Phallaina

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

همراهی با آدری، دختری بیمار و ماجراجو

سال: 2017
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی یک دختر جوان است. او دوست صمیمی دارد که همیشه مراقب و پشتیبانش است و همچنین با پسری رابطه‎‌ی عاطفی دارد که در تمام طول درمان با پیام‎‌هایش آدری را حمایت می‎‌کند. با تمام این مهربانی‌‎ها و دوستی‎‌ها اما بیماری، آدری را به انزوا برده است. او بیشتر از هر چیزی دنبال پیدا کردن دلیل توهماتش است و با وجود رنج زیادی که می‎‌کشد اما با امیدواری باز هم به تلاش ادامه می‎‌دهد و در آزمایش‌‎ها شرکت می‎‌کند. مسیر داستان به نوعی باعث بلوغ آدری و شناخت بهتر او از خودش می‌‎شود و در نهایت راهی را انتخاب می‎‌کند که نقطه‎‌ی ضعفش باعث قدرتش می‌‎شود. گروه درمانی هم در تمام این مسیر در کنار آدری هستند آن‌ها با همکاری هم تمام کاری که از دستشان بر می‌آید را انجام می‌دهند تا او خوب شود.
  در یکی از توهمات آدری زنان و مردان برهنه‌‎ای وجود دارند که بیشتر شبیه وال‎‌ها هستند. این تصاویر بسیار کوتاه هستند و اجزای بدن انسان‌‎ها با دقت زیادی طراحی نشده‎‌اند. یکی از شخصیت‎‌ها سیگاری است و در بخش‎‌های متفاوت داستان مشغول سیگار کشیدن است. تصویری از نوشیدن مشروبات الکلی در یک جشن هم دیده می‌‎شود.
  در داستان كلماتى مانند f..ck ،bullsh...t استفاده شده است. در يكى از بخش‎‌های بازی يكى از دانشمندان به طرفدارى از آدرى مى‎‌گويد كه او خوكچه‎‌ی آزمايشگاهى نيست.
  براى فهيدن داستان بازى تنها كافى است تا صفحه را حركت داد (اسكرول كرد). دانستن زبان انگليسى براى خواندن داستان ضرورى است به خصوص كه بعضى كلمات استفاده‌شده در آن كلمات تخصصى پزشكى هستند.
  جریان کلی بازی پیام ناامید نشدن و محدود نکردن خود به نقطه ضعف‎‌ها را منتقل می‎‌کند. آدری تنها زمانی که در آب است احساس آرامش دارد و در آخر مسیری را انتخاب می‎‌کند که از این ویژگی به بهترین نحو استفاده کند.
  در داستان به افسانه‎‌اى درباره‌‎ی وال‎‌هاى سفيد غول‌‎پيكر اشاره شده است. حتى دوست آدرى كتابى در اين زمینه به او هديه مى‌‎كند و دكترش هم باور عميقى به آن دارد. اين افسانه در بسيارى از كشورها و فرهنگ‎‌ها مانند چين ريشه دارد و وجود وال در توهمات آدرى هم تا حدى برگرفته از آن است.
  به علت طراحى بسيار خوب داستان، درد كشيدن آدرى و سختى‎‌هايى كه براى فهميدن بيماريش تحمل مى‌‎كند بسيار قابل درك است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این بازی مانند یک اثر هنری است و با تصاویر منحصر به فردش داستان دختر جوانی به نام آدری را نمایش می‌‎دهد. آدری دچار توهمات عجیبی می‎‌شود که در آن‌ها وال‌‎های بزرگ و محیط زیر آب را می‎‌بیند بیماری زندگی او را مختل کرده است زیرا هر بار که این توهمات به سراغش می‌‎آیند سردرد شدیدی می‎‌گیرد و حتی از هوش می‌‎رود. آدری که از شرایطش ناراحت است به صورت داوطلبانه وارد یک مرکز تحقیقاتی می‎‌شود تا دانشمندان با انجام آزمایش‌‎های متفاوت، دلیل بیماریش را متوجه شوند. روند درمان دختر با کشمکش‎‌های درونی‎‌اش، رابطه با دوستان و شغلش ادامه پیدا می‌‎کند او احساسات متفاوتی مانند تنهایی، استیصال و کنجکاوی درباره‌‎ی شرایط و دلیل بیماریش را تجربه می‎‌کند اما در نهایت راهی پیدا می‎‌کند تا ضعف خود را تبدیل به نقطه‎‌ی قوتش کند. با این‎‌که داستان جمله‎‌های کمی دارد اما تصاویر به حدی تأثیرگذار هستند که به خوبی احساسات دختر و رسیدن او به بلوغ فکری را به بازیکن منتقل می‌‎کنند به خصوص که بازی به صورتی طراحی شده است که با کشیدن انگشت روی صفحه (اسکرول کردن) تصاویر در هم ادغام می‌‎شوند و مانند یک انیمیشن حرکت می‌‎کنند. تمام افراد بازی بزرگسال هستند و در جریان آن کلمات نامناسب، سیگار کشیدن و گاهی خوردن مشروبات الکلی وجود دارد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎‌شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‌ی 1.2.0 iOS در تاریخ 1400/04/20 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  تصاوير بازى سياه و سفيد است و طراحى آن به نوعى است كه بازيكن حس خواندن يك كتاب و ديدن يك انيميشن را به طور همزمان تجربه مى كند. تصاویر بسیار باکیفیت هستند و با طراحی تغییر چهره‎‌ی شخصیت‌‎ها به خوبی حس آن‎‌ها به بازیکن منتقل می‎‌شود این به حدی است که بیشتر از متن داستان، تصاویر در شخصیت‌‎پردازی نقش دارند. در بازی تصاویر زیادی از محیط بیمارستان، دانشگاه، خانه، مترو، محل کار، نمایشگاه و … و با جزئیات زیادی طراحی شده‌‎اند به طوری که حتی وسایل پزشکی مانند دستگاه MRI هم در آن‎‌ها وجود دارد. تصاویر به خوبی حرکات، عمق و ارتفاع را هم نمایش می‎‌دهند به طور مثال در توهمات آدری وال‎‌هایی وجود دارند که در اطراف او حرکت می‌‎کنند یا وقتی او در آب‎‌ها است عمق آن به طور کامل برای بازیکن قابل درک است. این بازی موفق به دریافت جوایزی متفاوتی مانند Best digital comic award از جشنواره‌ی New Media Film Festival و موفق به دریافت عنوان‎‌های زیادی در جشنواره‎‌های Peabody awards و Webby awards شده است.

  دنیای واقعی

  انجام این بازی برای بازیکنانی با بیماری‎‌های مشابه می‎‌تواند آزاردهنده باشد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۱.۲.۰
  حداقل نیازمندی اندروید ۴.۱
  نسخه تست شده روی iOS ۱.۲.۰
  واحد پول دلار
  ناشر Small Bang
  سال انتشار ۲۰۱۷
  طبقه بندی ماجراجویی
  ارز دلار