Playdead's INSIDE

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

حل کردن معما در محیطی اضطراب‌آور و بسیار خشن

سال: 2017
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انسان‌هایی که تحت آزمایش بودند، بدون لباس هستند که البته اعضای جنسی آن‌ها مشخص نیست. محیط بازی به گونه‌ای است که هر بازیکن می‌تواند برداشت خود را داشته باشد اما رفتار استعمارگرایانه‌ی آزمایش روی انسان‌ها و مکانیکی شدن آن‌ها مشخص است.
  بازی بدون دادن هیچ دستورالعملی شروع می‌شود و بازیکن به یک‌باره خود را دنیای عجیبی می‌بیند که خطرات زیادی دارد. در شروع، شخصیت در حال دویدن در جنگل است و در حالی که از هیچ چیز خبر ندارد ممکن است به‌وسیله‌ی محافظین مسلح از بین برود. بازیکن به مرور و با آزمون‌وخطا متوجه نوع خطراتی که تهدیدش می‌کنند و چگونگی حرکت دادن شخصیت می‌شود. معماهای متفاوتی هم در بازی وجود دارند که حل کردن تعدادی از آن‌ها چالش‌برانگیز است.
  پازل‌های بازی انواع متفاوتی دارند و بعضی ساده و بعضی سخت هستند اما بیشترشان با کمی دقت به محیط پیرامون و استفاده از مهارت‌های تفکر حل مسئله و تفکر تحلیلی قابل حل هستند. به طور مثال پسر برای باز کردن دری که در مسیرش نیست باید از انسان‌هایی که مکانیکی شده‌اند استفاده کند یا روی خوک‌هایی که به سمتش حمله می‌کنند بایستد تا دستش به طبقات بالاتر برسد.
  محیط بازی تاریک و وهم‌آلود است در بیشتر مواقع هم صدایی در آن شنیده نمی‌شود. داستان نیز راجع به کسانی‌ است که در اثر آزمایش‌های بیولوژیکی تبدیل به انسان‌های بی‌اراده‌ای شدند که حرکتشان مکانیکی است. شخصیت اصلی، پسری است که هر لحظه در خطر حمله‌ی خوک‌ها، سگ‌ها یا محافظین قرار دارد غیر از آن، او ممکن است در اثر انفجار، غرق شدن و پرت شدن از بلندی‌ها هم از بین برود. در بعضی صحنه‌ها خون نمایش داده می‌شود که حجم بعضی از آن‌ها زیاد است. بازیکن برای حل معماها نیاز دارد به محیط دقت کند بنابراین جزئیات زیادی مانند اجساد پوسیده و عضوهای قطع شده‌ی انسان‌ها را می‌بیند که می‌تواند برای بسیاری آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Inside یک بازی معمایی است که نسخه‌ی موبایلی آن بعد از موفقیت نسخه‌ی کنسولی ساخته شده است. بازیکن هدایت یک پسر را برعهده دارد که ناخواسته درگیر اتفاقی عجیب و دلهره‌آور می‌شود او بعد از دویدن در یک جنگل به کارخانه‌ای می‌رسد که با آزمایش روی مغز انسان‌ها، آن‌ها را تبدیل به موجودات مکانیکی و بی‌اراده‌ می‌کنند. پسر که تنها فرد عادی در این بازی است باید با حل کردن معماهای محیطی خودش را نجات بدهد و از کارخانه بیرون بیاید او گاهی باید اجسامی را جابه‌جا کند یا حتی با استفاده از دستگاهی، کنترل انسان‌های بی‌اراده را به دست بگیرد تا بعضی معماها حل شوند. جریان کلی بازی اضطراب‌آور است و ممکن است پسر با روش‌های متفاوتی مانند حمله‌ی خوک‌ها، سگ‌ها و محافظین و همچنین منفجر شدن از بین برود که در بعضی از آن‌ها خون نشان داده می‌شود. علاوه بر آن صحنه‌های خشن دیگری مانند اعضای قطع‌ شده‌ی بدن انسان‌ها و جسد هم در جریان بازی دیده می‌شود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‌‌ی 1.1.6iOS در تاریخ1400/06/10 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  بازی محیطی وهم‌آلود و مرموز دارد و بدون روایت هیچ داستانی شروع می‌شود. شخصیت مشغول دویدن در جنگل است که ناگهان به یک کارخانه‌ی متروک می‌رسد. نوع ساختمان و محوطه‌ی آن حس عجیبی دارند و با این‌که تا آن لحظه داستانی وجود ندارد اما بازیکن متوجه می‌شود که اتفاق ناخوشایندی در راه است. بازیکن در محیط بازی به پیش می‌رود و با خشونت زیادی مواجه می‌شود از طرفی تاریک بودن محیط هم به انتقال حس ترس کمک می‌کند. بیشتر جریان بازی در سکوت می‌گذرد و گاهی صداهایی مانند پارس سگ شنیده می‌شود که در سکوت، طنینی ترسناک دارند. هر بازیکن می‌تواند برداشت خود را از اتفاقات بازی داشته باشد و با وجود تمام صحنه‌های خشن اما جریان و پایان آن بسیار تأثیرگذار است. بازی موفق به کسب عناوین زیادی مانند بهترین طراحی اپل شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای در اختیار داشتن نسخه‌ی کامل بازی، پرداخت $6.99 لازم است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱.۶
  واحد پول رایگان
  ناشر Playdead ApS
  سال انتشار ۲۰۱۷
  پلتفرم iPad، iPhone، iPod Touch
  طبقه بندی ماجراجویی
  مهارت تفکر تحلیلی، تفکر حل مسئله
  ارز رایگان