PBS Kids Games

thumbnail
۷ سال به بالا
۳ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
مجموعه‎ای از بازی‎های کوتاه بر اساس انیمیشن‎ها و فیلم‎های آموزشی شبکه‎ی PBS
سال: 2016
  بررس متن: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بر اساس نوع انیمیشن یا برنامه تلویزیونی انتخاب‌شده بازیکنان با محتوای متنوعی روبه‎رو می‎شوند. در برنامه‎هایی همچون Arthur کودکان مفهوم دوستی، کار گروهی و اهمیت خانواده را درک می‎کنند و در برنامه‎هایی همچون Cases با تجربه‎های شگفت‎انگیز جست‎وجو و کشف موجودات عجیب آشنا می‎شوند. اگرچه ویدیوهای ابتدایی تأثیر پررنگی در روحیه و تجربیات کودکان ندارند، اما با توجه به الگو گیری محیط بازی‎‎ها و روابط شخصیت‎ها از داستان‎های اصلی، کودکان تا حدودی درگیر حال و فضای اصلی داستان خواهند شد.
  حرکت در برنامه و انتخاب بازی‎ها بسیار ساده است و به هیچ آموزشی نیاز ندارد، اما برای درک هدف بازی‎های کوتاه، داشتن سواد انگلیسی یا همراهی فرد بزرگسال اجباری است. همچنین عبور از مراحل بازی‎های کوتاه به مهارت‎های متنوعی نیاز دارد که تسلط بر مهارت‎ها به عبور سریع‎تر از بازی کمک می‎کند، در غیر این صورت کودکان باید با آزمون‎وخطا راه خود را باز کنند و مراحل را به پایان برسانند.
  کودکان در بازی‎های کوتاه این مجموعه با اصول اولیه ریاضی، تفکر تحلیلی، شناسایی هوا، الگویابی، نام شکل‎های هندسی، الفبا و مفاهیم ساده‎ی علمی آشنا می‎شوند. برخی از بازی‎ها بیشتر به موارد مفهومی می‎پردازند و در طی بازی‎ها به کودکان روش تفکر خلاقانه و تحلیلی را می‎آموزند. برخی دیگر بر روی مهارت‎های عینی‎تری همچون یادگیری زبان انگلیسی یا جمع زدن اعداد تکیه دارد و با تمرین و تکرار بازی‎ها، تلاش می‎کنند تا مهارت‎های کودکان را بهبود دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  این برنامه با تکیه بر خط داستانی و شخصیت‎های انیمیشن‎ها و مجموعه‎های نمایش داده‌شده در کانال PBS محیطی ایمن و در عین حال جذاب برای یادگیری مهارت‎های متنوع فراهم کرده است. بازی‎های کوتاه هر مجموعه با دیگری متفاوت بوده و در هرکدام مهارت به خصوصی تمرین می‎شود. بازی‎ها نه به جهت آموزش بلکه با رویکرد تمرین و تکرار ساخته‌شده‌اند. در این بازی‎ها سواد زبان انگلیسی، ریاضی و مفاهیم علم تمرین می‎شود و مهارت‎های تفکر تحلیلی و خلاقانه ارتقا پیدا می‎کنند. بازی‎های مجموعه شامل پیدا کردن الگو، نقاشی، یافتن تفاوت و شباهت و تشخیص تفاوت وزن یا شتاب می‎شوند. لیست سمت راست صفحه برای دسترسی راحت‎تر به برنامه‎های موردعلاقه کودکان قرار داده‌شده است. این برنامه عامل محرکی برای تماشای مجموعه برنامه‎های این شبکه تلویزیونی به شمار می‎آید. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.17.0 iOS در تاریخ 97/07/29 بعد انجام 6 بازی از مجموعه‎های متنوع نوشته‌شده است.

  کیفیت

  فیلم‎ها و انیمیشن‎های کوتاه نماش داده‎شده در ابتدای بازی‎ها یا از نسخه‎ی اصلی برنامه تلویزیونی برداشته‌شده یا شبیه‎سازی برنامه اصلی با استفاده از شخصیت‎ها و فضاسازی مشابه با آن است. بازی‎ها متنوع و غالباً با گرافیک خوبی طراحی‌شده‌اند. تفاوت بسیار زیادی میان رنگ‎های استفاده‌شده در طراحی تصاویر بازی و گرافیکشان در بین تک‎تک برنامه قابل‌مشاهده است که برخی با رنگ‎های شاد و به شکل نقاشی ارائه می‎شوند و برخی با رنگ‎های تیره و به‌صورت فیلم و با استفاده از بازیگران واقعی ساخته‌شده‌اند. موسیقی متن بازی‎ها نیز بر اساس نسخه‎ی اصلی کارتون‎ها و فیلم‎ها انتخاب‌شده است.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.
  تمامی بازی‎ها برمبنای شخصیت‎ها و داستان‎های برنامه‎های کارتونی شبکه‎ی تلویزیونی PBS Kids ساخته‌شده است و این بازی نوعی تبلیغ برای وابستگی و علاقه‎مندی کودکان به کانال اصلی کارتون‎ها به حساب می‎آید.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.
  استفاده از برنامه جهت مشاهده فیلم‎ها یا انجام بازی‎ها به اتصال دائمی اینترنت نیاز دارد.

  مشخصات برنامه

  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۴ یا بالاتر
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱۷.۰
  سال انتشار ۲۰۱۶
  اقتباس وب‎سایت PBS Kids