Pok Pok Playroom

thumbnail
۶ سال به بالا
۳ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

قرارگیری در یک محیط تعاملی و کودکانه برای مهارت‌افزایی و یادگیری

سال: 2021
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودک شخصیت‎‌ها و محیط‎‌های متفاوتی را می‎‌بیند که می‎‌تواند مثل اسباب‎‌بازی‌‎هایش با آن‎‌ها بازی کند. او می‌تواند ماشین‎‌ها را در خیابان‌‎ها حرکت بدهد، ساعت را خاموش و روشن کند و داخل یک مدرسه را ببیند. جزئیات زیاد تصاویر کنجکاوی کودک را تحریک می‎‌کند و او را به جستجو کردن تشویق می‎‌کند. حتی شاید بعضی تصاویر یا ظاهر شدن بعضی موجودات باعث شگفتی‌‎اش هم بشوند. بسیاری از موضوع‌ها و محیط‎‌های برنامه برای کودکان آشنا هستند تا ارتباط مؤثرتری با آن‎‌ها برقرار کنند اما بعضی هم باعث برانگیخته شدن تخیلش می‎‌شوند مانند زبان ناشناخته‎‌ی مردم شهر.
  کودکان باید انگشت خود را روی صفحه‌‎ی بازی بکشند تا با بخش‎‌هایی که دوست دارند تعامل کنند. برنامه جهان بازی دارد و قانون خاصی ندارد تا کودکان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند اما برای شروع همراهی والدین با کودک برای یاد دادن سازوکار اولیه و توضیح درباره‌ی تعدادی از تصاویر بازی مفید و کمک‎‌کننده خواهد بود.
  فعالیت‎‌های برنامه بسته به نوعشان می‌‎توانند مهارت‎‌های حرکتی، خلاقیت و مهارت تفکر حل مسئله‎‌ی کودک را تقویت کنند. به طور مثال کودک برای ساختن آهنگ باید از مهارتش در حل مسئله استفاده کند و چند مکعب را روی هم قرار دهد یا برای دیدن بخش‎‌های مختلف باید انگشت خود را روی صفحه حرکت دهد و به نوعی مهارت‎‌های حرکتی خودش را به کار بگیرد. نقاشی کشیدن هم باعث تقویت خلاقیت او خواهد شد والدین نیز می‎‌توانند کودک خود را همراهی کنند و او را به آزاد گذاشتن تخیلش و داستان‎‌سرایی تشویق کنند. تصاویری از بازی هم درباره‎‌ی بازیافت است که می‎‌تواند به طور غیر مستقیم عشق به طبیعت را به کودک بیاموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه با استفاده از شش فعالیت متفاوت خود جهان بازی (open world) را در اختیار کودکان قرار داده است تا در آن کشف کنند و یاد بگیرند. فعالیت اول شهری با جزئیات بسیار زیاد دارد تا کودکان بتوانند آزادانه بخش‎‌های متفاوت آن مثل مدرسه، مزرعه و اتوبوس را جستجو کرده و با آن‎‌ها بازی کنند. در فعالیت دوم تصاویر زیادی مانند موجودات دریایی، گیاهان و خانه وجود دارد که با حرکت دادن آن‎‌ها می‌‎توان قسمت‌‎های مختلفشان را دید و با آن‎‌ها تعامل کرد. فعالیت سوم وسایلی مثل ساعت، رادار و تایمر دارد که کودک می‌‎تواند با آن‌‎ها بازی کند، خاموش و روشنشان کند و چگونه کارکردنشان را یاد بگیرد. نقاشی کشیدن، قرار دادن مکعب‎‌ها روی یکدیگر و استفاده از شکل‌‎ها برای ساختن آهنگ هم از دیگر فعالیت‎‌های برنامه هستند. فضای کلی برنامه ساده و با رنگ‎‌های محدود است اما جزئیات زیادی دارد که کودک را به کنجکاوی، تخیل و داستان‎‌سرایی تشویق می‌‎کند. مثل خرسی که ناگهان سرش را از پشت درخت‎ بیرون می‌‎آورد یا آدم‎‌هایی که به زبان ناشناخته صحبت می‎‌کنند. علاوه بر آن سعی شده است تا در حین بازی کردن بعضی مهارت‎‌های کودک مثل مهارت در حل مسئله هم تقویت شود. دو هفته‌‎ی ابتدایی استفاده از برنامه رایگان است سپس استفاده از آن به پرداخت هزینه نیاز دارد. والدین باید درباره‌‎ی بعضی تصاویر بازی به کودک آگاهی دهند مانند تصویر خانمی در حال شیر دادن به کودک و فردی روی ویلچیر و این‌که با بعضی اسباب‌‎بازی‎‌های برنامه مثل جعبه‎‌ی دارو، نباید در دنیای واقعی بازی کرد. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‌‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی و وب‎‌سایت آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‌ی 2.0 iOS در تاریخ 1400/04/4 نوشته‎ شده است.

  کیفیت

  تصاویر بازی در تمام فعالیت‌‎ها به صورت یکپارچه‌‎ای طراحی شده است و رنگ غالب آن‌‎ها آبی، قرمز و زرد است. با این‎‌که طراحی ساده است تا کودکان بتوانند راحت‎‌تر با آن‌‎ها ارتباط برقرار کنند اما شبیه‌‎سازی اجزای شهر شبیه به واقعیت است تا حدی که با حرکت دادن ماشین‎‌ها صدای حرکت آن‎‌ها شنیده می‌‎شود یا حتی می‌‎توان با آن‎‌ها بوق زد یا صدای ترمزشان را شنید. فعالیت‌‎ها هم متنوع طراحی شده‌‎اند و سعی شده است تا در حین بازی کردن بعضی مهارت‎‌ها هم به کودک یاد داده شود. زبان مردم شهر نامفهوم است اما موسیقی بازی آرامش‌‎بخش است به طوری که باعث می‎‌شود تا کودکان در محیطی آرام بازی کنند و به آن‎‌ها هیجان مضاعفی منتقل نشود.

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای استفاده از برنامه خرید اشتراک ماهانه یا سالانه لازم است. برای اشتراک ماهانه پرداخت 3.99$ و برای اشتراک سالانه 29.99$ لازم است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای خرید اشتراک قرار دادن آدرس ایمیل لازم است.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی اندروید ۲.۰
  نسخه تست شده روی iOS ۲.۰
  واحد پول رایگان
  ناشر Pok Pok Inc
  سال انتشار ۲۰۲۱
  ارز رایگان