My Rights CDA

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش حقوق کودکان به‌طور ضمنی و در قالب بازی

سال: 2016
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان به‌راحتی با شخصیت‎های عروسکی و حیوانات نمایش داده‌شده در داخل بازی ارتباط برقرار می‎کنند. مدل درمان و نوع بیماری‎های نمایش داده‌شده برای کودکان آشنا است و حس مسئولیت‎پذیری را در آن‎ها تقویت می‎کند. شیطنت‎های و بروز احساسات شفاف شخصیت‎های حیوانی حس همزادپنداری را در کودکان ایجاد می‎کند تا با محتوای ساده و عمیق برنامه ارتباط بهتری برقرار کنند و از حال و فضای خشک آموزش بیرون آیند.
  درک اولیه بازی نیازمند کمک والدین بوده تا از نحوه کارکرد بازی آگاهی کافی به دست آید، اما باوجود سادگی بالای ساختار حرکتی بازی نیازی به کمک در طول جریان مراحل وجود ندارد. تمرین بیشتر به معنای رسیدن به تمام ستاره‎ها است. دو مجموعه اول به ضربه زدن روی صفحه برای انتخاب و تغییر جهت نیاز دارند، ولی مجموعه سوم نیازمند کشیدن انگشت بر روی صفحه به سمت راست و چپ است. با بالا رفتن مراحل سرعت و پیچیدگی بازی افزایش می‎یابد.
  سه بازی تحت عناوین محافظت از سوء‎استفاده، حق آموزش گرفتن و حق درمان شدن وجود دارد و در داخل هر یک محتوای مجزایی دارند که در جهت هدفشان بستر ذهنی کودک را آماده می‎کنند. در بازی اول کودکان با پیدا کردن عروسک‎های ناراحت در مورد مفاهیمی همچون سلامتی، تشخیص آسیب و همدلی آشنا می‎شوند. در بازی دوم با رساندن خرگوش به مدرسه به اهمیت تحصیل و احتمال وجود مشکلات در مسیر مدرسه می‎آموزند و درنهایت در بازی سوم راه‎های درمان بیماری‎های رایج مانند دندان درد و سرماخوردگی به‌نوعی برای کودکان نمایش داده می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی حقوق برای آموزش حقوق کودک توسط بخش حقوق بشر Community Development Authority در دبی ساخته‌شده است و دارای سه مجموعه با موضوعات متنوع است. اولین مجموعه در مورد موضوع سوءاستفاده از کودکان بوده و شخصیت‎های داخل این بازی عروسک‎هایی به شکل حیوان نمایش داده می‎شوند؛ مجموعه‎ی دوم مربوط به آموزش و مدرسه است و شخصیت اصلی آن خرگوشی است که برای رسیدن به مدرسه مسیر پیچ‌درپیچ را رد می‎کند؛ و مجموعه سوم در مورد بیماری‎ها و راه‎های درمان آن است. بازی به دو زبان انگلیسی و عربی ارائه‌شده است و در کل 15 مرحله در این بازی وجود دارد و هر مرحله شامل سه چالش و سه ستاره است. بازی دوم حالت زمانی برای ثبت رکورد شخصی نیز دارد (اما امکان ثبت رکورد در فضای مجازی وجود ندارد). بازی به کودکان در مورد همدلی، حقوق کودک، زندگی سالم و روش‎های درمانی آموزش می‎دهد. ساختار بازی زمانی بوده و اگر در زمان محدود هر بخش هدف بازی محقق نگردد ستاره‎ای به بازیکن داده نمی‎شود، البته امکان تکرار مراحل بدون هیچ محدودیتی است. نسخه موردبررسی هیچ تبلیغ و راه ارتباطی با فضاهای مجازی ندارد و برای کودکان کم سن ایمن است. آموزش حقوق کودکان نه به‌صورت مستقیم بلکه به‌صورت ضمنی صورت می‎گیرد و مهارت‎های حرکتی مانند هماهنگی چشم و دست یا تفکر حل مسئله نیز در طول جریان بازی تقویت می‎شود. سادگی بالای بازی ازنظر محتوایی و ساختاری ممکن است برای کودکان انتهای دوره‎ی دبستان و نوجوانان کسل‌کننده باشد. این بررسی بر مبنای نسخه 1.1 Android و با گذر از تمامی مراحل در تاریخ 296/09/26 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  این بازی برنده جایزه دومین دوره IMGA Award – MENA در بخش Jury’s Honorable Mention شده است. موسیقی بازی یکنواخت و شاد است و با ورود به مراحل تغییر پیدا می‎کند و حالت هیجانی به خود می‎گیرد. رنگ‎های استفاده‌شده در این بازی کم‎رنگ و روشن هستند تا حس کودکانه و لطافت آن حفظ شود. در این بازی تمامی شخصیت‎های حیوان بوده و از هیچ انسانی استفاده‌نشده است تا از ایجاد هرگونه حس منفی در کودکان جلوگیری شود و در عین حال با ایجاد حس همدردی در کودکان مفاهیم منتقل شود. رنگ‎های بازی کدر ولی متنوع‎اند تا در کنار شاد کردن محیط برنامه از ایجاد سازی هر نوع هیجان مضاعف جلوگیری کنند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۱
  حداقل نیازمندی اندروید ۲.۳ یا بالاتر
  واحد پول رایگان
  ناشر Community Development Authority
  سال انتشار ۲۰۱۶
  ارز رایگان