Republique

بررس متن: نیلوفر غیبی

16+

داستان فرار دختری جوان از مجموعه‎ای فوق امنیتی و وارد شدن به سامانه‌های دشمن

ناشر: Camouflaj سال انتشار: 2013

Republique

16+

داستان فرار دختری جوان از مجموعه‎ای فوق امنیتی و وارد شدن به سامانه‌های دشمن

ناشر: Camouflaj

سال انتشار: 2013

بررس متن: نیلوفر غیبی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
سهولت استفاده

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
نوجوانان برای حل بعضی از پازل‎ها از تفکر حل مسئله بهره می‎گیرند. همچنین مدیریت زمان و مسیریابی با استفاده از نقشه نیز بسیار اهمیت دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
ترس نمایش داده‌شده بیشتر نه به خاطر برخوردهای فیزیکی بلکه به جهت دستگیری و دیده شدن است. شخصیت اصلی در طول بازی ممکن است دستگیر شود ولی تنها در برخی از این موارد می‎تواند مقابله به مثل کند و با وصل کردن شک الکتریکی، زدن اسپری به چشم و موارد مشابه از دست نگهبانان فرار کند. اضطراب شخصیت اصلی در صدا و چهره‎اش کاملاً مشخص است و به علت واقع‎گرایانه بودن طراحی بازی این حس به‌راحتی به بازیکنان قابل‌انتقال است. باوجود تفنگ‎های بسیار، افراد نظامی، برخوردهای فیزیکی هیچ خون‎ریزی در محتوای بازی مشاهده نشده است. سکانس آخر فیلم با خودکشی شخصیت اصلی به پایان می‎رسد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
تمام دعواهای اصلی و مشکلات این مجموعه‎ی امنیتی بر سر قدرت و حکومت کردن بر سر انسان‎های دیگر است. افراد بیشتر در نقش برده نمایش داده می‎شوند و افراد شرور با استفاده از قدرتشان به تهدید و ایجاد تنش در افراد می‎کنند. مناسبات قدرت و زورگویی تقریباً در تمامی ارتباطات بین افراد، حتی در میان افراد یک جبهه قابل‌مشاهده است.
سهولت استفاده
در مقایسه با بازی‎های این گروه، این بازی از شفافیت بالایی برخوردار است و توضیحات تکمیلی در کنار متن راهنما به درک راحت‎تر آن کمک می‎کند. در حالت آسان و متوسط بازی، امکان ذخیره‎سازی خودکار وجود دارد که مانع از بازگشت بازیکن به خانه اول می‎شود ولی در حالت دشوار باید در نظر داشت که هر خطا عواقب بدی به دنبال خواهد داشت. بازی بیشتر بر روی مخفی‎کاری و تمرکز کردن بر روی تغییرات محیطی طراحی‌شده است و به‌سرعت بالا یا اقدامات سریع چندان نیازی نیست.
آنچه والدین باید بدانند

«هوپ» دختری جوان و نگران، شخصیت اصلی داستان «جمهوری» است که در مجموعه‎ای فوق امنیتی به دلایل نامشخصی زندانی‌شده است. ویدیوی آغازین بازی شخصیت‎های بسیاری را معرفی می‎کند که هرکدام در طول جریان داستان بازی در کمک به هوپ یا جلوگیری از فرار او نقش بسیار مهمی را ایفا می‎کنند. نوجوانان به‌عنوان ناجی هوپ در پشت‎صحنه‎ی این مجموعه‎ی نظامی به او در فرار از این محل کمک می‎کنند. با تغییر زاویه‎ی دید با استفاده از دوربین‎های امنیتی و در دست داشتن نقشه‎ی اصلی بازیکنان مسیر ایمنی را برای هوپ میسر می‎کنند تا به مقصد برسد. این بازی از پنج قسمت اصلی و چندین زیر بخش تشکیل‌شده است و از همان ابتدایی‎ترین قسمت تنها هدف رسیدن به راهی برای فرار از مجموعه است. پایان داستان آنجایی است که هوپ خود را به آب پرت می‎کند و خودکشی می‎کند تا از بار مسئولیت و فشاری که بر دوش خود حس می‎کرد رها شود. پیام‎های میانی بازی در ویدیوها و حتی در حین حرکت نزاع بین دو گروه را به تصویر می‎کشند که هیچ شفافیتی در خیر و شر بودن هیچ‌یک از طرفین وجود ندارد. کشمکش‎ها تنها برای ایجاد نوعی فشار روانی و تنش در شخصیت اصلی و به طبع در بازیکنان است و کمکی به رسیدن به نتیجه‎ای مشخص در پایان بازی نمی‎کند. پایان بازی داستان درعین‌حال که حس ناکامی را ایجاد می‎کند باعث شکل‎گیری روزنه‎ای امید در نجات یافتن هوپ نیز می‎شود. گرافیک و صداگذاری‎های بی‎نقص بازی ترس و وحشت هوپ به‌صورت موفقی به بازیکنان منتقل می‎کند. کشش داستانی موجود در بازی مانع از کنار گذاشتن برنامه می‎شود، اما همچنان برای تمام کردن بازی به چندین ساعت بازی همراه با تمرکز نیاز خواهد بود. برای آگاهی از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می‎شود، بخش قوانین و مقررات حریم خصوصی را مطالعه کنید. این بررسی برمبنای نسخه‎ی 6.00 iOS در تاریخ 97/09/24 بعد از اتمام قسمت اول نوشته‎شده است.

کیفیت

طراحی بی‎نقص و با کیفیت عالی برنامه باعث درگیر شدن تمام حواس و دقت بازیکنان به خود می‎شود. گرافیک بازی سه‌ بعدی و شخصیت‎ها همانند انسان‎های واقعی طراحی‌شده‌اند که به‌خوبی تغییر احساسات در چهره‎هایش نمایش داده می‎شود. صداگذاری‎های شخصیت‎ها و محیط با تغییرات تصاویر هماهنگ‎اند و به غرق شدن نوجوانان در دنیای تاریک و رعب‎آور بازی بسیار کمک می‎کنند. صدای نفس‎نفس زدن هوپ، حرکت آب در هنگام غرق شدن، فریاد نگهبانان و موارد مشابه همگی بر روی تمرکز و ایجاد هیجان در بازیکنان بسیار مؤثرند. تصاویر با رنگ‎های سرد و تاریک طراحی‌شده‌اند تا نشانه‎ای از ناعادلانه بودن و زورگویی مسئولان بخش امنیتی باشد. خط داستانی از قبل تعیین‌شده است و تنها امکان دخالت در جزئیات بازی وجود دارد.

مصرف گرایی

تنها قسمت اول بازی به شکل رایگان ارائه می‎شود و قسمت 2 تا 5 به قیمت 6.99 دلار به فروش می‎رسد.

حریم خصوصی

برقراری اتصال به اینترنت در تمام مدت اجباری است.

جزئیات برنامه موبایلی
سایز اندروید 89
حداقل نیازمندی اندروید 6.0 یا بالاتر
نسخه تست شده روی iOS 6
واحد پول رایگان
ناشر Camouflaj
سال انتشار 2013