My Talking Tom

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۷ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مراقبت و بزرگ‎کردن گربه‎ی کوچک و استفاده از بازی‎های متنوع بخش سرگرمی

سال: 2012
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان در این بازی حس والد بودن برای شخصیت تام یا مسئول بودن را برای حیوان خانگی‌شان تجربه کنند. آنها با انجام فعالیت‎های اولیه مراقبتی مانند غذا دادن یا دستشویی بردن حس مسئولیت‌پذیری‌شان را تقویت می‎کنند. شخصیت اصلی ممکن است برای هر کودک نقش متفاوتی را داشته باشد و در عین حال که برای کودکی مانند گربه‎ی خانگی باشد، برای دیگری نقش دوست یا رفیق را ایفا کند. کودکانی که خواهر یا برادر کوچک‎تر دارند، سریع‎تر در نقش مراقبت این بازی قرار می‎گیرند.
  درک روش و چگونگی انجام بازی اصلی بسیار ساده و بدون پیچیدگی است و در کمتر از چند دقیقه تمام نیاز‎های شخصیت رفع می‎شود، اما برای تسلط بر بازی‎های متنوع ارائه‌شده در بخش سرگرمی، نیاز به صرف زمان بسیاری وجود دارد. مهارت یافتن در بازی‎های سرگرمی، بیشتر بستگی به سرعت‎ عمل انگشتان دست یا سرعت تصمیم‎گیری دارد و ممکن است برخی از بازی‎ها برای کودکان کم سن در ابتدا غیرممکن به نظر آید.
  باوجود ساختار غیر آموزشی، کودکان در این بازی پرچم کشورها آشنا می‎شوند و نام و جایگاه کشورها در هر قاره را می‎آموزند. همچنین کودکان و نوجوانان در حین انجام برخی از بازی‎ها مهارت‎های تفکر خلاقانه و تمرکز را ارتقا می‎دهد.
  با سفر شخصیت بازی به هر کشور لباس رسمی و مرسوم آن مکان نمایش داده می‎شود.
  در بازی Tom Run شخصیت اصلی در آب غرق می‎شود و با قطار برخورد می‎کند که البته بدون خون‎ریزی فقط شخصیت محو می‎شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی تام سخنگوی من، روایت داستان گربه‎ای کوچک و مهربان با چهره‎ای دوست‌داشتنی است که در آن کودکان و نوجوانان به‌عنوان نگه‌دارنده‌ی او مسئولیت‎هایی را عهده‎دار می‎شوند. در این بازی با پر شدن هر سطح، شخصیت (گربه) به‎‎مرور بزرگ می‎شود. برای پر شدن سطح، بازیکنان به شخصیت غذا می‎دهند، او را می‎شویند، دستشویی می‎برند، می‎خوابانند و با او بازی می‎کنند. بازی‎های مجموعه تنوع بالایی دارند و از برنامه‎های متنوع دیگری الگوبرداری شده‌اند. بازی‎هایی همچون ضربه زدن بر روی کلید‎های سیاه موسیقی، متصل کردن دو رنگ مشابه یا عبور از میان موانع بر روی مهارت سرعت عمل بازیکنان تکیه دارد. بازی‎هایی همچون ترکیب رنگ‎ها، انفجار موشک، پرتاب حباب یا پیدا کردن کارت‎های مشابه بر روی تفکر و تمرکز تکیه دارد. تجربه‎ی مراقبت از شخصیت نیازمند به توجه ویژه دارد و به کودکان و نوجوانان کم سن مسئولیت‎پذیر بودن را می‎آموزد یا شاید شروع مناسبی برای کودکانی باشد که به دنبال نگهداری از حیوانات خانگی‎اند. برخی از بخش‎های بازی مانند سفر به نقاط مختلف دنیا تنها با اتصال به اینترنت نمایش داده می‎شود. البته با اتصال به اینترنت بازیکنان با بمب‎ بارانی از تبلیغات ویدیویی و بنری مواجه می‎شوند که روند عادی بازیشان را مختل می‎کند. بخش تنظیمات به کاربران اجازه می‎دهد تا از میزان تبلیغات بکاهند و برای محل دستشویی شخصیت بازی درب قرار دهند تا شخصیت گربه در زمان استفاده از دستشویی نمایان نشود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 4.9 iOS در تاریخ 97/07/22 بعد از رسیدن به مرحله 6 نوشته‌شده است.

  کیفیت

  تام سخنگو در طی سال‎ها تغییرات گرافیکی بسیاری کرده و در این نسخه‎ی بررسی‌شده از کیفیت بصری و تصویری بالایی برخوردار است. شخصیت تام برخلاف نمایش پشت آن سه بعدی بوده و حرکات و احساساتش را به‎خوبی در اندام و چهره خود نشان می‎دهد. تنوع رنگی بالای محیط، خانه‎‎ی تام را شاد کرده که با ساختار سرگرم‎کننده‎ی بازی هم‎خوانی دارد. موسیقی متن بازی به‌صورت محو در پس‌زمینه به گوش می‎رسد که تنها برای پر کردن فضای بازی کاربرد دارد و در جریان ملایم بازی اصلی (مراقبت از شخصیت) تأثیری ندارد.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  تبلیغات ویدیویی و بنری بی‎وقفه در بازی نمایش داده‎ می‎شود، به‎خصوص در زمان اتصال به اینترنت که نمایش دائمی‌شان مانع از انجام روند عادی فعالیت‎ها می‎شود. بسته‎های خرید درون برنامه جهت عضویت ماهانه، خرید سکه یا معجون در قیمت‌های 1.99 دلاری تا 99.99 دلاری ارائه می‎شود. با اتصال به اینترنت لینک دانلود بازی‎های دیگر ناشر نیز نمایش داده می‎شود.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای صحبت با شخصیت بازی دسترسی به میکروفون نیاز است. همچنین برای ذخیره تصاویر دسترسی به بخش ذخیره دستگاه نیاز است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۴.۹
  سال انتشار ۲۰۱۲