PBS Kids ScratchJr

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۸ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
داستان‎پردازی و یادگیری مفاهیم مرتبط با کد نویسی با شخصیت‎های کارتونی معروف
سال: 2015
  بررس متن: نیلوفر غیبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان با استفاده از برنامه می‎توانند دنیایی جدید و داستان‎های دنباله‎داری را برای خود طراحی کنند که به آنها امکان گسترش خلاقیتشان را می‎دهد. کودکان می‎توانند احساسات خود را در قالب داستان‎ها و شخصیت‎هایشان بروز دهند و با شخصی‎سازی بیشتر حس تعلق به بازی پیدا کنند.
  در عین ‎حال که استفاده از برنامه پیچیدگی بالایی ندارد، به علت نبود آموزش مرحله‎به‎مرحله کودکان کم‎سن ممکن است در ابتدای کار بازی را گنگ و حتی دشوار تصور کنند. در صورت نبود آگاهی قبلی، ویدیوی آموزشی ابتدای بازی در کنار متن اطلاعات تکمیلی در گوشه‎ی سمت راست صفحه به بازیکنان یا والدینشان کمک می‎کند تا درک بهتری از روش استفاده از برنامه کسب کنند. همچنین نمونه‎های موجود در کنار آزمایش حرکات پیش از ثبت نهایی نیز به ساخت مجموعه داستانی بدون‎ وقفه و نقص کمک می‎کند.
  کودکان و نوجوانان در این بازی با مفاهیم کلی و ابتدایی مربوط به کد نویسی آشنا می‎شوند و با استفاده از زبان برنامه‎نویسی Scratch توانایی‎های تفکر تحلیلی و حل مسئله خود را تقویت می‎کنند. کودکان با آزمون‎وخطا کردن با حرکات جدید را بر روی شخصیت‎هایشان قرار می‎دهند و به‌مرور بر روی تمامی حرکات تسلط کافی را به دست می‎آورند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  این بازی نه به جهت آموزش بلکه برای تمرین زبان برنامه‎‏نویسی، مخصوص کودکان ساخته‌شده است. در این بازی کودکان با استفاده از شخصیت‎های آشنای کارتون‎های کانال PBS داستان‌پردازی می‎کنند و همانند فیلم کوتاه داستانشان را نمایش می‎دهند. کودکان علاقه‎مند به برنامه‎نویسی و داستان‎نویسی با این برنامه سریعاً ارتباط برقرار خواهند کرد. قابلیت تغییر شخصیت‎ها، تغییر عکس زمینه‎ای و حتی شخصی‎سازی آن در کنار قرار دارد صدا یا موسیقی بر روی شخصیت‎ها به بازیکنان اجازه می‎دهد تا با محدودیت کمتری به توسعه‎ی خلاقیت خود بپردازند. این بازی بسترسازی مناسبی برای یادگیری مفاهیم اولیه و منطق برنامه‎نویسی به شمار نمی‎آید و در صورت نبود آشنایی قبلی با اصول منطقی چیدمان و شروع یا پایان دستورهای برنامه‎نویسی، دشواری در ارتباط با برنامه وجود دارد. ویدیوی آموزشی کوتاه ابتدای بازی به درک سریع بازی به‎خصوص برای کودکان کم‎سن و ناآشنا با مفهوم برنامه‎نویسی کافی نیست. به همین منظور والدین می‎توانند از بخش توضیحات تکمیلی برای معرفی شخصیت‎ها، آموزش حرکات، شفاف‎سازی تفاوت گزینه‎ها با هم و سایر قابلیت‎های برنامه استفاده کنند. اگرچه در محتوای بازی هیچ نوعی از تبلیغات مشاهده نشده است، اما تأکید بازی به استفاده از شخصیت‎های اصلی کارتون‎های کانال PBS به‌مرور انگیزه‎ای جهت تماشای برنامه‎های کارتونی در کودکان ایجاد می‎کند. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 1.2.2 iOS در تاریخ 97/08/20 بعد از استفاده کامل از برنامه نوشته‌شده است.

  کیفیت

  شخصیت‎های داستانی از مجموعه کارتون‎های PBS بوده که در بخش طراحی و نقاشی قابلیت تغییر رنگ و ساختار جزئیاتشان فراهم می‎شود. کودکان با شخصی‎سازی شخصیت‎ها و تصاویر پس‎زمینه‎ای (با استفاده از دوربین) می‎توانند محیط و داستانی خاص را طراحی کنند. به علت ساختار داستانی و صداگذاری‎های بازیکنان موسیقی در بازی وجود ندارد و به‎جز عوامل مربوط به داستان بیشتر بخش‎های بازی با رنگ سفید نمایش داده می‎شود تا گزینه‎های اصلی برجسته‎تر نمایش داده شوند.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.
  کودکان علاقه‎مند به مجموعه‎های کارتونی PBS قطعاً از این بازی لذت خواهند برد و کودکانی که با این مجموعه‎ها آشنا نباشند ممکن است به دنبال کردن و تماشای کارتون‎های کانال PBS علاقه‎مند شوند.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.
  در ابتدای بازی دسترسی برای دوربین و میکروفون درخواست می‎شود که برای تصویر زمینه‎ای و صداگذاری بر روی شخصیت‎های داستان مورداستفاده قرار می‎گیرد.

  مشخصات برنامه

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۲.۲
  سال انتشار ۲۰۱۵