Octopath Traveler: Champions of the Continent

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کنترل گروهی از جنگجویان در محیطی فانتزی و جادویی در مبارزه با نیروها و هیولاهای مختلف

سال: 2022
  بررس برنامه: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جمع‌آوری گروهی از جنگجویان شجاع و فداکار و بهره جستن از آن‌ها در راستای مبارزه با نیروهای ظالم و زورگو می‌تواند به تقویت حس حق‌طلبی در کودکان کمک کند. همچنین تجربه‌‌ی بازی ممکن است اهمیت مفاهیمی مثل روابط دوستی، خانواده و کمک به گروه‌های اقلیت را نشان دهد. علاوه بر این موارد که برای کودکان معنادار و قابل‌درک محسوب می‌شوند، تجربه‌ی هر سه خط داستانی که هر کدام مبتنی بر کسب قدرت، پول یا شهرت هستند می‌تواند تبعات و نقاط ضعف و برتری تلاش برای رسیدن به هر یک از این اهداف را نشان دهد.
  وقایع و ماجراهای یکی از خطوط اصلی داستانی در یک میخانه رخ می‌دهد. البته هیچ‌ شخصیتی در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیست و به طور کلی، این نوشیدنی‌ها به نمایش گذاشته نمی‌شوند.
  کنترل‌های کلی حرکتی و مبارزه‌ای بازی نسبتاً آسان است و یادگیری آن‌ها به زمان چندانی نیاز ندارد. علاوه بر بخش‌های تمرینی و آموزشی متعدد، یک کتابچه‌ی دستور‌العمل نیز در هر صفحه از بازی قرار دارد که بازیکن می‌تواند با کلیک روی آن، توضیحات مربوط به محتوای موجود در آن صفحه را مرور کند. البته درک کامل این موارد و آشنا شدن با داستان و پیشینه‌ی شخصیت‌ها نیازمند تسلط نسبی با زبان انگلیسی است.
  پیروزی در مسابقات، نیازمند برنامه‌ریزی،‌ داشتن دید استراتژیک و شناسایی نقاط ضعف دشمنان است. تجربه‌ی بازی در بلندمدت می‌تواند علاوه بر تقویت این مهارت‌ها منجر به بهبود مواردی مثل فرآیندهای تصمیم‌گیری و روش‌های حل مسئله در بازیکن نیز شود.
  بازیکن از زاویه‌ی دید از بالا و به شکل نوبتی، در مبارزات شرکت می‌کند و در نوبت خود، دستورهای متفاوت و خاصی به هر جنگجو می‌دهد. اگرچه مبارزات از عناصر اصلی بازی محسوب می‌شوند، اما هیچ‌نوع خون و خونریزی یا محتوای خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه‌ای در آن‌ها وجود ندارد. دشمنان از انسان‌ها، موجودات و هیولاهای فانتزی تشکیل شده‌اند و زمانی که جان هر کدام از آن‌ها تمام می‌شود، اثری ازشان در محیط مرحله باقی نمی‌ماند. خشونت بازی از نوع فانتزی است و گرافیک کارتونی و پیکسلی آن هم مانع اثرگذاری عمیق و بیش از حد بخش‌های مبارزه‌ای و خشن می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Octopath Traveler: Champions of the Continent تجربه‌ای در سبک نقش‌آفرینی و ماجراجویی است که پیش‌درآمدی بر یک بازی ویدیویی با نام Octopath Traveler از سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. بازیکن باید گروهی از جنگجویان را جمع‌آوری کند و در سرزمین جادویی و مرموز «اورسترا»، به مبارزه با حاکمان ظالم و زورگو بپردازد. در قسمت اصلی بازی،‌ منوها و گزینه‌های متعددی وجود دارد. ادامه دادن داستان اصلی، انجام ماموریت‌های فرعی، ارتقای سلاح‌ها و تجهیزات جنگجویان و یادگیری توانایی‌های جدید از جمله این گزینه‌ها هستند. بازیکن عمده‌ی وقت خود را در دو حالت گشت‌وگذار و مبارزه می‌پردازد. در قسمت اول،‌ بازیکن می‌تواند با کلیک روی نقطه‌ای از نقشه و نگه داشتن آن،‌ جنگجویان خود را حرکت دهد، به سمت هدف موردنظر هدایت کند و به تعامل با شخصیت‌های دیگر بپردازد. پس از برخورد با یک دشمن در بخش گشت‌‌وگذار، مبارزه شروع می‌شود و بازیکن به شکل نوبتی، به هر جنگجو دستور می‌دهد و در فضایی استراتژیک، مبارزات را مدیریت می‌کند. دشمنان از انسان‌ها و برخی موجودات فانتزی تشکیل شده‌اند و پس از تمام شدن جانشان، از محیط مرحله ناپدید می‌شوند. خون و خونریزی یا صحنه‌های خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد و عمده‌ی خشونت آن از نوع فانتزی است. بخش‌های آموزشی و تمرینی وسیعی برای توضیح مکانیسم‌ها و بخش‌های مختلف بازی وجود دارد. البته با این حال، گیم‌پلی بازی نسبتاً‌ چالش‌برانگیز محسوب می‌شود چون سرعت پیشرفت و ارتقای شخصیت‌ها پایین است و بازیکن باید زمان قابل‌توجهی برای ارتقای هر کدام از جنگجویان خود اختصاص دهد. عمده‌ی اتفاقات و روایت‌ها در یکی از خطوط داستانی،‌ در نوعی میخانه رخ می‌دهد اما هیچ شخصیتی در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی دیده نمی‌شود و در واقع حتی هیچ اشاره و ارجاعی هم به این نوشیدنی‌ها وجود ندارد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 1.1.00 iOS در تاریخ ۱۴/۰۶/۱۴۰۱ نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  بازی Octopath Traveler: Champions of the Continent از سه خط داستانی مجزا و نسبتاً طولانی، شخصیت‌پردازی غنی و افکت‌های صوتی و بصری تحسین‌برانگیز بهره می‌برد. با این حال، این برنامه‌ی موبایلی از یک ایراد محسوس رنج می‌برد و آن هم سرعت پایین پیشرفت بازی در تقریباً تمام بخش‌ها است. شخصیت‌ها به منابع زیاد و آیتم‌های خاصی برای ارتقای سطح قدرت و کیفیت خود نیاز دارند و بازیکن جز تکرار برخی از مراحل و ماموریت‌های فرعی، راه دیگری برای به دست آوردن این آیتم‌ها ندارد. علاوه بر مکانیسم‌های گیم‌پلی، پیشروی در قسمت‌های داستانی هم به کندی انجام می‌شود و بازیکن ممکن است بخش عمده‌ای از زمان خود را به مشاهده‌ی مکالمات بین چند شخصیت و یا گشت‌وگذارهای بی‌هدف در نقشه‌های بزرگ یک مرحله بگذراند. البته اگر بازیکن بتواند از این مسئله چشم‌پوشی کند، ماجراجویی هیجان‌انگیز و لذت‌بخشی در انتظارش خواهد بود. گرافیک بازی بسیار زیبا و چشم‌نواز است و جزییات بسیاری در محیط‌های آن دیده می‌شود. سرعت بارگذاری مراحل و مبارزات در برخی از دستگاه‌های هوشمند قدیمی ممکن است کمی طول بکشد. به غیر از این مورد،‌ مشکل فنی و اجرایی دیگری مشاهده نشده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  بازیکن می‌تواند با انجام خریدهای درون‌برنامه‌ای، آیتم‌های متنوعی را خریداری کند. البته بر خلاف بسیاری از بازی‌های موبایلی، هیچ فشار یا تشویقی برای این نوع پرداخت‌ها وجود ندارد. این عنوان، پیش‌درآمد بازی ویدیویی Octopath Traveler که در سال ۲۰۱۸ برای رایانه‌های شخصی و برخی از کنسول‌ها عرضه شد، محسوب می‌شود.

  مشخصات برنامه موبایلی

  حداقل نیازمندی اندروید ۶
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱.۰۰
  واحد پول رایگان
  ناشر SQUARE ENIX
  سال انتشار ۲۰۲۲
  پلتفرم Android، iPhone، iPad، iPod Touch
  طبقه بندی نقش‌آفرینی
  مهارت سواد زبان خارجی، تفکر تحلیلی
  ارز رایگان