رایگان
  ناشر Rosamosi ehf
  سال انتشار ۲۰۱۷
  ارز رایگان