OK Play - Learning Activities

thumbnail
۷ سال به بالا
۴ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انجام فعالیت‎های مشترک میان کودک و والدین

سال: 2020
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای انتقال مفاهیم آموزشی انیمیشن‎های کوتاهی پخش می‎شوند که شخصیت‎های کارتونی و نقش‌های متفاوتی مثل مادر و فرزند در هر یک از آن‎ها وجود دارند. در اغلب انیمیشن‎ها مادر با کودک در مورد ارزش‎های اخلاقی مانند محبت به دیگران و کار گروهی صحبت می‎کند. نمایش صحبت کردن والدین با کودک در انیمیشن‎ها می‎تواند برای کودک حس همزاد‎پنداری ایجاد کند و او را برای پذیرش مفاهیم مورد‎نظر آماده‎تر کند.
  بخش‌های بسیار متفاوتی در برنامه وجود دارد که بخش‌بندی به نسبت منظم آن کار کردن با آن را آسان کرده است. در ابتدای هر بازی هدف آموزشی، درجه‎ی دشواری و زمان مورد‎نیاز برای انجام هر یک وجود دارد. اطلاعات تکمیلی نیز والدین را برای ارتباط بهتر با کودک راهنمایی می‎کنند.
  فعالیت‎های برنامه بر پرورش مهارت‎های اجتماعی و احساسی کودکان تمرکز دارد. با انجام بازی‎های متفاوت کودک مفاهیم مهمی مثل مهربانی کردن، همدلی با دیگران، چگونگی بیان احساساتی مثل شادی و عصبانیت، دنبال کردن الگو و خلاقیت را تمرین می‎کنند. توضیحات ابتدایی ابتدای هر بازی منبع خوبی برای راهنمایی والدین محسوب می‎شود. والدین می‎توانند از آن نه تنها برای آموزش مفاهیم برنامه بلکه برای انتقال مفاهیم دیگر هم به کودکان استفاده کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه‎ی کودکانه برای استفاده‎ی کودک به تنهایی ساخته نشده است بلکه بستری را برای همراهی کودکان با والدینشان فراهم کرده است. فعالیت‎های متفاوتی مانند رنگ‎‏آمیزی، تشخیص اشکال هندسی و داستان‎های گوناگون در برنامه وجود دارند که بیشتر آن‎ها با هدف رشد احساسی و اجتماعی کودک تهیه شده‎اند. به طور مثال تصاویر در بخش رنگ‎آمیزی به بخش‎‎های کوچکتری تقسیم شده‎اند از کودک خواسته‎ می‎شود تا بخشی از تصویر را خود رنگ کند و بخشی دیگر را در اختیار همراهش در بازی قرار دهد تا رنگ‎آمیزی را با کمک هم کامل کنند که می‎تواند تمرین خوبی برای آموزش کار گروهی و تعامل مثبت با دیگران باشد. در ابتدای هر بازی توضیحی کوتاه در مورد هدف آموزشی آن برای والدین نمایش داده می‎شود. برنامه فعالیت‎ها و بازی‎های بسیاری دارد اما تنها تعداد محدودی از آن‎ها در نسخه‎ی رایگان فعال هستند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎ی 1.1.5 iOS در تاریخ 99/07/22 نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  برنامه مطالب آموزشی متنوعی را در قالب بازی و انیمیشن پوشش داده است. شخصیت‎های متفاوتی نیز در برنامه وجود دارند که تمامی آن‎ها کارتونی هستند. صداگذاری و همچنین حرکات بدن و چهره‎ی آن‎ها عالی طراحی شده‎اند که باعث می‎شود کودک ارتباط بهتر و مؤثرتری با برنامه و آموزش‎ها برقرار کند. آموزش‎های برنامه علمی هستند و توسط کارسناسان در حوزه‎ی روانشناسی رشد کودکان تهیه شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای خرید اشتراک بازی و استفاده‎ از تمام آموزش‎ها پرداخت ماهانه مبلغ 13.49$ لازم است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  اتصال به اینترنت برای انجام بازی لازم است. ورود به برنامه نیازمند وارد کردن آدرس ایمیل و نام والدین و همچنین نام کودک و تاریخ تولد او است. برای اجرای برخی از بازی‎ها دسترسی به میکروفون و دوربین دستگاه هوشمند کاربر لازم است. لینک تعدادی از شبکه‎های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و اسنپ‎چت در بازی نمایش داده می‎شود که کاربران می‎توانند تصاویری که خود در بازی تهیه کرده‎اند مانند رنگ‎آمیزی‎های متنوع را از طریق آن‎ها با دوستان به اشتراک بگذارند.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱.۵
  واحد پول رایگان
  ناشر OkCo Inc
  سال انتشار ۲۰۲۰
  ارز رایگان