Nancy Drew: Codes and Clues

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۷ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یادگیری مفاهیم کد نویسی با داستان نانسی درو و دوستانش در مسابقات رباتیک

سال: 2016
  بررس برنامه: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان و نوجوانان در دنیای نانسی درو به‌وضوح مفهوم دوستی و تعلق را درک می‎کنند. آنها با شخصیت‎های داخل بازی، گروه دوستی تشکیل می‎دهند و بعد از پیدا کردن هر سرنخ حس پیروزی و برد را تجربه می‎کنند. در جریان بازی مفاهیم کار گروهی و حمایت از دوستان دائماً تأکید می‎شود و شبیه‎سازی محیط مدرسه باعث افزایش حس نزدیکی بازیکنان با شخصیت‎ها می‎شود.
  آموزش گام‎به‎گام و آرام شخصیت اصلی به کودکان اجازه می‎دهد تا به‎مرور با روش انجام بازی آشنا شوند. بخش مفهومی کد نویسی در کنار توضیح کامل به تمرین و تکرار برای شفافیت نیاز دارد و با عبور از هر بخش گزینه‎های جدیدی نیز اضافه می‎شوند که سطح دشواری بازی را افزایش می‎دهند. دنبال کردن داستان برای کودکان ناآشنا به زبان انگلیسی تا حدودی دشوار است و به یاری فرد بزرگسال برای فهم بهتر آموزش‎ها و داستان نیاز خواهند داشت.
  کودکان و نوجوانان در این بازی با مفاهیم اولیه‎ی کد نویسی و منطق پشت آن آشنا می‎شوند. اگرچه مراحل کوتاهی برای یادگیری مهارت‎های کد نویسی طراحی‌شده است، اما بازیکنان می‎توانند با حرکات متنوعی در طول مراحل آشنا شوند و پیچیدگی‎های پیشروی خود را با تفکر حل کنند. تمام مکالمات شخصیت‎ها به‌صورت نوشتاری نمایش داده می‎شود که به درک راحت‎تر کودکان فارسی‎زبان و تمرین زبان انگلیسی کمک می‎کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی با هدف آموزش مفاهیم ابتدایی کد نویسی برای کودکان طراحی‌شده است و در قالب داستانی قرارگرفته است. نانسی درو شخصیت اصلی به همراه دو دوست نزدیکش برای شرکت در مسابقات بزرگ انتخاب‌شده‌اند و آنها به‌عنوان نماینده مدرسه‎ خود تلاش دارند تا سگ رباتی ساخته‌شده را با کد نویسی کردن برای مسابقه آماده کنند. آنها پیش از آغاز مسابقه با ماجرای دزدی روبه‎رو می‎شوند که به دنبال آن داستان یافتن دزد و دستگاه دزدیده‌شده، آغاز می‎شود. در طی داستان، کودکان به نانسی و دوستانش کمک می‎کنند تا با پیدا کردن سرنخ‎ها و پرس‎وجو کردن از مظنونین به یافتن دزد داستان کمک می‎کنند. در پایان داستان با تأکید بر اهمیت روابط دوستانه و کار گروهی داستان به پایان می‎رسد. در کنار فعالیت‎های اکتشافی کودکان باید سگ رباتی را با کدهای متنوع به حرکت درآوردند تا در چالش‎های بازی به کمکشان آید. به علت عمیق نشدن بازی در مفاهیم کد نویسی و چندوجهی بودن داستان اصلی، پیشرفت چشم‎گیری در ارتقای مهارت‎های کد نویسی رخ نخواهد داد، اما از منظر آشنایی اولیه و درک منطق کار با کدهای دستوری مناسب است. تنها بخش اول بازی رایگان بوده و برای رسیدن به پایان داستان باید از بسته‎ی خرید درون برنامه استفاده کرد. خط داستانی پیچیده و چالش‎های بازی از عوامل جذب‌کننده کودکان است که در کنار واقع‎گرایانه بودن شخصیت‎ها و روابطشان انگیزه‎ی لازم جهت خرید بسته‎ی پیشنهادی و باز کردن بخش‎های بعدی را به وجود می‎آورد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 2.0.1 iOS در تاریخ 97/08/20 بعد از اتمام بازی نوشته‌شده است.

  کیفیت

  شخصیت‎های بازی با گرافیک بسیار خوب و ویژگی‎های شخصیتی متفاوتی طراحی‌شده‌اند. صداگذاری‎ها و حرکات شخصیت‎ها هماهنگ است و احساسات زیادی را به بازیکنان منتقل می‎کند. رنگ‎های استفاده‌شده در طراحی بازی شاد، متنوع و نسبتاً کدر بوده که مانع از ایجاد شدن هیجان بیش‌ازحد در کودکان می‎شود. موسیقی متن شاد و متناسب با محیط هر بخش تغییر می‎کند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  به‌جز بخش اول مابقی پنج بخش بعدی با پرداخت 3.99 دلار باز می‎شوند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۲.۰.۱
  سال انتشار ۲۰۱۶