Rebel Girls, Dream On

thumbnail
۱۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

پادکست‌های متفاوت از داستان زندگی بعضی خانم‌های الهام‌بخش تاریخ

سال: 2021
  بررس برنامه: پرستو رحیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان زندکی خانم‌های پادکست‌ها از زمانی روایت می‌شود که آن‌ها کودک بوده‌اند. بسیاری از آن‌ها احساساتی مثل عشق و حمایت خانواده، عدم اعتماد به نفس و انزوا به دلیل بعضی تفاوت‌های ظاهری، فقر، ترس جدایی از خانواده را تجربه کرده‌اند اما به ماجراجویی خود ادامه داده‌اند. آن‌ها درباره‌ی آینده‌ و رؤیای خود تخیل می‌کردند و امید داشتند که می‌توانند آن‌ها را با تلاش و پشتکار واقعی کنند.
  در داستان‌ها اتفاق‌های بزرگسالانه‌ای هم می‌افتد. خانم‌ها بعضی از آن‌ها را وقتی که کودک بودند تجربه کردند و بعضی در بزرگسالی اما به هر حال بر آن‌ها و مسیر زندگی‌شان تأثیرگذار بوده است. مثل دختری به نام مالالا از پاکستان که علاقه‌ی زیادی به تحصیل داشت اما حکومت وقت تحصیل را برای دختران ممنوع کرده بود اما او ناامید نشد و به راه خود ادامه داد. یا نگاه تبعیض‌آمیزی که برای مهاجران وجود داشته است و همچنین تجربه‌ی افسردگی، جنگ، ازدواج، طلاق والدین و عشق.
  در بعضی زمان‌ها فشار جامعه بر دخترها زیاد بوده است و از آن‌ها انتظار می‌رفته است که تنها کارهای خانه را انجام دهند و با گفتن حرف‌هایی مثل «مانند دخترها رفتار کن» مانع آن‌ها شوند.
  برای هر پادکست متن نوشتاری کوتاهی وجود دارد تا کاربر آن را بخواند و اگر مایل بود که بیشتر راجع به آن بداند، فایل صئتی را گوش کند. فایل‌های صوتی کیفیت بسیار خوبی دارند و برای استفاده از آن‌ها تنها باید زبان انگلیسی را بلد بود.
  داستان پادکست‌ها درباره‌ی زندگی واقعی تعدادی از خانم‌های تأثیرگذار تاریخ است. آن‌ها موسیقی‌دان، ورزشکار، خواننده، دانشمند، نقاش، قاضی، عکاس، کوهنورد، نوازنده، غواص و ... بوده‌اند و با وجود مشکلاتی که بعضی از آن‌ها تجربه کردند اما باز هم از تلاش برای رسیدن به رؤیایشان دست نکشیدند. مثل میو کاسترو، نوازنده‌ی درامی که با وجود تبعیض‌های جنسیتی در صنعت موسیقی اما از رسیدن به رؤیایش نترسید و برای آن تلاش کرد. بعضی از داستان‌ها پیام عشق به محیط زیست هم دارند مانند دختر کوهنوردی که به دلیل مهاجرت اضطراب زیادی را تجربه می‌کرد. او توانست آرامش خود را در طبیعت پیدا کند و با فتح بلندترین کوه‌ها نام خود را در تاریخ جاودانه کند.
  خانم‌های داستان‌ها از کشورهای متفاوتی مانند ژاپن، پاکستان و آمریکا هستند. برای تعریف کردن محل زندگی آن‌ها نام بعضی کوه‌ها، نوع پوشش طبیعی شهرهای متفاوت دنیا، انواع دین‌ها و مذاهب، سنت‌های خاص بعضی از فرهنگ‌ها مانند سال نو در ژاپن و ... نیز در متن داستان‌ها وجود دارد.
  در داستان زندگی‌های خانم‌ها، اتفاق‌های ناراحت‌کننده‌ و خشنی مانند بیماری،های سخت، مرگ والدین، جدایی از خانواده، دیدن کابوس‌های طولانی‌‌مدت به علت ترس از جدایی خانواده، تصادف هم وجود دارند. اما با این‌که گذر از آن‌ها سخت بوده است اما جلوی خانم‌های داستان‌ها را نگرفته است. آن‌ها با وجود تجربه کردن این اتفاق‌ها اما در مسیر خود ثابت‌قدم بوده‌اند و تا رسیدن به موفقیت به آن ادامه دادند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه مجموعه‌ای از پادکست‌ها است که هر کدام داستانی واقعی و الهام‌بخش از یک خانم دارند. پادکست‌ها بین ده تا بیست دقیقه هستند و دسته‌بندی‌هایی مثل جستجوگران دانش، قصه‌های زمان خواب، موسیقی‌های آرامش‌بخش و فعالیت دارند اما وجه اشتراک تمام آن‌ها خانم بودن شخصیت اصلیشان است که زندگی‌ او و نحوه‌ی رسیدنش به موفقیت می‌تواند برای بسیاری از مردم، چه مرد و چه زن، الهام‌بخش باشد. خانم‌های داستان‌ها از کشورها و زمان‌ها متفاوت هستند و در بسیاری از موارد مانند دین، ظاهر و زمینه‌ی فعالیت با هم متفاوت هستند. مثل دختری از پاکستان که دنبال حق درس خواندن برای دختران است و دختر دیگری از ژاپن که با وجود جثه‌ی ظریفش اما بلندترین کوه‌ها را فتح کرده است. بعضی از آن‌ها اتفاقات بدی مانند مرگ والدین و فقر را تجربه کرده‌اند اما بعضی هم خوش‌شانس بوده‌اند و در تمام مسیر پیشرفت حمایت والدینشان را داشته‌اند. در داستان‌ها مسائل بزرگسالانه‌ای مانند تبعیض نژادی و اتفاقات خشنی مانند تصادف نیز گفته می‌شود با این حال هیچ کدام از آن‌ها باعث توقف خانم‌های داستان‌ها نشده‌اند. گوینده‌ی پادکست‌ها هم خانم‌های متفاوتی هستند و با توجه به متن داستان لحن خود را تغییر می‌دهند تا هر چه بیشتر بتوان حس و حال داستان را درک کرد. شاید این موضوع باعث شود که پادکست‌ها در بخش قصه‌های زمان خواب خیلی هم مناسب قبل از خوابیدن نباشند و هیجانی به شنونده بدهند که او را به فکر کردن به رؤیاهای خود وادار کند. برای دسترسی به تمام پادکست‌ها باید اشتراک برنامه را خرید اما بدون آن هم تعداد زیادی پادکست به صورت رایگان وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با کیفیت بسیار خوبی شنید، با بسیاری از خانم‌های تأثیرگذار تاریخ آشنا شد و الهام گرفت. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی و وب‌سایت اصلی آن را مطالعه کنید. این بررسی بر مبنای نسخه‎‎ی1.12 iOS در تاریخ 1400/09/21 نوشته ‎شده است.

  کیفیت

  برنامه بخش‌های متفاوتی دارد که در هر کدام از آن‌ها پادکست‌های متنوعی وجود دارد. هر پادکست تصویر گرافیکی از خانمی که شخصیت اصلی داستان آن است دیده می‌شود. با وارد شدن به پادکست انتخابی هم متن کوتاهی وجود دارد تا کاربر متوجه شود قرار است با چه داستانی مواجه شود. با این وجود نقطه‌ی قوت برنامه، فایل‌های صوتی و متن داستان‌های آن است که هر کدام را نویسنده‌ای با الهام گرفتن از داستان‌های واقعی نوشته و گوینده‌ای حرفه‌ای آن‌ها را روایت می‌کند. متن‌ها بسیار روان هستند و با این‌که کوتاه‌اند اما به خوبی از کودکی شخصیت اصلی تا رسیدنش به زندگی حرفه‌ای را روایت می‌کنند. گوینده هم با فراز و فرود داستان لحن خود را تغییر می‌دهد تا حس آن را به کاربران منتقل کند. شنیدن می‌تواند برای بعضی ساده‌تر از خواندن باشد یا حتی می‌توان آن را در مسیر پیاده‌روی یا در بسیاری از مکان‌های دیگر به راحتی گوش داد. بعضی از داستان‌ها که شخصیت اصلیشان کاری مرتبط با موسیقی دارند برای موسقی پس‌زمینه از کارهای خودشان استفاده شده است. فعالیت‌های خلاقانه‌ی دیگری هم در برنامه وجود دارد مثل این‌که در حین تعریف کردن داستان یک نقاش از کاربر خواسته می‌شود او هم در حین گوش دادن نقاشی بکشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  مصرف گرایی

  مصرف گرایی به معنای وجود هرگونه ویژگی در بازی یا برنامه موبایلی است که باعث می شود تا مخاطب ترغیب به خرید یک محصول خاص یا دیگر بازی ها شود و یا حضور عناصری که به نحوی سبک زندگی‌ مصرف‌گرایانه را تشویق کند.

  برای دسترسی به تمام پادکست‌ها پرداخت مبلغ 3.99$ به صورت ماهانه و 39.99$ به صورت سالانه لازم است.

  حریم خصوصی

  تمامی اقدامات و استراتژی‌هایی که برای جلوگیری از پخش شدن اطلاعات شخصی کاربران و به دنبال آن سوءاستفاده‌ی افراد نادرست انجام داده می‌شوند و همچنین نوع دسترسی‌هایی که برای انجام محتوایی خاص نیاز است در این بخش قرار می‌گیرد.

  برای استفاده از برنامه موافقت با حریم خصوصی آن و دسترسی به اینترنت، اجباری است. می‌توان از حساب کاربری اپل یا گوگل برای ورود به برنامه استفاده کرد تا بتوان فهرست پادکست‌هایی که شنیده شده است را ذخیره کرد.

  مشخصات برنامه موبایلی

  نسخه تست شده روی iOS ۱.۱۰.۰iOS
  واحد پول رایگان
  ناشر Rebel Girls, Inc
  سال انتشار ۲۰۲۱
  پلتفرم iPad، iPhone، iPod Touch
  اقتباس goodnight stories for rebel girls
  طبقه بندی آموزشی
  مهارت سواد زبان خارجی
  ارز رایگان